BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Saadet Özge Anaokulumuzun Açılış Töreni' Yapıldı

Gençli hayırsever iş insanı Abdurrahim Özge tarafından Genç İlçemize yaptırılan Saadet Özge Anaokulu'nun açılışı yapıldı.
Saadet Özge Anaokulumuzun Açılış Töreni' Yapıldı

Saadet Özge Anaokulumuzun Açılış Töreni' Yapıldı

Gençli hayırsever iş insanı Abdurrahim Özge tarafından Genç İlçemize yaptırılan Saadet Özge Anaokulu'nun açılışı yapıldı.

Açılış törenine TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz Valimiz Kadir Ekinci, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel, iş insanı Abdurrahim Özge ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Hizmete açılan anaokulunda incelemelerde bulunan protokol eğitim yuvasının öğrenci ve velilere hayırlı olmasını diledi.

İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda açış ve selamlama konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel yaptı. Yücel yaptığı konuşmada, Öncelikle okulumuzu eğitime kazandıran hayırsever İş İnsanı Sayın  Abdurrahim ÖZGE ile  kıymetli eşleri Saadet ÖZGE hanımefendiye teşekkür ediyorum. Okul yaptırmak dinimizde Sadaka-i Cariye mahiyetinde kalıcı ve hayırlı bir eserdir. Bu vesileyle hayırseverlerimizin topluma hayırlı eserler bırakmaları yönünde bu tür yatırımlara daha çok yönelmelerini temenni ediyorum.

            Okul öncesi eğitime ayrı bir önem veriyoruz. 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında 2 yeni anaokulu açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bunlardan biri bugün açılışını yaptığımız 4 derslikli ve ikili eğitim yapacak olan Saadet Özge Anaokulu, diğer okulumuz ise önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız 3 derslikli Kızılay Sütana Anaokulu. Ayrıca il genelinde 12 anaokulumuzun da onarımını yaparak bu eğitim öğretim yılına hazır hale getirmiş bulunmaktayız.

            Bunların yanı sıra 30 köy okulumuzu onarımdan geçirdik. Kapalı olan 26 köy okulumuzu yeniden eğitim öğretime açtık.

            Bakanlığımızın Köy Yaşam Merkezleri projesi kapsamında yaklaşık 3 ay gibi kısa bir zamanda Türkiye'de henüz eşi benzeri olmayan örnek bir çalışma gerçekleştirdik. Kuruca köyümüzde içerisinde Sağlıkevi de bulunan tam teşekküllü bir yaşam merkezi kurduk.

            Bakanlığımız tarafından yürütülen proje kapsamında, aktif olarak kullanılmayan köy okulları yeniden düzenlenerek gerekli donanımlara kavuşturulduktan sonra köy yaşam merkezlerine dönüştürülüyor. Kapalı durumdaki köy okullarının tekrar açılarak ilkokul, anaokulu, halk eğitim merkezi gibi hem çocukların hem ebeveynlerin bir arada eğitim alacağı mekânlar olarak tasarlanmıştır.

            Köy Yaşam Merkezi projesi; sadece anaokulu, ilkokul ve halk eğitimi merkezleriyle sınırlı değil. Köylerde yaşayan halkın uğraşlarına yönelik eğitimler de veriliyor. Aynı zamanda köylerdeki kadın kooperatifleri de köy yaşam merkezleriyle entegre edilerek, eğitimle iş gücü piyasasını iç içe geçiren bir mekanizma hayata geçirilmiş olacak.

            Köy yaşam merkezi, ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane; matematik, doğa, bilim ve tasarım alanlarında hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüşürken çocukların ve ebeveynlerin aynı çatı altında eğitim ve üretim süreçlerine katılmalarını sağlıyor.

            Çocukların eğitim alırken deneyimli insanlarla buluştuğu, kültür transferi yapıldığı bir mekân haline gelen köy yaşam merkezleri, yaşam boyu eğitim merkezi olacak.

            Gerek Bakanlığımızın Temel Eğitimde 10 Bin Okul gibi çeşitli projeleri kapsamında gerekse öz kaynaklarımızı kullanarak eğitim ortamlarımızı gerek fiziki anlamda gerekse donanım olarak sürekli geliştiriyoruz. Çok şükür bunun eğitime yansımalarını da sevinçle müşahede ediyoruz.

            Okullarımızın sadece fiziki yapılarıyla değil, aynı zamanda, Bilim, teknoloji ve inovasyon çağında öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirme gayretindeyiz. Bu yaz döneminde gerçekleşen çeşitli yarışmalarda öğretmen ve öğrencilerimizin ilimize getirdiği başarıları burada paylaşmak istiyorum. Bu başarılar hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ses getiren başarılardır.

            Haziran ayında Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz Şanlıurfa'da bu yıl 14.sü düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışmasında "Mini Sumo" kategorisinde 665 robot arasında Şampiyon olarak göğsümüzü kabarttı.

 

            Tübitak 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında 4 projemiz Türkiye finallerine kalmış, 1 projemiz  Türkiye üçüncülüğü 2 projemiz ise teşvik ödülü almıştır. Tübitak 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında 2 projemiz Türkiye finallerine kaldı. Bunun Türkiye finalleri henüz yapılmadı. Burdan da derece bekliyoruz inşallah.

            Bu yaz yapılan Teknofest 2022 yarışmalarında Ulaşımda Yapay Zeka takımımız "En İyi Takım Ruhu" ödülünü almış ve Tarım Teknolojileri takımız da 5248 takım arasından 5.olarak "En İyi Sunum" ödülünü almıştır. Gerek Tübitak 2204 yarışmalarında gerekse Teknofest yarışmalarında Bingöl STEM ve Bilim Merkezimiz ciddi çalışıyor ve ilimize çok güzel dereceler getiriyor.

