BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK BÖLGE YARIŞMASINA İLİMİZİN BÜYÜK BAŞARISI DAMGA VURDU

TÜBİTAK Bölge Yarışmasında ilimizden rekor katılıma rekor dereceler geldi. İlimiz 28 projeyle davet edildiği TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasından 6 birincilik 1 ikincilik ve 6 üçüncülük olmak üzere 13 dereceyle döndü.
TÜBİTAK BÖLGE YARIŞMASINA İLİMİZİN BÜYÜK BAŞARISI DAMGA VURDU

55.Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması bu yıl Elazığ'da düzenlendi. İlimizden 28 projeyle katılım sağladığımız yarışmadan 6 birincilik, 1 ikincilik ve 6 üçüncülük dereceleri elde edildi.

Birincilik derecesi alan projelerin üç tanesi TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinden, ikisi Bingöl STEM ve Bilim Merkezinden ve  biri de Bingöl Bilim ve Sanat Merkezinden çıktı. Teknolojik Tasarım, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Sosyoloji, Yazılım ve Fizik alanlarından projelerimiz çeşitli alt temalarda bölge birinciliğini elde etti.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinden bölge birinciliği derecesi elde eden 3 proje ve bu projeleri hazırlayan ekiplerimize ait bilgiler şöyle :  Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mehmet Yıldız'ın danışmanlığında öğrenciler Mücahit Yeter ve Maruf Atala tarafından Teknolojik Tasarım/Görüntü ve Ses Tanıma Teknolojileri alanında hazırlanan "Göz Hareketleriyle Bilgisayar Kontrol Sistemi (GHBKS)" adlı proje, Matematik Öğretmeni Alpaslan Kargın danışmanlığında öğrenciler Muhammed Fatih Öztürk ve Meryem Kavran tarafından Coğrafya/Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri alanında hazırlanan "Akıllı Tarım Bakım Sistemi" adlı proje, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Fatma Varan danışmanlığında öğrenciler Ahmet Efe Koç, Muhammed Server Bekil ve Fırat Buyankara tarafından Değerler Eğitimi alanında hazırlanan "Kayıp Eşya Bulunmasında WEB Desteği" adlı proje

Bingöl STEM ve Bilim Merkezinden bölge birinciliği derecesi alan 2 projemiz ve bu projeleri hazırlayan ekiplerimize ait bilgiler ise şöyle: Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ahmet Bağbars danışmanlığında Karşıyaka Anadolu Lisesi öğrencileri Muhammed Yuşa Becerikli ve Hakan Özel tarafından Yazılım/Robotik Kodlama alanında hazırlanan "ADPROVIOT Acil Durum Müdahale Robotu" adlı proje, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Himmet Kılınç danışmanlığında TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencileri Muhammed Ali Karaca ve Beytullah Dikdiren tarafından Fizik/STEAM alanında hazırlanan "Orman Yangınlarını Söndürücü EM (Elektromanyetik) Mancınık" adlı proje

Bingöl Bilim ve Sanat Merkezinden Görsel Sanatlar Öğretmeni Abdurrahman Çelikkaya danışmanlığında BİLSEM öğrencisi Muhammed Salih Bayındır tarafından hazırlanan "Dijital Dünya ve Habitus: Z Kuşağının Kimlik Oluşum Süreçlerine Dijital Etkileşimlerin Derinlemesine Etkisi" adlı proje Sosyoloji / Medya Okuryazarlığı alanında birincilik elde etti.

İlimizden tek bölge ikinciliğini elde eden proje ise TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencisi Çağla Irmak Gergü tarafından Fizik/Yenilenebilir Enerji alanında hazırlanan "Su Borularından Enerji Üretimi Sağlayacak Türbin" adlı proje oldu.

İlimizden 6 proje Teknolojik Tasarım, Kimya, Fizik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Matematik alanlarında bölge üçüncülüğünü kazandı.

Bingöl STEM ve Bilim Merkezinden üçüncülük derecesi alan iki proje ve ekip bilgileri şöyle : Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Himmet Kılınç danışmanlığında Karşıyaka Anadolu Lisesi ve 15 Temmuz Milli İrade AİHL öğrencileri İbrahim Özyön, Osman Burak Eser ve Ahmed Yasin Erdoğmuş tarafından Teknolojik Tasarım/Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri alanında hazırlanan "AGROSTEM-Tarımsal İlaçlama Dronu" adlı proje ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ahmet Bağbars danışmanlığında TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi ve Yunus Emre Anadolu Lisesi öğrencileri Meryem Ali Tatan, Sukeyna Aytekin ve Zeynep Boztimur tarafından Fizik/STEAM alanında hazırlanan "Ses Dalgalarıyla Armoni Tespiti" adlı proje

Bingöl Bilim ve Sanat Merkezinden 2 proje bölge üçüncülüğü aldı. Görsel Sanatlar Öğretmeni Abdurrahman Çelikkaya danışmanlığında BİLSEM öğrencileri Melek Sude Buzrul ve Yaren Kaçar tarafından hazırlanan "Fuzuli'nin Şiirlerinde Yapay Zeka İle Duygusal Ton Analizi: Türk Edebiyatında Bir İnceleme" adlı proje Türk Dili ve Edebiyatı/Yapay Zeka alanında bölge üçüncüsü olurken yine Görsel Sanatlar Öğretmeni Abdurrahman Çelikkaya danışmanlığında BİLSEM öğrencileri Betül Bayındır ve Ebrar Çapak tarafından hazırlanan "Anadolu'nun Kayıp Şehirleri: Sanal Zaman Yolculuğu (Efes)" adlı proje Tarih/Artırılmış Sanal ve Karma Gerçeklik alanında bölge üçüncüsü oldu.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinden Kimya Öğretmeni Emine Artan danışmanlığında öğrenciler Yağız Kağan Toplusoy, Yağmur Yıldırım ve Tuba Kalkan tarafından hazırlanan "Kimya Laboratuvarındaki Tehlikelerin Yapay Zeka İle Önlenmesi" adlı proje Kimya/Yapay Zeka alanında bölge üçüncülüğü derecesini elde etti.

Yunus Emre Anadolu Lisesinden Matematik Öğretmeni Hülya Buyankara danışmanlığında öğrencimiz Sude Esen tarafından hazırlanan "Thomsen Teoremi ve Özellikleri" adlı proje  Matematik/STEAM alanında bölge üçüncülüğünü kazandı.

55.Tübitak 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimizden bölge birinciliğini kazanan 6 proje Türkiye Finallerinde yarışacak. 

Elazığ'da düzenlenen 55.Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında derece alan tüm okullarımızı tebrik ediyor, yarışmaya katılan projelerde emeği geçen tüm danışman öğretmenler ve öğrenciler ile bu çalışmalara destek sunan tüm okullarımızın idarecilerine teşekkür ediyoruz.

09-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-202409-03-2024

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.