BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Solar Enerji Sistemleri Yaygınlaştırma ve Bilgilendirme Konferansı

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nce hazırlanan “Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım, Onarım Modülünün Hazırlanması” Projesi kapsamında Solar Enerji Sistemleri Yaygınlaştırma ve Bilgilendirme Konferansı düzenlendi.
Solar Enerji Sistemleri Yaygınlaştırma ve Bilgilendirme Konferansı

Tokuş: “Bingöl Türkiye ortalamasının üzerindedir”

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nce hazırlanan “Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım, Onarım Modülünün Hazırlanması” Projesi kapsamında Solar Enerji Sistemleri Yaygınlaştırma ve Bilgilendirme Konferansı düzenlendi.

Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi konferans salonunda düzenlenen Konferans’ın açılış konuşmasını yapan Bingöl İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Tokuş, teknolojinin hızla geliştiğini ve buna bağlı olarak hem dünyada hem de ülkemizde enerji kaynaklarının kullanımında ciddi artışlar meydana geldiğini söyledi.

Solar enerji potansiyeli bakımından Bingöl’ün Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Tokuş, şöyle dedi:

“Küresel ısınma diye bir tabir ile karşı karşıyayız. Sadece havaların ısınmasını anlamıyoruz aslında, aşırı soğumalar, aşırı ısınmalar, beraberinde getirmiş olduğu ciddi kuraklıklar, bitki türlerinin yok olması, hayvan türlerinin yok olması gibi ve buna bağlı olarak da zamanla belki de insan ırkının yok olmasına kadar ciddi sıkıntılarla karşı karşıyayız. Bu bahsettiğim sıkıntıları en aza indirmek amacıyla solar enerji gibi yani güneş, su, rüzgar, dalga veya jeotermal enerji gibi, tükenmeyen, sürdürülebilir, temiz doğa ile uyumlu olan kaynakları kullanmak zorundayız. Ülkemiz bulunduğu konum itibariyle solar enerji olarak oldukça önemi potansiyele sahiptir. Akdeniz, güneydoğu Anadolu ve doğu Anadolu bölgesinin batısı, güneş enerjisi bakımından önemli potansiyele sahiptir. Türkiye’de ortalama güneşlenme süresi yıllık 2640 saattir. İlimizde ise bu oran bahsedilen saatin üzerindedir. Bu da ilimizde şu anda sürdürülen solar enerji projesinin yerinde bir faaliyet olduğunu gösteriyor. Solar enerji potansiyeli bakımından Bingöl Türkiye ortalamasının üzerindedir”

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Erkan Çalbay ise, Bingöl’deki enerji kaynaklarının önemi her geçen gün arttığını ve buna bağlı olarak da enerji maliyetlerinin de yükseldiğini kaydetti.

Çalbay, cari açıkta kalıcı bir istikrarın sağlanması için, enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

“Ortadoğu da bir iç savaş gibi görünen olayların temel sebebi, aslında enerji savaşı olduğu düşünülmektedir” diyen Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ekrem Atala, işin temelinde bölgedeki karbon kaynağı yani petrol ürünlerine el koymak için bir savaşın olduğunu kaydetti.

Konferansa, Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Alkış, Kurum Müdürleri, çevre illerden gelen Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri katıldı.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.