BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİ USTA BİNGÖL STEM VE BİLİM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Usta Bingöl STEM ve Bilim Merkezini ziyaret etti.
VALİ USTA BİNGÖL STEM VE BİLİM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Usta İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel ve kurum amirleriyle birlikte Bingöl STEM ve Bilim Merkezini ziyaret etti. Vali Usta Bingöl STEM ve Bilim Merkezi koordinatörü Ahmet Bağbars'tan merkezde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler aldı. Kısa adıyla Bingöl STEM Merkezinde STEM, yazılım, robotik kodlama ve yapay zeka konusunda eğitimler yapılıyor ve projeler üretiliyor.

Vali Usta Bingöl STEM ve Bilim Merkezini ziyaretinin ardından yayınladığı mesajda düşüncelerini şöyle ifade etti: "Bugün geleceğin Aziz Sancar'ları olacak öğrencilerimizin yetiştiği Bingöl STEM ve Bilim Merkezindeydim. Öğrencilere üretim ve buluş yapma bilgi ve becerilerini kazandırmayı hedefleyen Bingöl STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ve Bilim Merkezini gezerek, Bilim Merkezi koordinatörü Ahmet Bağbars'tan merkezde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler aldım. Kısa adıyla Bingöl STEM Merkezinde yazılım, robotik kodlama, ve yapay zeka konusunda eğitimler yapılıyor ve projeler üretiliyor. 2023-2024 Eğitim öğretim yılı başında yapılan seçme sınavıyla 5. ve 6. Sınıf seviyesinden toplam 20 öğrenci Robokulüp takımına girerek merkezde bu yıl eğitim almaya hak kazandı. Robotik kodlama, Yazılım, 3 Boyutlu Tasarım ve STEM eğitimleri alan bu öğrenciler ulusal düzeyde gerçekleştirilen TÜBİTAK ve TEKNOFEST yarışmalarında ilimizi temsil ediyorlar. Bingöl'de yapılan bu çalışmalar Elazığ'da düzenlenen 55.Tübitak Lise Öğrencileri Bölge Yarışmasında 6 birincilik, 1 ikincilik ve 6 üçüncülük ödülü almamızın tesadüf olmadığının en büyük kanıtıdır. Okullarımızda STEM Merkezlerini arttırarak öğrencilerimizin başarılarını artarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Merkeze devam eden ve bu başarıları bize yaşatan yavrularımızı kutluyorum."

Bu yıl Elazığ'da düzenlenen 55.Tübitak 2204-A Bölge yarışmasında ilimizden toplam 6 birincilik, 1 ikincilik ve 6 üçüncülük dereceleri alınmıştı. 55.Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında Bingöl STEM ve Bilim Merkezinin 2 birincilik ve 2 üçüncülük derecesi bulunuyor. Birinci olan projelerden biri Fizik/STEAM alanında "Orman Yangınlarını Söndürücü Elektromanyetik Mancınık" diğeri Yazılım/Robotik Kodlama alanında olup "ADPROVIOT Acil Durum Müdahale Robotu" adını taşıyor. Birinci olan projeler Ankara'da yapılacak Türkiye Finallerinde ilimizi temsil edecekler. Merkezin üçüncülük ödülü alan projeleri ise Teknolojik Tasarım / Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri alanından "AGROSTEM-Tarımsal İlaçlama Dronu" adlı proje ve Fizik/STEAM alanından "Ses Dalgalarıyla Armoni Tespiti" adlı projedir.

Bingöl İl Milli Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılında Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle kurulan Bingöl STEM ve Bilim Merkezinde geleceğin mühendis ve bilim insanlarının yetiştirilmesi hedefleniyor. Her yıl TÜBİTAK ve TEKNOFEST yarışmalarına katılım sağlayan Bingöl STEM ve Bilim Merkezi Robokulüp takımlarının pek çok bölgesel ve ulusal derecesi bulunuyor.

 

30-03-202430-03-202430-03-202430-03-202430-03-202430-03-2024

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.