BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SARI; Özel Öğrenciler Engelli Değil, Toplumun Rahmet Ve Bereket Kaynağıdır.

SARI, “Amacımız onların başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler haline gelmesidir.
SARI; Özel Öğrenciler Engelli Değil, Toplumun Rahmet Ve Bereket Kaynağıdır.

Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatla bütünleşmesi, hayat standartlarının yükseltilmesi çağdaş toplum olmanın gerekliliğidir. Bu doğrultuda engellilerin yaşam sevincini kaybetmeden sosyal hayatta aktif, üretken bir rol alması hepimizin sorumluğundadır.

 

Engelli olmanın hiç kimsenin isteyerek ya da bilerek tercih ettiği bir durum olmadığını aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. Onlara fırsat verildiği takdirde diğer insanlar kadar başarılı ve üretken olduklarını birçok örnekte görmekteyiz.

Unutulmamalıdır ki asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli aşamayanlardır. Hayatı paylaşmak için herhangi bir engel yoktur. Bu noktada eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon gibi ihtiyaçlarınızın farkındayız. Sizlerin toplumumuzun rahmet kaynağısınız. Bu farkındalıkla sizler için ülkemizin tüm fertlerinin bilinçlendirilmesi önceliklerimiz arasındadır.

İlimizde 120 öğrencimizin özel eğitim gördüğü 2 Özel Eğitim İş Uygulama okulu, 1140 öğrencimizin özel eğitim gördüğü 7 Rehabilitasyon merkezi ve 85 öğrencimizin eğitim gördüğü 23 özel eğitim sınıfımızla İlimizde hizmet vermekteyiz. Ayrıca İl genelinde 204 özel öğrencimiz Taşımalı eğitim kapsamında eğitim gördüğü okullara taşınmaktadır.

Engelli öğrencilerle birlikte engelli vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak, yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almanın, hem mesleki hem de insanlık görevi olduğunu vurgulayan SARI, “Amacımız onların başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler haline gelmesidir. Engelli vatandaşların karşılaştıkları sorunlar konusunda toplumumuzun gereken hassasiyeti göstereceğine inancım sonsuzdur.

           Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, her vatandaşımızın eğitim hakkının olduğu ilkesinden yola çıkarak, engelli öğrencilerimizin eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için gereken tüm çabayı göstermekteyiz. Engelli öğrencilerimizin yeterlilikleri ve yapabildikleriyle değerlendirilebilmeleri ve kendilerini toplum içinde ifade edebilmelerine yönelik adımları atabilmelerinin onların mutluluğu için temel koşul olduğunun bilincindeyiz.

Adımlarımızın şeklinin bir önemi yok… Önemli olan, yürüyerek kalpten kalbe giden sevgi köprüsünü geçebilmektir. 3 Aralık tarihi; duyarlılığa, Engelli vatandaşlarımızın da aramızda olacağı engelsiz bir dünya ile bu konudaki bilinç ve hassasiyetin daha da artması ümidiyle tüm Engelli öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Gününü kutlar, kendilerine ve ailelerine sağlık ve mutluluklarla beraber; nice engelsiz yaşamlar dilerim.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.