BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü Kapsamında Tahliye Tatbikatı Yapıldı

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü Kapsamında Tahliye Tatbikatı Yapıldı

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü kapsamında Müdürlüğümüz Sivil Savunma Birimi tarafında Tahliye Tatbikatı düzenlendi.

MEB AKUB ekipleri koordinesinde 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan tahliye tatbikatına Valimiz Sn. Ahmet Hamdi Usta, AFAD İl Müdürü M. Emin Boğatekin, İl Müdürümüz Sn. Mustafa Özel, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Halim Kaysadu, İl Müdür Yardımcımız Yusuf Tokuş okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Kurtuluş Şişmantürk Ortaokulu'nda yapılan tahliye tatbikatında; Bingöl MEB AKUB Birimi koordinesinde İl AFAD Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri, İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekibi ve Bingöl Belediyesi İtfaiyesi işbirliğinde okulda bulunan toplam 30 personel ve 250 öğrencinin güvenli bir şekilde tahliyesi gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel şu açıklamalarda bulundu: "13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü" kapsamında; İlimiz genelindeki tüm okullarımızda 13.10.2023 tarihinde ve saat 14:30'da eş zamanlı "Tahliye Tatbikatı" yapılmıştır. Tatbikatla olası bir deprem anında personel ve öğrencilere kurum ve okullarda can ve mal kaybının en aza indirilmesi için eğitim verilerek derslikler ve diğer alanlar planlı bir şekilde boşatılmış ve önceden belirlenen açık alanlarda hiçbir izdihama yol açmadan toplanmaları sağlanmıştır. Tatbikatın sonunda kısa bir değerlendirme yapılarak tatbikatta yaşanan olumlu ve olumsuz yönlere ilişkin okul idaresi, öğretmen, öğrenci ve ekip sorumlularına geri bildirimler verilmiş olup acil durumlarda nasıl daha etkin müdahale sağlanabileceğine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Tatbikat sürecince işbirliği yaptığımız kurum ve kuruluşlara teşekkür eder ve bu farkındalık eğitimine katılımlarında sergiledikleri duyarlı yaklaşımları için sevgili öğrencilerimize teşekkür ederim."

Valimiz Sn. Ahmet Hamdi Usta tatbikat sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti: "13 Ekim tüm dünyada Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü olarak kutlanıyor. Deprem Türkiye'nin bir gerçeği ve Bingöl de depreme en açık illerden bir tanesi. Dolayısıyla bizim depremlere hazırlıklı olmamız lazım. Bingöl'de yaşayan tüm vatandaşlarımızla beraber depremin etkilerini en aza indirebilmek için hazırlık safhasını tamamlamamız lazım. Bu anlamda Bingöl'de deprem hazırlıklarına çok önem veriyoruz. Bugün Bingöl'deki yaklaşık 400 okulumuzda aynı anda çök, tutun, kapan ve tahliye eğitimleri yapıldı. İnşallah çocuklarımız aldıkları bu eğitimleri büyüklerine de aktararak depreme hazırlık konusundaki hazırlıklarımıza katkıda bulunurlar."

Ayrıca Valimiz Sn. Ahmet Hamdi Usta İl Müdürümüz Mustafa Özel ve beraberindekilerle '13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü' etkinlikleri kapsamında; Bingöl MEB AKUB personelince 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinde yapılan çalışmalar ile okullardaki eğitim ve tatbikatlardan oluşan fotoğraf sergisini de gezdi.

14-10-202314-10-202314-10-202314-10-202314-10-202314-10-202314-10-202314-10-202314-10-2023

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.