BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bingöl'de Proje Okulu Sayısı Arttı

Müjdeli haberi İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin duyurdu. Engin, Mevlana Kız Anadolu Lisesinin proje okulu olduğunu, kentteki proje okulu sayısının 15'e yükseldiğini açıkladı.  
Bingöl'de Proje Okulu Sayısı Arttı

2018 Yılında ilimizde 5 lisemiz nitelikli okul olurken bu yıl Mevlana Kız Anadolu Lisesi ile beraber proje okullarımızın sayısı 15'e yükseldi.

 

Mevlana Kız Anadolu Lisesi 1968-1969 eğitim öğretim yılında öğretmen yetiştirmek amacıyla Kız İlk Öğretmen Okulu olarak kurulmuştur. Mevcut okul binasına 1974-1975 eğitim öğretim yılında taşınmıştır. Bir dönem 2 yıllık eğitim enstitüsü olmuş, ardından tekrar Kız Öğretmen Lisesi olarak eğitim öğretime açılmıştır. 1990 Yılı itibariyle Anadolu Öğretmen Lisesi olan okul 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibariyle Mevlana Kız Anadolu Lisesi'ne dönüştürülmüştür. Mevlana Kız Anadolu Lisesi 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren özel program ve proje uygulayan eğitim kurumuna dönüştürülmüş olup kontenjanı 90 öğrenci olarak belirlenmiştir.

 

Yetiştirdiği nitelikli insan kaynağı ile başarılı okullar arasında yer alan, köklü bir geçmişe ve yeterli insan kaynağına sahip Mevlana Kız Anadolu Lisesi geniş kampüsü ve güçlü fiziki altyapısıyla da öne çıkmaktadır. Okulun kapalı spor salonu, modern ve zengin bir kütüphanesi ile 160 kişi kapasiteli kız pansiyonu bulunmaktadır. Okulun sahip olduğu koşullar akademik, sosyal ve sportif olarak öğrencilere zengin olanaklar sunmaktadır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bazı okullar proje okulları olarak adlandırılır. Bu okullar, bölgesel veya uluslararası projelerde yer almaları için seçilmiştir. Genellikle başarı sıralaması yüksek olan okullar arasından tercih edilirler. Proje okulları, diğer okullara göre daha çok projede yer alır. Bu bağlamda sahip oldukları laboratuvar, bilgisayarlar ve altyapılar da daha iyi olur

 

Okulumuzun, proje okuluna dönüştürülmesine katkılarından dolayı, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz'a, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'e, Valimiz Sayın Kadir Ekinci'ye , Milletvekillerimiz Sayın Feyzi Berdibek ve Sayın Zeki Korkutata'ya teşekkürlerimizi sunarız.

23-06-202323-06-202323-06-2023

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.