BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarı; Öğretmen Öğretmenin Gölgesinde Yetişir.

  Aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında danışman öğretmenlere yönelik eğitim semineri düzenlendi.
Sarı; Öğretmen Öğretmenin Gölgesinde Yetişir.

 

 

Aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında danışman öğretmenlere yönelik eğitim semineri düzenlendi.

Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni atanan öğretmenlere üç aylık bir stajyerlik uygulaması başlatıldı. Bu uygulama dolayısıyla İlimize yeni atanan öğretmenlere danışmanlık yapacak olan öğretmenlere ve bu öğretmenlerin okul müdürlerine TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi Konferans Salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Yavuz Selim KÖŞGER’in yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Daire Başkanı Yaşar KELEŞ, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup SARI, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Öğretmen Öğretmenin Gölgesinde Yetişir

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup SARI: “Bu süreç bir tecrübe paylaşımı olacaktır. Bizim öğrencilik yıllarımızdaki sınıf deneyimimiz şundan ibaret; Derse girdiğimiz öğretmenimiz bize hoş geldiniz, sefa geldiniz benim de yoğun işim vardı sınıf size emanet dedi çıktı gitti. 1 hafta boyunca biz derse girip çıktık. Bir tecrübe öğrenemedik. Öğretmenliği atandığımız okulda öğrenebildik. Bu işin bir usulü olması gerektiğine karar verildi. Buradaki amaç, sizlerin sahip olduğunuz tecrübelerini, birikiminizi yeni atanan öğretmenlerimize aktarmanızdır.

Teknoloji had safhaya ulaşmış durumda. Kuş gibi havada uçuyoruz, balık gibi suda yüzüyoruz. Hayal edemeyeceğimiz şeyler gerçekleşti ancak insan insanın gölgesinde gelişir düsturu değişmedi. Milli Eğitim Bakanımızın da dediği gibi “öğretmen öğretmenin gölgesinde yetişir”.

Hedefimiz, aday öğretmenlerimizi öğretmenliğe hazırlamak. Hepiniz tecrübeli öğretmenlersiniz, öğretmenlik ile ilgili birçok hatıralarınız vardır. Bu tecrübelerinizi aday öğretmenlerimize aktardığınız zaman, gelecek nesillerimiz daha sağlıklı, daha verimli, daha iyi yetişecek diye düşünüyorum. Projenin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Öğretmenin Eğitimi Her Şeyden Önemli

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Daire Başkanı Yaşar KELEŞ programda yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Şubat ayında Bakanlığımız 30.000 öğretmen ataması gerçekleştirdi. Atama merasiminde Sayın Cumhurbaşkanımız eğitimle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu “ Biz, yarınlarımızı emanet edeceğimiz nesilleri, öğretmenlerimizle yetiştireceğiz” dedi. Bu bilinç içerisinde hareket ederek bakanlık olarak şu kararı aldık: Öğretmenin eğitimi her şeyden önemli. Eğer biz öğretmenlerimizi eğitiyorsak, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın eğitimi konusunda büyük başarılar elde edebiliriz.

Bakanlık olarak Fatih Projesi denildiği zaman pek çoğumuzun aklına sadece öğrencilere tablet dağıtmak geliyor. Ancak öğrencilere dağıtılan tablet projenin %3’ü bile değil. Çok güzel yatırımlar yapılıyor. EBA üzerinde pek çok yazılımlar mevcut. Bu projenin çok önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum.

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, bilgi sürekli değişiyor. Bir diploma çerçevede asılı dururdu ve o diploma ile meslek icra edilirdi. Öğretmenlik mesleğini üniversiteden aldığımı diploma ile emekli olana kadar sürdürebilecek durumda değiliz. Dünya sürekli değişiyor gelişiyor, eğittiğimiz bireylerin durumu değişiyor. Kendimizi bunlara göre yenilemek durumundayız.

Bugün bir fabrika ürünlerinin %3-%5’ini çok rahatlıkla defolu ürün olarak ayırabiliyor. Bunda problem yok. Ancak biz insan yetiştiriyoruz. 1 kişiyi dahi kaybetmeye asla hakkımız yok. Çünkü biz yarınları yetiştiriyoruz. Yetiştireceğimiz 1 yanlış kişi yarın ailesi için, yaşadığı çevre için büyük problem oluşturacaktır ve bunun bütün vebali bizimdir.

Belli bir süre aynı mesleği icra eden kişilerde, mesleki körlük gelişebiliyor. Bunun için kendimizi yenilememiz geliştirmemiz gerekiyor.

