BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11/02/2021 Tarih ve 5 Sayılı "Yüz Yüze Eğitim Uygulamaları" Konulu Kararı 11.02.2021

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11/02/2021 Tarih ve 5 Sayılı "Yüz Yüze Eğitim Uygulamaları" Konulu Kararı 11.02.2021
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11/02/2021 Tarih ve 5 Sayılı

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 11/02/2021 Tarih ve 5 Sayılı "Yüz Yüze Eğitim Uygulamaları" Konulu Kararı 11.02.2021

T.C.

BİNGÖL VALİLİĞİ

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Başkanlığı

 

 

KARAR TARİHİ       :11.02.2021

KARAR NO                : 2021/5

 

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI

GÜNDEM:

 

Konu :   Yüz Yüze Eğitim Uygulamaları

İlgi  : Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğünün 11.02.2021 tarihli ve E-51487623-405.01-20519014 sayılı yazıları.

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 23 ve 26. maddelerine istinaden,  İl Hıfzıssıhha Kurulu 11.02.2021 tarihinde saat : 15:00'te Vali Kadir EKİNCİ başkanlığında gerçekleştirilen olağanüstü görüşmede aşağıdaki konuları görüşerek karara bağlamıştır.

KARARLAR:

15 Şubat 2021 tarihi itibarıyla;

1-Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda haftada 5 (beş) gün yüz yüze olacak şekilde ders işlenmesine,

2-Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıflarında İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ve Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim yapılmasına,

3- İl merkezine bağlı taşıma merkezi köy ilkokulları, ortaokulları  ve imam hatip ortaokullarının (Yeşilyurt İlkokulu ve Ortaokulu hariç) tüm sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıflarında il hıfzıssıhha kurullarının koordinasyonunda alınacak kararlarla haftada 5 (beş) gün bakanlıkça belirlenen dersler, yüz yüze eğitimle yapılmasına,

 

4- Tüm bağımsız resmî anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 (beş) gün ve günde 6 (altı) etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılmasına,

B-  1 Mart 2021 tarihi itibarıyla;

1- 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle açılmış okullara ek olarak resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında hafta 2 (iki) gün yüz yüze eğitim yapılacak ve bu ilkokullardaki yüz yüze eğitimlerde bakanlıkça belirlenen dersler işlenecek, diğer dersler ise uzaktan eğitim yoluyla işlenecek; bu okullardaki anasınıflarında da ise yüz yüze eğitim yapılmayan diğer günlerde uzaktan eğitim yapılacaktır.

2- Tüm resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8.sınıflarında yüz yüze eğitime başlanacak, bu eğitimlerde bakanlıkça belirlenen dersler işlenecek, belirtilmeyen diğer zorunlu ve seçmeli dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir.

3- Tüm resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 5., 6. ve 7.sınıflarında tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecektir.

4-Yüz yüze eğitim yapan resmi okullar bünyesindeki ana sınıfı ve uygulama sınıflarında yüz yüze eğitim, bulunduğu okulla aynı günde gerçekleştirilecektir.

5-Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim yapılacaktır.

Bilim ve Sanat Merkezlerinde de programları dahilinde yüz yüze eğitime başlanacaktır.

Kaynaşma/bütünleştirme yoluyla öğrenim gören öğrencilerimizin sınıf seviyelerine göre destek eğitim odası eğitim faaliyetleri yüz yüze veya uzaktan başlayacaktır.

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerinde 1 ders 30 dakika; teneffüsler ise 10'ar dakika olacak şekilde planlanacaktır

Oku öncesi eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitimlerde bir etkinlik saati 30 dakika ve aralıksız olarak planlanacaktır.

Uzaktan eğitim faaliyetlerinde EBA üzerinde sağlanan alt yapının yanı sıra açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar da kullanılabilecektir.

Fiziki imkânları uygun olan anaokullarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecektir.

Kayıtlı çocuk sayısının yeterli olduğu durumlarda okul öncesi eğitim kurumlarında Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlk Öğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre bir grupta en az 10 (on) çocuk olacak şekilde şubeler oluşturulacaktır. Kayıtlı çocuk sayısının az, öğretmen sayısının fazla olduğu okullarda ise Covid19 salgını süresi ile sınırlı olmak kaydıyla okulun fiziki imkânları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 (beş) olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecektir.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacaktır.

Oy birliği ile karar verilmiştir.

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.