BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yücel, İlimizde 5 Yaş Çocuklarda Okullaşma Hedefine Ulaşıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel, 2022-2023 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitimde 5 yaş okullaşma hedefinin yüzde 99.00'a ulaştığını bildirdi.
Yücel, İlimizde 5 Yaş Çocuklarda Okullaşma Hedefine Ulaşıldı

Yücel, İlimizde 5 Yaş Çocuklarda Okullaşma Hedefine Ulaşıldı

            İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel, 2022-2023 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitimde 5 yaş okullaşma hedefinin yüzde 99.00'a ulaştığını bildirdi.

            Okul öncesi okullaşma oranları hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel "Bakanlığımız okul öncesinden başlayarak eğitim ve öğretimin her kademesinde bütün bireylerin nitelikli eğitime eriştiği bir eğitim sistemi oluşturmayı hedefliyor. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in öncülüğü ile ülke genelinde yapılan çalışmalarla hedefine ulaştı. İlimizde 25 bağımsız Anaokulu ve 253 Anasınıfımız ile öğrencilerimize hizmet sunmaya devam ediyoruz diyen Yücel, buna paralel olarak da 5 yaş okullaşma oranlarımızda geçmiş yıllara nazaran en yüksek seviyelere ulaştı.

            İl Müdürümüz Yücel, Milli Eğitim Bakanlığımızca okul öncesi eğitim alanında yapılan önemli atılımlarla ilimizde de okul öncesi, okul sayıları ve okullaşma oranları son yılların en yüksek seviyelerine ulaştığını belirtti.

            Yücel, yaptığı açıklamada, ilçe müdürleriyle yapılan planlama toplantılarında, Bakanlığımızın okul öncesi eğitime önem verdiğini hatırlatarak, 5 yaştaki çocukların tamamının okul öncesi eğitim almaları için gerekli planlamaların yapılması için çalışma yaptıklarını belirtti.

            Tüm ilçelerimizde buna yönelik okul öncesi farkındalık çalışmaları düzenlediklerini vurgulayan Yücel, "Okula kayıt olmayan öğrenci velilerine ziyaretler yaparak, okul öncesi eğitimin önemini anlattık. Ulaştığımız her çocuğumuzu okul öncesi eğitim kurumlarımıza kaydettik." ifadesini kullandı.

            Yücel, okul öncesi eğitimin insan hayatında büyük öneminin olduğunu, çocukların gelecekleri için onların öğrenme, anlama kapasitelerini arttırarak, gelişim sürecini hızlandıran önemli bir basamak olduğunu vurguladı.

            Okul öncesi eğitim alan bir çocuğun, okul öncesi eğitim almayan bir çocuğa oranla eğitim hayatına daha önde başladığını ve büyük bir avantaj sağladığını aktaran Yücel, tüm yavrularımıza fırsat ve imkan eşitliği sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

            Yücel, İlimiz genelinde 2021 yılında 3 yaşta %30.02 olan okullaşma oranı 2022 yılında %39.57'ye, 4 yaşta 40.31 olan oranı 52.42'ye ve 5 yaşta ise 67.53 olan okullaşma oranı %99.00'a ulaştığını belirtti..

15-12-202215-12-202215-12-2022

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.