BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Güney "Evde Rehberim Yanımda" projesi İle Açıklamalarda Bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Rahmi Güney,  içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde İlimizin eğitim çıtasını daha yukarılara çıkarmak adına  '"Evde Rehberim Yanımda" projesini hazırladık dedi.
İl Müdürümüz Güney

İl Müdürümüz Güney "Evde Rehberim Yanımda" projesi İle Açıklamalarda Bulundu.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Rahmi Güney,  içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde İlimizin eğitim çıtasını daha yukarılara çıkarmak adına  '"Evde Rehberim Yanımda" projesini hazırladık dedi.

 

           Göreve başladığı ilk günden itibaren ilin eğitim çitasının yükseltilmesi adına yoğun bir çalışma içine giren İl Milli Eğitim Müdürümüz Güney, bu projedeki öncelikli amacımız, İlimizdeki resmi okul öncesi,  İlkokul, Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimizin anne ve babalarının, çocuğunun eğitim öğretim yaşantısı yada gelişim dönemi problemleriyle ilgili danışmanlık hizmeti alabileceği Veli Rehberlik Hizmetinde alanında uzman rehber öğretmenlerimizce ücretsiz ve online olarak hizmet alabilmeleri amaçlanmıştır. Özellikle rehber öğretmeni olmayan okullarımızın veli ve öğrencilerine yönelik çeşitli eğitimler planlanarak bireylerin uzaktan eğitim ile psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin veli ve öğrencilerimiz için erişilebilirliğini arttırmak hedeflenmektedir.

 

Güney, Proje hedeflerimiz;

*  Velilerimizin çocuklarıyla doğru ve etkili bir iletişim kurarak onların beklenti ve ihtiyaçlarını anlayıp sorunlarına pedagojik çözüm yolu bulmaları.

*   Gerek salgın dolayısıyla oluşan koşullar, gerekse çocukluk döneminde yaşanabilecek zorlukların önüne geçerek sağlıklı, özgüven sahibi ve başarılı bireyler olmalarının sağlanması.

* Rehberlik hizmetlerinin devamlılığının sağlanması

* Uzaktan eğitim sürecinin yönetilmesinde velilerimize destek sağlamak.

* Uzaktan eğitim kapsamında yaşanabilecek sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili bilgilendirme yapmak hedeflenmiştir.

 

Güney, Proje kapsamında Uzaktan eğitim sürecinde planlanan çalışmalar ile ilgili olarakta; 03-31 Aralık tarihleri arasında,

Rehber öğretmenlere çevrimiçi proje tanıtım toplantısının yapılması

Rehber öğretmenlere alanında uzman kişiler tarafından webinar düzenlenmesi

Psikolojik danışman ve sınıf rehber öğretmenlerinin hafta içi olmak üzere her gün en az iki öğrencisi ile görüntülü görüşme gerçekleştirmesi

Sınıf rehber öğretmenlerinin her hafta 1 kez kendi sınıfıyla rehberlik dersi yapması

Sınıf rehber öğretmenlerinin haftalık veli görüşmeleri yapması

Okulda bulunan özel eğitim öğrencilerinin tümüyle süreç içerisinde görüntülü görüşme yapılması ve velilerine psikolojik destek verilmesi

Uzaktan eğitim sürecinde velilere yönelik ev ortamında olumlu psikolojik iklim oluşturmasına katkı sağlayacak online seminerler düzenlenmesi

İnternete erişimi olup da uzaktan eğitime katılmayan öğrencilerin sınıf rehber öğretmenleri ile işbirliği içerisinde tespit edilmesi ve eğitime katılmasının sağlanması.

Aday öğretmenlere çeşitli seminerler düzenlenmesi

Psikolojik danışman ve rehberlik öğretmenleri olmayan okullardaki çalışmaların Rehberlik Ve araştırma Merkezi tarafından yürütülmesi

Yapılacak tüm etkinlikler  okul idareleri tarafından  fotoğraflanarak kayıt altına alınacaktır.

 

Proje kapsamında; Psikolog Dr. Doğan Cüceloğlu tarafından velilerimize yönelik " Kendimizi ve Çocuklarımızı Yeni Normalde Nasıl Uyumlandırırız" konulu online semineri düzenlenecektir.

Ve yine Prof. Dr. Figen Çok tarafından "Pandemi Sürecinde Çocuk ve Ergenleri Anlamak" konulu online seminer düzenlenecektir.

 

Güney; Proje kapsamında ilimizde oluşturulan ekiplerce incelemeler yapılacak ve bu incelemeler raporlaştırılarak değerlendirmeler yapacağız.

04-12-202004-12-202004-12-2020

 

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.