BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali KÖŞGER, Rehber Öğretmenleri İle Buluştu

Vali Yavuz Selim KÖŞGER, Rehberlik ve Özel Eğitim Hizmetleri Toplantısında, Bingöl´de görev yapan Rehber Öğretmenleri ile buluştu.
Vali KÖŞGER, Rehber Öğretmenleri İle Buluştu

 

Vali Yavuz Selim KÖŞGER, Rehberlik ve Özel Eğitim Hizmetleri Toplantısında, Bingöl´de görev yapan Rehber Öğretmenleri ile buluştu.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi’nde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri ENGİN: “Bugünkü toplantımızın amacı okul ve kurumlarda yürütülen rehberlik ve özel eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi, eksik yönlerinin tespit edilmesi, zayıf kalan yönlerinin fırsatları kapsamında sizlerle beraber değerlendirmektir.”

Bu anlamda eğitimde siz rehber öğretmenlerine büyük iş düşüyor. Öğrencilerle ilgilenin, çocuklarını okutmak istemeyen veliler olabilir. Bütün öğrencileri okula kazandıracağız. Ev taraması yapacağız. Devletimiz bu konuya çok önem veriyor. Ben sizlere her türlü desteği vermeye hazırım. Yeter ki sizler çalışın, gayret edin. Amacımız hiçbir öğrencimizi kaybetmemektir. Bingöl’de kız ve erkek öğrenciler bazı kesimlerde baskı altında yetişiyor. Bazı anne ve babalar ‘çocuğum okumasa da olur’ diyorlar. Sizler bu düşünceyi yok edeceksiniz. Bizim eğitimde kaybedecek bir ferdimiz yoktur. İster engelli, ister sağlam, ister zengin, ister fakir ayırt etmeden bütün öğrencileri okutacağız. Bunun için bütün güç sizde. Öğrencilere eğitim koçluğu yapacağız. Onları topluma, okula kazandıracağız. Unutmayın bütün yük sizde. Öğretmen arkadaşlara da rehberlik edeceksiniz. Okullarımızda Kitap okuma oranı düşük, bunu artırmalıyız. Sizler okulun kalbisiniz”

Açılış konuşmasının ardından rehber öğretmenler ile tek tek tanışan Vali KÖŞGER: “Her öğretmen kendi dersini anlatıyor, öğrenci bunları alıp sentez yaparak bir kişilik oluşturmaya çalışıyor. Sizin misyonunuz ise bütün bu bilgileri toplayan öğrencinin yetişmiş bir insan olmasını sağlamaktır. Ona kişilik kazanmasında yardımcı olmaktır. Elde ettiği bilgiler ile öğrencinin iyiye ve doğruya yönelmesi noktasında kendilerine rehberlik etmektir.

Çocuğun kişiliğinin şekillenmesine eğitim camiası yardım ediyor. Vizyonumuz şu olmalı; Sadece akademik başarı değil, akademik başarıyı da aşan, topyekün iyi, topluma yararlı, mutlu, yaptığı işi severek yapan, üreterek topluma katkı sağlayan, bulunduğu pozisyonda mutmain olan insan yetiştirmek.

Çocuk sürekli test çözmüş, sınava girmiş, hiçbir sosyal aktiviteye katılmamış, hayatta karşılaşacağı problemleri nasıl çözeceği noktasında hiçbir fikri yok. Elbette akademik başarı ihmal edilmeyecek bir husus ancak topyekün başarı dediğimiz olay; hiçbir alanın ihmal edilmediği, insanların kendi köklerinden haberdar olarak, kökleri üzerinde durabilecekleri bir eğitim modelidir. Çocuğun ruhunu da terbiye etmek lazım.

Öğrencilere özgüven kazandırmak çok önemlidir ancak kendisini hayatın merkezinde gören, diğer insanları itip kakan sorunlu insan haline gelmemelerine dikkat etmek gerekir. Özgüveni arttırılırken, başka insanların da saygıya değer olduğunu da öğretmemiz gerekir.

Okul-öğrenci-aile üçgenini iyi koordine etmek gerekir. Öğretmenler, sadece okul içinde değil, öğrencilerin ailesi ile de temas kurarak onları da doğruya yönlendirebilmelidir. Ailelerin de güvenlerini kazanmamız lazım. Ailelerin güvenini kazanabilmek için de öğretmenler doğru birer rol modele sahip olmalıdır. Öğretmen dışarıda uygunsuz davranışlar içerisinde bulunuyorsa öğrenciye de iyi bir rol model olamaz ve dolayısıyla aileye karşı da güven oluşturamaz.

Rehber öğretmenler diğer öğretmenlerden farklı bir konumdadır. Diğer öğretmenler enformasyonu çocuklara doğru aktardıkları zaman vazifeleri biter ama sizler öğrencilerin topyekün kişiliğinin oluşmasından, topluma yararlı ideal insan tipinin ortaya çıkmasından sorumlusunuz. Bunu da hakkı ile yerine getirmenizi bekliyoruz. Sizleri tek tek dinledim ve fikirlerinizden, görüşlerinizden bunu başarabilecek birikimde olduğunuza kanaat getirdim. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Programa Vali KÖŞGER’in yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri ENGİN, Milli Eğitim Şube Müdürleri ve ilimizde görev yapan rehber öğretmenler katıldı.

12-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-201612-05-2016

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.