BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel İlimizdeki Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yücel, İlimizdeki Ulusal ve yerel basınla bir araya gelip faaliyetleri noktasında paylaşımlarda bulundu.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel İlimizdeki Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel İlimizdeki Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yücel, İlimizdeki Ulusal ve yerel basınla bir araya gelerek yürütülen faaliyetler noktasında paylaşımlarda bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda İlimizdeki Ulusal ve yerel basın mensuplarıyla buluşan Yücel, ildeki eğitime dair kurumun faaliyetlerini aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığınca yatırım programı kapsamında İl merkezi ve ilçelerdeki 205 okulun bakım-onarım çalışmalarını tamamlayarak öğretmen ve öğrencilerle buluşturttuklarını aktararak, merkez ilçede Sütana Kızılay Anaokulunu ve Genç ilçesinde Saadet Özge Anaokulunu öğrencilerin hizmetine açtıklarını söyleyen Yücel, Kiğı ilçesindeki öğretmenlerin de barınma sorununu çözmek için Kiğı Öğretmenevini faaliyete aldıklarını belirtti.  

Yücel, konuşmasında "Köy Yaşam Merkezi Projesi ile ilimizde bulunan atıl durumdaki 26 köy okulunu eğitimde çok amaçlı olarak kullanıma açtık. İlimizde Mesleki Eğitim Merkezlerindeki Öğrenci Sayısını 163'ten 2932'ye çıkardık." dedi.

"Meslek liselerinin gelirlerinde artış oldu"

Yücel, "İlimiz bünyesinde, döner sermaye işletmesi bulunan 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ile Mesleki Eğitim Merkezlerimizin gelirini 2022 Yılı sonu itibariyle 9.4 Milyon TL'ye çıkardık. İlçelerimiz ve merkez ilçe de bulunan 8 adet Halk Eğitim Merkezinde 3.736 adet çeşitli kurslar açılmış, bu kurslara toplam 56.764 kursiyer katılım sağlamıştır. 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' sloganıyla başlattığımız çalışmalar kapsamında 128 adet yeni kütüphane ve 3 adet sıfır atık kapsamında yeni kütüphane yapılmıştır. Bu kütüphanelerdeki toplam kitap sayımız 385 bin 512'dir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıymetli Eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde 81 ilde başlatılan "Aile Okulu" projesi ile ilimizde kısa sürede 3084 velimiz eğitimden yararlandı. Açılan kurslarda ailelere; Aile İçi İletişim, Çatışma ve Stres Yönetimi, Bilinçli ve Güvenli Teknoloji Kullanımı, Bağımlılıkla Mücadele, Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi, Akran İlişkileri, Ahlaki Gelişim, Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivitelerden oluşan 8 ana başlıkta eğitimler verildi." ifadelerini kullandı.

Okul öncesi eğitim hakkında da paylaşımlarda bulunan Yücel, "Üç yıl sürecek olan EFOR projesi kapsamında 2021-2022 eğitim yılı içerisinde 7, 8, 11 ve 12'inci sınıflarda öğrenim gören 16 bin 269 öğrenciye çok sayıda ölçme ve değerlendirme sınavı uygulanmıştır. Okul Öncesi Eğitimde okullaşma oranlarını arttırdık.

Tüm öğrencilerimizin ihtiyacını karşılayacak şekilde 560.368 ücretsiz ders kitabı, 384.486 kaynak kitap ve 130.000 çalışma defteri olmak üzere toplamda 1.074.854 adet kitap ve defter dağıtımını yaptık." ifadelerini kullandı.

"Çölyak hastalarına özel fırın açtık"

Çölyak hastaları için özel olarak Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında Türkiye'de bir ilk olan bir fırın kurduklarını aktaran Yücel, "Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılan fırın atölyesinde, kentte yaşayan çölyak hastaları için glütensiz ekmek üretimini faaliyete geçirdik." dedi.

