BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin Mühendis Ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Fırat Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı kapsamında kabul edilen "Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz" projesinin kapanış toplantısı Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi. 
Geleceğin Mühendis Ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz

Geleceğin Mühendis Ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz" Projesinin Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Fırat Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı kapsamında kabul edilen "Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz" projesinin kapanış toplantısı Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Aynı toplantıda Fırat Kalkınma Ajansı 2019 Yılı SOGEP-Güdümlü Proje Desteği ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında kabul edilen, "Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" projesinin açılış programı da yapıldı.

Toplantıya, İl Müdürümüz Rahmi Güney, İl Müftüsü Ahmet Süzen, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mesut İlhan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kasım Barman ve okul müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Rahmi Güney, "Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz" projesinin genel amacının eğitimin teknolojiyle ve gerçek hayatla buluşmasını sağlayarak, ülkenin ve bölgenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetişmesine katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Bu projenin iki ayağının olduğunu ve birincisinin fen, matematik, bilişim ve teknoloji alanlarında ortaklaşa çalışmaların yapıldığı bir merkez oluşturmak olduğunu ifade eden Güney,"İkinci olarak da; sanayinin çeşitli kollarına personel yetiştiren mesleki alanların modernizasyonunu sağlamak ve modernize edilen bu yapılar üzerinden, öğrencilerin mesleki eğitimine katkıda bulunarak, ilin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireylerin yetişmesini sağlamaktır.

Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik derslerinin İngilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşan STEM eğitimi, disiplinler arası işbirliğiyle, öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanarak, mühendislik çalışmaları gerçekleştirmeleri anlamına geliyor. Fen ve Teknoloji alanlarında uygulamalı eğitimlerin gerçekleştirildiği Bingöl STEM Merkezi, bu kapsamda oluşturuldu.  Bingöl STEM'de öğretmen ve öğrencilere yönelik STEM eğitimlerinin yanı sıra, robotik ve kodlama eğitimleri de verilmektedir.

Projenin ikinci hedefi 800 öğrencinin eğitim gördüğü ve ildeki mobilya, metal, makine, bilgisayar gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmelere teknik personel yetiştiren Bingöl MTAL'in altyapısını güçlendirmekti. Hibe programının hedefleri doğrultusunda okulda eğitim gören öğrencilerin daha iyi yetişmesi ve sanayi alanlarının ihtiyaç duyduğu nitelikte iş gücünün yetişmesi için sanayiyle ilişkili bölümlerin makine ekipmanları yenilenerek son teknolojiyle uyumlu hale getirildi.

Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün "Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz" projesi STEM ve Robotik kodlama eğitimlerinin yapıldığı Bingöl STEM Merkezinin oluşturulması ve ilde endüstriyel alanları bünyesinde bulunduran Bingöl MTAL'in atölyelerinin modernizasyonu çalışmasıyla ilköğretimden ortaöğretim kademesine kadar oldukça kuşatıcı ve kapsamlı bir proje olma özelliği taşıyor" diye konuştu.

 Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa TELİMEN yaptığı konuşmasında;

"Bu gün ilimizin gelişimi açısından çok önemli iki proje için bir aradayız. Birincisi Ajansımızın 2018 Yılı Turizm Ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı kapsamında Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan "Geleceğin Mühendis Ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi" olup bu projemiz tamamlanmış durumdadır. Ajans olarak faaliyete geçtiğimiz 2010 yılından bugüne kadar bölgemizin insan kaynağının gelişmesi için her türlü desteği verdik ve vermeye devam ediyoruz. Çünkü kalkınmanın en önemli öznesi insandır. İnsanımızın potansiyelini, kabiliyetlerini ortaya çıkarmadan ve geliştirmeden kalkınma adına atılacak her adım akim kalır.

Dünyanın mevcut durumuna baktığımız zaman, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini, ekonomik güçlerini ve savunma sanayilerini belirlemede bilim ve teknolojinin öneminin her geçen gün hızlı bir şekilde arttığını görmekteyiz. Projeyi başarılı bir şekilde uygulayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze kurumum adına çok teşekkür ediyorum

Ajansımızca desteklenen ve Milli Eğitim İl Müdürlüğümüzce uygulanmış olan "Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz" projemizin 906.923 TL'lik bütçesinin %75'ine karşılık gelen 680.000,24 TL'lik kısmı Ajansımızca karşılanmıştır. Bu proje ilimizin eğitimdeki teknoloji ve AR-GE altyapısına büyük katkılar sağlamış ve şimdiden ulusal düzeyde düzenlenen yarışmalarda Bingöl'ün çok önemli dereceler elde etmesine vesile olmuştur. Projeyi başarılı bir şekilde uygulayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze kurumum adına çok teşekkür ediyorum

Ayrıca bu gün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Ajansımız tarafından desteklenen "Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" projesinin açılış toplantısını gerçekleştiriyoruz. Toplam proje bütçesinin 1.734.300,00 TL olduğu projede desteğimiz 1.400.000,00 TL olacak. Proje kapsamında 17'si Bingöl merkezde olmak üzere ilçelerimizle birlikte Yazılım Tasarım Atölyesi, Ahşap Metal Atölyesi gibi 7 farklı alanda toplam 29 tane tasarım ve beceri atölyesi oluşturup bu atölyelerin tefrişini yapacağız. İhtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanları proje kapsamında karşılayacağız. Bu projenin de diğer proje gibi ilimize çok önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz"

BİNGÖL TASARIM-BECERİ ATÖLYELERİ PROJESİ AÇILIŞI YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Ar-Ge birimi tarafından SOGEP güdümlü destek projesi kapsamında hazırlanan, Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri projesi de Fırat Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği almaya hak kazandı.

Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş, Proje ile ilgili şu bilgilere yer verdi: "Proje bütçesi 1 milyon 734 bin 300 TL olarak onaylanmış olup, FKA tarafından 1 milyon 400 bin TL hibe desteği sağlanmış ve 334 bin 300 TL eş finansman olarak kurumumuzca katkı sunulacaktır.

Tokuş; Projemizin amacı; MEB 2023 Vizyon belgesinde yer alan tasarım ve beceri atölyelerinin kurulması ve Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğünün misyonu ve temel değerlerinde yer alan "sanat duyarlılığı yüksek bireylerin yetiştirilmesi" hedefleri göz önünde bulundurularak, temel eğitim kademesinde bulunan öğrencilerimizin, ortaöğretim kademesine geçmeden önce sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel alanda, en az birinde bir hobisinin olmasını sağlamaktır.

Proje amacı doğrultusunda ve Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesi çerçevesinde öğrencilerin bireysel farklılıklarının keşfedilmesi ve keşfedilen yeteneklerin geliştirilmesi için 29 okulumuza tasarım beceri atölyesi yapılması planlanmıştır."

2 okulumuzda ahşap metal atölyesi, 5 okulda görsel sanatlar atölyesi, 3 okulda fetem atölyesi, 6 okulda yazılım tasarım atölyesi, 2 okulda drama dil ve eleştirel düşünce atölyesi, 5 okulda müzik atölyesi, 4 okulda salon sporları atölyesi, 2 okulda da beceri yaşam atölyesi kurulacaktır. Dedi Kapanış toplantısının akabinde İl Müdürümüz Güney ve beraberindekiler STEM merkezini ziyaret ederek yapılan çalışmaları incelediler.

21-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-2020

 

21-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-202021-08-2020

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.