BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bingöl'de Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zili Çaldı

Bingöl'de 2023-2024 Eğitim öğretim Yılının Başlaması Nedeniyle Merkez şehit Mustafa Gündoğdu Ilköğretim Okulu'nda Tören Düzenlendi.
Bingöl'de Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zili Çaldı

Bingöl'de Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zili Çaldı

            Bingöl'de 2023-2024 Eğitim öğretim Yılının Başlaması Nedeniyle Merkez şehit Mustafa Gündoğdu Ilköğretim Okulu'nda Tören Düzenlendi.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Özel, Bugün yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının  Şehit Mustafa Gündoğdu İlkokulu ailesine; Bingöl'ümüze  ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Eğitim, eğitilmiş nesiller  bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir. Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder. Bu düşünceden yola çıkarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan Cumhurbaşkanımızın  ortaya koyduğu 2023 , 2053, 2071 hedefleri ve  vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir.

Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

Sevgili Öğrenciler; Bu hafta kiminiz ilk defa okula başlamanın heyecanını, kiminiz ise üç aylık uzun bir tatil sürecinin ardından öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmanın sevincini yaşıyor. Bu heyecanlı ve sevinçli gününüzde sizlere bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum. Hayatta; ahlaklı, vicdanlı, merhametli, hoşgörülü ve özgüven sahibi olmak en az okullardaki başarımız kadar önemlidir. Derslerdeki başarımızı önemserken aynı zamanda ahlâkî durumumuzu ihmal etmemeliyiz. Saygı, merhamet, hoşgörü, dürüstlük gibi erdemlerle kendimizi kuşatmalıyız. Öğretmenlerimize ve büyüklerimize saygılı, arkadaşlarımıza merhametli olmalıyız.  Bizler sizin için, istikbaliniz için, sizlere daha güçlü daha müreffeh bir ülke miras bırakmak için çalışıyor, gayret ediyoruz. Okullarda öğretmenleriniz, evlerinizde aileleriniz sizin hayallerinizi gerçekleştirmeniz için mücadele ediyor, gayret ediyor, emek veriyor. Şu nu unutmayın ki! Sizler medeniyetiyle, tarihiyle, değerleri ve vicdanıyla büyük bir milletin evlatlarısınız, kutlu bir ecdadın torunlarısınız. Sizler geleceğimizin teminatı, milletimizin umudu, aydınlık yarınlarımızın anahtarısınız.   Gözlerinizdeki ışık, ülkemizin ve milletimizin geleceğine dair umutlarımızı yeşertmektedir.

 

Eğitim-Öğretim sistemimizin temel taşları Değerli öğretmenlerimiz akıl, kalp, ruh bütünlüğü olan millî ve manevî değerlerine sâdık bir neslin yetiştirilmesinde  sizlere önemli görevler düşüyor. Sizler, peygamber mesleğini icra eden eğitim neferlerisiniz. Sizler evlatlarımızı eğiten, onları; doğruluk, iyilik, adalet, hoşgörü, marifet ve merhamet gibi erdemlerle süsleyen, hayatınızla onlara örnek olan, çocuklarımızın içindeki cevheri ortaya çıkartan kuyumcu titizliğiyle çalışan  insanlarsınız. Sizlere, tüm öğretmenlerimize bu gözle bakıyor ve ülke olarak, millet olarak hedeflerimize ulaşmamızda sizlerin gayretlerinin, çalışmalarının büyük önem taşıdığına  inanıyoruz

Heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa odur. .Özverili çalışmalarınızla onları bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacağınıza inancım tamdır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum.

Saygıdeğer Velilerimiz, Bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana'nın dediği gibi:"Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir." sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyarız. Çocuklarımızın ahlaki gelişimlerinin en az akademik gelişimleri kadar önemli olduğu gerçeğini lütfen ihmal etmeyip bu konuda da öğretmenlerimizle işbirliğini ihmal etmeyin

Sayın Valim; Okullarımızla ilgili sayısal verileri burada kısaca arz etmek istiyorum.

Bugün, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 391 okulumuzda, 3919 öğretmenimiz ve 52371 öğrencimiz ile ders başı yapmış bulunmaktayız. Zat-ı alinizin himayelerinde, tüm okullarımızda gerekli güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmıştır, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. Toplam 97 taşıma merkezi okullarımızda, 6001 öğrencimizin eğitime erişimi sağlanacaktır. Merkez ilçemizle birlikte 8 ilçemizde, öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur. Yakacak dağıtımımız devam etmekte olup yakın zamanda bitirilecektir

Sayın Valim Değerli Misafirler

2023/2024 Eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor saygılarımı sunuyorum

            İlimizde 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Vali Usta, "İnşallah bu eğitim-öğretim yılında bilgi ve teknolojiyle yoğrulmuş, nitelikli insan gücüyle şaha kalkmış, büyük ve güçlü Türkiye yüzyılı için bir fırsat ve başlangıç olacaktır. Bizler, büyük idealleri olan bir milletiz" dedi.

            Bingöl'de 2023-2024 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle merkez Şehit Mustafa Gündoğdu İlköğretim Okulu'nda tören düzenlendi.

            Törene Vali Ahmet Hamdi Usta, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel, kurum amirleri ve veliler katıldı.

            Eğitim öğretim yılının başlamasıyla ilgili bir konuşma yapan Vali Usta, öğrencilerle dolu okul manzarasını özlediklerini belirtti. Vali Usta, "Uzun bir tatil döneminden sonra öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle, velilerimizle, sınıflarımızla buluşmayı nasip eden rabbimize şükür ediyoruz. Bu manzarayı hakikaten özlemişiz. Kıymetli konuklar, her başlangıç yeni bir fırsattır. İnşallah bu eğitim-öğretim yılında bilgi ve teknolojiyle yoğrulmuş, nitelikli insan gücüyle şaha kalkmış, büyük ve güçlü Türkiye yüzyılı için bir fırsat ve başlangıç olacaktır. Bizler, büyük idealleri olan bir milletiz. Düne, bugüne ve yarına dair adalet ve merhametle yoğrulmuş bir medeniyetin takipçileriyiz. Bu nedenle hedeflerimiz ulaşma yolunda insanımızın eğitimini, ufkunu bilgi ve birikimini öncelikli mesele olarak görüyoruz" dedi.

            Vali Usta'nın konuşmasının ardından ilkokula yeni başlayan öğrencilere, akranları tarafından gül takdim edilirken, tören valinin sınıf ziyaretinin ardından sona erdi.

11-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-202311-09-2023

 

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.