"Özel ev ziyaretleri yapılarak kayıt dışı 20 öğrenci eğitime kazandırıldı"

Yücel, kayıt dışı öğrenciler hakkında, "Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan kayıt dışı öğrencileri erken uyarı sistemi ile tespit ederek, eğitime kazandırma çalışmalarının ele alındığı toplantılar gerçekleştirdik. İl Müdürümüz Halil Yücel başkanlığında Merkez Mahalle ve Merkez Köy Muhtarlarımız ile Bakanlığımızın okul terki riski taşıyan öğrencilerin kayıt dışı kalmaması amacıyla başlatmış olduğu 'Erken Uyarı ve Takip Sistemi'  ile ilgili toplantı yapıldı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının "Eğitime Yeniden Kazandırma Projesi" kapsamında, öğretmenlerden oluşturulan komisyonlar kent genelinde 36 öğrencinin uzun süredir devamsızlık yaptığını tespit etti. Öğrencileri evlerinde ziyaret eden öğretmenlerin ikna çalışması sonucu 20 öğrenci yeniden eğitime kazandırıldı." ifadelerine yer verdi.

Yücel, konuşmasına şöyle devam etti:

"Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi Bingöl'de hayat buldu. Proje kapsamında Bingöl Belediyesi Konferans salonunda gerçekleştirilen muhteşem konser büyük beğeni topladı. Merkez ve ilçelerde toplam 128 okulumuzun doğalgaz dönüşümünü gerçekleştirdik. Dünya Posta Birliğine üye 193 Ülke'nin katılımıyla 1971 tarihinden beri düzenlenen UPU (Evrensel Posta Birliği) gençler arası mektup yazma yarışmasında Dünya birincisi olan Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencimiz Esra Sümeyye ÖZ, "İklim Krizi Hakkında Mektup Yaz" temalı Dünya annelerine seslendiği mektupla İsviçre'nin Bern şehrinde düzenlenen törende Dünya birincilik ödülünü aldı. Şanlıurfa'da bu yıl 14.düzenlenen Uluslararası MEB Robot yarışmasına farklı kategorilerde katılan Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimiz "Mini Somo" kategorisinde şampiyon oldu Bingöl STEM Tarım Teknolojileri Takımımız Teknofest 2022 Samsun Final Yarışmasında En İyi Sunum ödülünü almış ve ayrıca 5248 takım arasından 5.olmuştur. 29-30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ankara'da yapılan milli takım seçmelerinde Cumhuriyet Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimizden Medine Kaya ve Şevval Akçanlı Bocce branşının raffa dalında çiftler kategorisinde 1.lik elde ederek 19-25 Eylül tarihleri arasında İtalya'nın başkenti Roma'da yapılacak olan Dünya Gençler Bocce(raffa) Şampiyonası'nda Ülkemizi temsil etmeye hak kazandılar.Ayrıca Beden Eğitimi Öğretmenimiz Rukiye Varol ise aynı branşın yani bocce(raffa) tekler kategorisinde 9 Ağustos' ta başlayan 5. İslami Dayanışma Oyunlarında şampiyon olarak göğsümüzü kabartmıştır."

"10 bin 50 kişiye ücretsiz yemek verdik"

Yücel, "Toplam 10.051 öğrencimize Ücretsiz Yemek Hizmeti verdik.

 

Okul Öncesi öğrencilerimizin sayısını 465 'ten 5.683'e arttırmayı ve böylelikle anaokulları, anasınıfları ve bünyesinde anasınıfı bulunan tüm okullarımızda 6 Şubat'tan itibaren ücretsiz yemek hizmeti vermeyi hedefliyoruz. 2023 yılında toplam 15.700 'e yakın öğrencimize ücretsiz yemek hizmeti verilecektir." İfadelerini kullandı. 

30-01-202330-01-202330-01-202330-01-202330-01-202330-01-202330-01-2023

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.