BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus + Okul Eğitimi İşbaşı Gözlem (Hollanda) Hareketliliği Gerçekleştirildi

BİNGÖL VE ALKMAAR ARASINDA "ERASMUS + ÖZEL EĞİTİM" ORTAKLIĞI
Erasmus + Okul Eğitimi İşbaşı Gözlem (Hollanda) Hareketliliği Gerçekleştirildi

Erasmus + Okul Eğitimi İşbaşı Gözlem (Hollanda) Hareketliliği Gerçekleştirildi

BİNGÖL VE ALKMAAR ARASINDA "ERASMUS + ÖZEL EĞİTİM" ORTAKLIĞI

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu kapsamında Hollanda'nın Alkmaar ve Den Helder şehirlerinde işbaşı gözlem faaliyeti gerçekleştirildi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu projesi kapsamında öğretmen hareketlilikleri devam ediyor. Bu kapsamda Hollanda'nın Alkmaar ve Den Helder şehirlerinde bulunan okullarda "Özel Eğitimde Okullaşma Oranlarını Arttırmak" konulu işbaşı gözlem faaliyeti gerçekleştirildi.

Ekim ayının ilk haftası Hollanda'nın Alkmaar şehrinde yapılan faaliyete Özel Eğitim İş Uygulama Okulu, Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Sultan Abdulhamit Han Ortaokulu, Mimar Sinan İlkokulu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden olmak üzere toplam 16 öğretmen katıldı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş ile proje koordinatörleri Ramazan Gündoğdu ve Gülten Butakın da hareketlilik ekibinde yer aldı.  Bir hafta süren hareketlilik faaliyetinde ilk olarak Alkmaar İlköğretim ve Özel Eğitim Kurumu ziyaret edilerek bölgedeki özel eğitim süreci ve uygulamaları konusunda bilgi alındı.

Alkmaar'da bulunan Dijk en Waard College adlı özel eğitim okulunda Okul Müdürü Joost Westerik tarafından okulda verilen eğitim konusunda bilgilendirme yapıldı. Okulun öğrencilerinin uygulamalı eğitim aldıkları Houtloods İş Atölyesi ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu. Okulun staj koçu Carla Corbiere staj faaliyetleri konusunda bilgiler paylaştı ve Mignon van Dort Eğitim Kalite Sistemi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Hareketlilik ekibimizdeki özel eğitim öğretmenleri VSO De Spinaker Den Helder adlı özel eğitim meslek okulunu ziyaret etti. Öğretmenlerimiz Okul Müdürü Monique Kamphuis ile bir araya geldiler ve okul hakkında bilgilendirildiler. Öğretmenlerimiz ayrıca bu okulda özel eğitim alanında yapılan iyi uygulamalar ile yöntem ve teknikler konusunda bilgiler edindiler.

Programın son günü ev sahibi kurum olan Dijk en Waard College adlı özel eğitim okulunda Özel Eğitim Öğretmeni Süleyman Hayat tarafından Hollanda Eğitim Sistemi ve Özel Eğitim Uygulamaları konusunda bilgiler verildi.

Bir hafta süren faaliyet programı ev sahibi kurum olan Dijk en Waard College Müdürü Joost Westerik tarafından katılımcılara Europass hareketlilik belgelerinin verilmesiyle sona erdi. Kapanış programında hareketlilik ekibinde bulunan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş ev sahiplikleri için Okul Müdürü Joost Westerik'e ve işbaşı gözlem faaliyetini organize eden, Felemenkçe çeviri desteği sağlayan Dijk en Waard College Özel Eğitim Öğretmeni Süleyman Hayat'a teşekkür etti. Proje koordinatörleri ev sahibi okullarla başka Erasmus+ projelerinde de iş birliği yapmayı ve onları Türkiye'de de ağırlamayı istediklerini belirttiler.

Hollanda'da bulunulan hafta boyunca katılımcılar okullarda işbaşı gözlem faaliyetinin yanı sıra Amsterdam ve çevresinde kültürel geziler de gerçekleştirdiler. Katılımcı öğretmenler ülkenin eğitim sisteminin yanı sıra kültürel, doğal, tarihi ve sosyolojik yapısı hakkında da bilgi sahibi oldular.

 

Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu kapsamında 2027 yılına kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinasyonunda her yıl hedef temalar çerçevesinde konsorsiyum üyesi okullardan öğretmenler ve öğrencilere yönelik hareketlilikler gerçekleştirilmeye devam edilecektir.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak katılımcılarımızı en iyi şekilde ağırlayan, Avrupa'da özel eğitim alanında kullanılan yöntem ve teknikler konusunda öğretmenlerimizin mesleki beceri edinmesini sağlayan, Hollanda'da De Spinaker bünyesinde bulunan Dijk en Waard ve VSO De Spinaker Den Helder kurum müdürleri ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

19-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-202219-10-2022

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.