BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinde 4006 TUBİTAK Bilim Fuarı Açıldı.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan projeler, TUBİTAK tarafından desteklenen bilim fuarında sergilendi.
TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinde 4006 TUBİTAK Bilim Fuarı Açıldı.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan projeler, TUBİTAK tarafından desteklenen bilim fuarında sergilendi.

Açılışı yapılan TUBİTAK Bilim Fuarına İlimiz Valisi Yavuz Selim Köşger, Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Milli Eğitim Müdürü Vekili Yusuf Tokuş, Müdür Yardımcısı Metin Suna, Maarif Müfettişleri Başkanı Hayrettin Çakırcı, Şube Müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

İlimiz Valisi Yavuz Selim Köşger tarafından açılışı yapılan fuarda öğrenciler tarafından hazırlanan bilimsel ve teknolojik çalışmalar yer aldı.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinde açılan 4006 TUBİTAK Bilim Fuarını gezen ve öğrencilerden çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Köşger, sürekli olarak bu tür etkinliklerin yapılması ve öğrencilerin bu tür çalışmalara teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

“Türkiye orta gelir tuzağı dediğimiz 10 bin dolarlardan 25 bin dolarlara ve daha üzerine çıkacaksa, bu artık AR-GE yani bilimsel araştırmalarla, teknolojik buluşlarla, keşiflerle ve inovasyonla olabilecek bir şey” diyen Köşger, şöyle dedi:

Gençlerimizi özellikle insan sermayemizi nitelikli hale getirmek için, onları araştırmacı, geliştirmeci ve yeniliğe açık bir zihinle, karakterle yetiştirmemiz lazım. Okullarımızdaki bu tür etkinlikleri önemsiyorum ve teşvik ediyorum. Tüm çocukları tek tek dinledim. Projelerini kendileri için çok önemli. Onu onlara yaptıkları işin önemini göstermek için hepsiyle tek tek ilgilendim. Teşvik etmek lazım çocukları. Yani burada yaptıkları bir proje, şimdilik çok basit bir şey olabilir. Ancak cesaretlendirilmeleri lazım. Milli eğitim sistemimizin de ‘icat çıkarma, başımıza iş çıkarma’ gibi haleti ruhiyesinden çıkıp, çocuklarımızı icat çıkaran, keşif yapan, dünyayı keşfeden, dünyaya yenilikler katan ve dünyada öncü ülke olacaksak, ona yönelik yeni kuşak yetiştirmesi gerekiyor. Bingöl’de bunun yapılmış olması ayrıca beni mutlu etti.

Vali Köşger, daha sonra öğrenciler tarafından hazırlanan kermese katıldı.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.