BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarladan Sofraya Bostan Elçileri" isimli 4004 Tübitak projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Yeşilyurt Ortaokulumuzun 4004 Tübitak Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında hazırladığı "Tarladan Sofraya Bostan Elçileri" isimli 4004 Tübitak projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi
Tarladan Sofraya Bostan Elçileri

Tarladan Sofraya Bostan Elçileri" isimli 4004 Tübitak projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

            Yeşilyurt Ortaokulumuzun 4004 Tübitak Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında hazırladığı "Tarladan Sofraya Bostan Elçileri" isimli 4004 Tübitak projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

            Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen açılış toplantısına İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

            Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Yücel, Yeşilyurt Ortaokulumuzun "Tarladan Sofraya Bostan Elçileri" isimli 4004 Tübitak projesinin açılış toplantısı için bir aradayız. Bu projemiz 4004 Tübitak Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında İlimiz genelinde üçüncü,  il merkezinde tek kabul edilen proje olma özelliğini taşıyor. Emekleri için proje yürütücüsü Hilal Özercan öğretmenimize ve Okul Müdürü Ali Alın'a hasseten teşekkür etmek istiyorum. Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi projede akademisyen desteği sağlamış ve uygulama bahçelerini kullanıma açmıştır. Katkılarından dolayı Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne ve Ziraat Fakültesi Dekanlığına teşekkür ediyorum diyen Yücel, Proje kapsamında taşımalı eğitim merkezi olan ortaokullardan seçilen öğrenciler tarımsal etkinliklere katılacaklar. Öğrencilerimiz ayrıca atık maddelerden kompost ve gübre üretimi yapmayı öğrenecekler.   Bu öğrencilerimiz gördükleri iyi uygulamaları köylerinde de yaygınlaştıracaklar. Bu projenin sürdürülebilirliği açısından hedef kitlenin ne kadar isabetli seçildiğini gösteriyor. Köy Yaşam Merkezleri projesinin hayata geçirildiği bir dönemde  köylerimizin  istifade edebileceği ve çevresel  sürdürülebilirliği olan projeler bilhassa önem arz ediyor.

            İlimizde her yıl Tübitak 4006 Bilim Fuarları yapılıyor. 2 defa 4007 Bilim Şenliği yaptık. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Tübitak 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında 4 projemiz Türkiye finallerine kalmış, 1 projemiz  Türkiye üçüncülüğü 2 projemiz ise teşvik ödülü almıştır. Tübitak 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında 2 projemiz Türkiye finallerine kaldı. Bunun Türkiye finalleri henüz yapılmadı. Burdan da derece bekliyoruz inşallah.

            Bu yaz yapılan Teknofest 2022 yarışmalarında Ulaşımda Yapay Zeka takımımız en iyi takım ruhu ödülünü almış ve Tarım Teknolojileri takımız da 5248 takım arasından 5.olarak en iyi sunum ödülünü almıştır. Gerek Tübitak 2204 yarışmalarında gerekse Teknofest yarışmalarında Bingöl STEM ve Bilim Merkezimiz ciddi çalışıyor ve ilimize çok güzel dereceler getiriyor. Gıyabında Bingöl STEM koordinatör öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum.

            İçinde bulunduğumuz bilim, teknoloji ve inovasyon çağında çok hızlı değişimler yaşanıyor. Gelişmelere ayak uydurabilmek ve katkı sunmak için okullarımız tarafından yapılan çalışmalar bizim için çok kıymetli. Bu minvalde okullarımız tarafından yapılan tüm projelerde ve etkinliklerde İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tam destek sunacağımızın bilinmesini istiyorum. Projemiz okulumuza ve ilimize hayırlı olsun. Proje ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum dedi.

            Yapılan konuşmaların ardından Yeşilyurt Ortaokulu Müdürü Ali Alın Proje hakkında sunum yaptı.

            Alın yaptığı sunumda; Proje isminde kullanılan bostan kelimesi Farsça kökenli olup 'sebze bahçesi' anlamına gelmektedir (TDK). Bingöl yöresinde bahçe bitkilerinin yetiştirildiği alana veya bahçeye 'bostan' deniliyor.  Proje ve etkinlik isimlerinde ' bostan' kelimesi kullanarak öğrencilerin projeyi sahiplenmeleri ve aitlik duygusu hissetmeleri amaçlanmıştır. Projemiz 19-23 Eylül 2022 tarihleri arasında Bingöl merkezde gerçekleştirilecektir.

            Projenin amacı; Kırsal bölgede doğayla içi içe yaşayıp geçimlerini tarımla sağlayan öğrencilerin bahçe bitkileri ve doğal kaynakları kullanma alanlarında bilimsel yöntem ve teknikleri kullanma farkındalığını artırmaktır. Tarımda verimsizliğe sebep olan geleneksel yöntemlerden ziyade değişen iklim koşullarına uygun yöntemlerle tarımda sürdürebilirliğin sağlanması hedeflenmektedir. Bunu doğaya ve doğal kaynaklara zarar vermeden bilinçli bir şekilde yapılması amaçlanmaktadır.

            Proje kapsamında belirlenen etkinlikler, hedef kitlenin duyusal ve bilişsel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Eğitimler Bingöl Üniversitesinde görevli akademisyenler,  tarafından verilecektir. Eğitimlerin hepsi uygulama bahçelerinde ve atölyelerde yapılarak gerçekleştirilecektir.   Aynı zamanda eğitimler dramayla desteklenerek keyifli, eğlenceli ve kalıcı olacak şekilde planlanmıştır.

            Projenin Hedef kitlesi, taşımalı eğitim merkezi olan ortaokullardan 7. ve 8.sınıfta okuyan 15 kız ve 15 erkek olmak üzere 30 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler 10 farklı köyden seçilecektir. Amaç;  projeyle elde edilen kazanımlar ve iyi tarım uygulamalarının tarım elçileri vasıtasıyla yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. Öğrencilerin öğrendiklerini kendi bostanlarında uygulama fırsatına sahip olmaları projenin kalıcılığı ve sürdürebilirliği açısından çok önem arz etmektedir.

            Proje kapsamında planlanan etkinlikler alanında uzman eğitimciler tarafından gerçekleştirilecektir. Bahçe bitkilerin yetiştirilmesi ve bakımı, fide ekimi, sebzelerin hasadı, tasarruflu su kullanımı ve atıklardan kompost ve gübre üretimi etkinlikleri Bingöl Üniversitesinde görevli olan üç akademisyen tarafından gerçekleştirilecektir. Drama çalışmalarını okulumuzda görevli Türkçe öğretmeni ve aynı zamanda Şehr-i Bingöl Tiyatro oyuncusu tarafından yaptırılacaktır. Geri dönüşüm malzemelerin kullanım ve tasarım etkinliğini ise okulumuzda bu alanda uzman ve gerekli sertifikaya sahip öğretmenimiz tarafından verilecektir.

            Proje boyunca toplam on dört etkinlik beş güne yayılarak planlanmıştır. Bu süre boyunca öğrencilerin ulaşım, yemek ve kişisel ihtiyaçları eksizsiz karşılanacaktır dedi.

19-09-202219-09-202219-09-202219-09-202219-09-202219-09-202219-09-202219-09-202219-09-202219-09-2022

 

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.