BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Okul Eylem Planlarının Hazırlanması" Çalıştayı Gerçekleştirildi
BİNGÖL'DE ORTAÖĞRETİMDE OKUL TERKİNİN ÖNLENMESİ İÇİN DEV ADIM

 

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, ülkemizde ortaöğretimde okul terkinin önlenmesi için Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi (İKGPRO) vasıtasıyla fonlanan "Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Arttırılması Projesini (ODAP)" yürütmektedir.

 

ODAP Projesi 14 ilde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı 50 okulda pilot olarak uygulanmaktadır.

 

Pilot illerden biri olan ilimizde de uygulanan projeye BİST Bingöl Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi ve Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dahil edilmiştir.

 

İlimizde de okul terkinin en yoğun yaşandığı üç pilot okul seçilerek, bu okullarımızda atölye salonları, teknik birimler, kültürel ve sportif faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği alanlar kurulmuştur. 16 aydan bu yana devam eden süreç içerisinde ortaöğretimde okul terkinin önlenmesi amacıyla öncelikle entegre bir önleme modeli için erken uyarı sistemi kurulmuş, telafi dersleri tasarlanmış, görsel sanatlar, müzik, motivasyon arttırıcı etkinlikler, atölye çalışmaları, dijital laboratuvar çalışmaları gibi yaratıcı eğitsel faaliyetler tasarlanmıştır.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından proje faaliyetlerinden biri olan "Okul Eylem Planlarının Hazırlanması" çalıştayı ilimizde gerçekleştirilmiştir. Bakanlık çalışanları, okul müdürleri ve alanında uzman öğretmenlerin katılımlarıyla Berti otelinde gerçekleştirilen programın açılışını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kadri Engin; "Özellikle temel eğitimden ortaöğretime geçiş esnasında öğrenci terklerinin arttığının altını çizerek, proje faaliyetleri yürütüldüğünden bu yana bu sayıların hızla düşmesinin, projenin hedeflerinin gerçekleşmekte olduğunun göstergesi olduğunu belirtti. Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizde ortaöğretimde okul terkini tamamen ortadan kaldırana kadar bu alanda proje faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirten ENGİN sahada gösterdikleri katkılardan dolayı katılımcılara teşekkürlerini iletti."

18-06-202318-06-202318-06-202318-06-202318-06-2023

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.