BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4 MART DÜNYA OBEZİTE FARKINDALIK GÜNÜ

Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Gelecek sloganıyla 4 Mart Dünya Obezite Günü kapsamında okullarımızda çeşitli etkinlikler yapıldı.
4 MART DÜNYA OBEZİTE FARKINDALIK GÜNÜ

4 Mart Obezite ile Mücadele Günü kapsamında müdürlüğümüz İSG birimi koordinesinde okullarımızda çeşitli etkinlikler yapıldı. İlimiz Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bingöl Fen Lisesinde müdürlüğümüze bağlı Okul Sağlığı hemşireleri tarafından Obezite konusunda öğrencilere yönelik  bilgilendirme semineri yapıldı.

Ayrıca ilimiz okullarından Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Okul Sağlığı hemşiresi tarafından yapılan Obezite ile ilgili bilgilendirme faaliyeti sonrası öğrencilerle birlikte doğa yürüyüşü ve çeşitli fiziksel aktiviteler gerçekleştirildi.

Obezite ile mücadele kapsamında ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibariyle Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı başlatılmıştı.

Okul öncesinden ortaöğretime kadar çocuklarımızın geleceğe güvenle adım atmaları, fiziksel, bilişsel ve sosyal yönden gelişimlerinin en iyi şekilde sağlanması için Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi himayelerinde başlatılan Okulumda Sağlıklı Besleniyorum programı kapsamında; Ulusal ve uluslararası standart ve şartlara göre güvenilir gıdaya erişim süreçlerinin yönetilmesi amacı ile çocuklarımıza güvenilir ve kaliteli gıda servis edilen ortamların geliştirilmesi, öğrenci, öğretmen, veli ve diğer paydaşların katılımı ile programın etkinliğinin artırılması, sunulan şartların sürekliğinin sağlanması ve geliştirilmesi, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasının teşvik edilmesi, obezite ile mücadele, gıda güvenliği, gıda güvencesi ve sunulan gıdanın kalitesi konularında farkındalığın artırılması yönünde faaliyetler planlanmıştır.

Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin/kooperatif, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde öğrencilerimize servis edilen yiyeceklerin, öğrencilerimizin fiziksel gelişimlerine ve öğrenme süreçlerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda okul ve kurumlarda, gıda güvenliği ile yeterli ve dengeli beslenme konularında farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

04-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-202404-03-2024

 

 

 

 

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.