Başka güzel gelişmeler de yaşanıyor. Öğretmen ve öğrencilerimiz ülke ve dünya çapında sportif başarılara imza atıyorlar.

            Ağustos ayında Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Beden Eğitimi öğretmenimiz Rukiye Varol 5.İslami Dayanışma Oyunlarında Bocce Raffa tek kadınlar disiplininde Altın madalya kazandı ve  31 Ekim-5 Kasım Dünya Bocce şampiyonasında ülkemizi temsil edecek.

            Aynı okuldan iki öğrencimiz Bocce Raffa dalında çiftler kategorisinde 1.oldular. Öğrencilerimiz şu an İtalya'nın başkenti Roma'dalar ve 19-25 Eylül arası yapılan Dünya Bocce Gençler Şampiyonasında  ülkemizi temsil ediyorlar. Güzel haberlerini bekliyoruz inşallah.

            Aslında biz bu işleri yaparken iki günü birbirine eşit olan ziyandadır düsturuyla hareket ederek şükürler olsun bu günlere geldik. Çalışmalarımızı geceli gündüzlü ve hafta sonunu da içine alan çalışmalar yaparak bu günlere geldik.

            Şu an Bingöl'de ekibimizle, ilçelerimizle, okullarımızla güzel bir hava yakalamış durumdayız. İnşaAllah yarınlarımız bu günden daha iyi olacaktır.

            Yapmış olduğumuz bu güzel çalışmalar da ilimizin bir değeri olan kıymetli bakanımıza, her daim bizlere önderlik eden sayın valimize, maddi ve manevi destekleriyle bizleri yalnız bırakmayan sayın vekilimize, kıymetli belediye başkanımıza şükranlarımı sunarım.

            Saadet Özge Anaokulumuzun ilçemiz halkına hayırlı olmasını temenni ediyor, başta hayırsever İş İnsanımız Abdurrahim ÖZGE olmak üzere, emeği geçen tüm paydaşlarımıza ve personelimize teşekkür ediyorum.

Daha sonra konuşmalarını yapan Genç Belediye Başkanı M. Zeki Dirik, eski Bingöl Milletvekili Hüsamettin Korkutata ve Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, yapılan anaokulunun hayırlara vesile olması temennilerinde bulunarak hayırsever iş insanı Abdurrahim Özge'ye teşekkür ettiler.

Abdurrahim Özge: "Doğup büyüdüğüm bu topraklara ve bu topraklarda yaşayan aziz insanlara hizmet etmekten duyduğum sevinç ve mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Bugün çok kıymetli eşim Saadet Özge adını taşıyacak olan, memleketimizin gelecek nesilleri ve aydınlık yarınlarını temsil edecek evlatlarımız için inşaatını tamamladığımız 'Saadet Özge Anaokulu'nun açılış törenine hepiniz hoş geldiniz" dedi.

Ardından konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, "Bugün güzel bir eserin açılışı vesilesi ile bir aradayız. Öncelikle Cenab-ı Allah hayırlı, mübarek eylesin. Gerçekten birçok anlamda üzerinde durulması gereken bir eser. Her şeyden önemlisi insan ile ilgili. İnsan yetiştirmek ile ilgili bir kurumun açılışını yapıyoruz. İş İnsanı Abdurrahim Özge'ye teşekkür eder, Anaokulu'nun Genç ilçemize ve Bingöl'ümüze hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Valimiz Kadir Ekinci ise şunları söyledi: "Geçen yıl, hayırsever firmamız Özge İnşaat Anonim Şirketinin Genç ilçemizin Yeni Mahallesinde yaparak hibe edeceği "4 Derslikli Anaokul Binası" protokol imza töreni için bir araya gelmiştik.

Hamdolsun, süreç hayırla tamamlandı. Okulumuz, yarınlarımızın teminatı yavrularımız için eğitim öğretime hazır hale getirildi. Bugün de okulumuzun açılış töreni için bir aradayız. 

Öncelikle Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Abdurrahim Özge'nin şahsında firmamızı örnek davranışından dolayı tebrik ediyorum.

Çünkü en önemli, en hayırlı ve en verimli yatırım insana yani eğitime yapılan yatırımdır.

Bu yatırım, "toplumun tamamını, coğrafyamızın her karışını ve zamanımızın her anını" kapsadığı için büyük ve hayati bir yatırımdır.

İlim aşığı, İrfan ehli Anadolu insanının tarihinde eğitim kurumlarına yapılan hayır yatırımlarının çokça örneğini biliyoruz.

Bu tür hayırlar, ülkemizin eğitim standartlarının yükselmesi, bilgi çağında çocuklarımızın ve gençlerimizin modern imkanlar ile yetişmesi ve bilgi toplumuna doğru olan yürüyüşümüz açısından son derece önemlidir.

Hamdolsun bu gelenek, bugün ülkemizin dört bir yanında yerleşik bir kültür, ortak bir davranış olarak bütün canlılığı ile devam ediyor.

 

Yüce rabbimden kitaba, kaleme, bilgiye ve eğitimli aydın insanlara yapılan yatırımların ilimizde ve ülkemizde daim olmasını diliyorum.

Büyük bir emek ve özveri ile 2022-2023 eğitim öğretim yılına yetiştirilen ve devlet-vatandaş işbirliğinin güzel bir örneği olan Anaokulumuzun minik yavrularımıza, Genç ilçemize ve eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bu vesileyle Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve ailelerimize hayırlar getirmesini diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum."

 

Açılış programı, kurdele kesimi sonrasında sınıfların ve diğer birimlerin gezilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

21-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-2022

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.