Her şeyden önce aday öğretmenlerimize iyi birer örnek olmamız gerekiyor. Uzun uzun nutuklar yerine, aday öğretenimiz size baktığı zaman nasıl öğretmen olması gerektiğini görmeli. Ancak öğretmen adaylarını bir öğrenci olarak algılamayın, onlar sizin meslektaşlarınızdır. Gelir gelmez öğretmenlerimizi öğrenciler ile baş başa bırakmayın. Sizinle birlikte derse girip, sizinle birlikte dersten çıkacak. Onların hazırladıkları eğitim materyallerini kullanmalarına şans tanıyın. Birlikte değerlendirin, kendilerine geri dönütler verin, bilgi paylaşımında bulunun. Davranış bozukluğu olan öğrenciler ile nasıl iletişim kurulması gerektiğini aktarın. Deneyim, tecrübe dediğimiz husus burada devreye giriyor. Nöbet görevi de dahil, ders dışı etkinliklerde mutlaka sizinle bulunsunlar. Ancak özel işlerimizi asla yaptırmayalım. Böyle bir şeye zaten hakkımız yok. Öğretmen adaylarını zümre çalışmaları, sosyal etkinlikler gibi konularda mutlaka bilgilendirelim. Onlara aktarabileceğimiz birçok şey olduğu gibi, onlardan da öğrenebileceğimiz bir şeyler elbette olacaktır. Karşılıklı bir bilgi alışverişi süreci olacaktır.

Mesleki gelişimine katkıda bulunduğunuz aday öğretmenin bir gün sizin çocuğunuzun da öğretmeni olabileceğini asla unutmayın. Hepinize bundan sonraki yaşantınızda ve çalışmalarınızda sağlık mutluluk ve başarı diliyorum.”

Öğretmenlik; Malzemesi İnsan Olan Bir Meslektir

Vali KÖŞGER, toplantıda yaptığı konuşmasında: “Eğer insanımızı iyi eğitemezsen, insanımızı geleceğe iyi hazırlayamazsak, insanımızın zihin donanımını, bilgi donanımını, bilgi altyapısını çağı aşan bir donanım ile tezyin edemezsek, orta gelir tuzağına takılıp kalma hatta gerileme ihtimalimiz var. Güney Kore 1950’lerde bir savaşın içine yuvarlandı. O zaman Güney Kore’nin gayri safi milli hasılası 100 dolardı, Türkiye’nin 300 dolardı. Güney Kore, savaşı atlattıktan sonra ülkenin neye gereksinim duyduğunu göz önünde bulundurarak çok iyi bir planlama ile sistematik bir eğitim süreci oluşturdu ve bugün gayri safi milli hasılaları 25 bin dolar. Sadece Samsung firmasının yaptığı ihracat Türkiye’nin ihracatına denk. Yani ülkelerin gelişmesinin anahtarı, sizin zihinlere yükleyeceğiniz bilgiden, sizin vereceğiniz eğitimden geçiyor.

Eğitimin vazgeçilmezi öğretmendir. Öğretmen kaliteliyse ve içinde taşıdığı idealizmi, ufku, hayali, düşünceyi öğrencisine aktarabiliyorsa bunu her yerde gerçekleştirebilir. Dolayısı ile öğretmenlerimizin bu bilinçte, bu idealizmde, bu düşüncede olmasını bekliyoruz.

Her mesleğin olduğu gibi öğretmenliğin de bir akademik yönü vardır ancak öğretmenliğin bir de sanat yönü vardır. Bu sanatsal yönün öğretilmesi için, usta-çırak ilişkisi içerisinde hareket etmek gerekir. Bundan dolayı sizler bu sanatsal yönü aday öğretmenlere aktaracaksınız.

Öğretmenlik; malzemesi insan olan bir meslektir. Diğer mesleklerde ıskartaya çıkarma ihtimaliniz var. Ancak insanı ıskartaya çıkarma ihtimalimiz yok. Çok önemli bir mesleği icra ediyorsunuz. Ayrıca öğretmen yetiştiriyor olmanız, öğretmenlere rehberlik ediyor olmanız itibari ile ülkenin geleceği ile ilgili sorumluluklara sahipsiniz.

Öğretmenlerimizin kamil insan yetiştirmesi lazım. Eğer yetiştirdiğimiz insan tam anlamıyla olgun insan değilse milletine, memleketine, kutsal değerlerine bir yerde zarar verir. Dolayısıyla yetiştirdiğimiz insanın “insan” gibi olması lazım. Yani insanlığın üzerine meslekleri inşa edeceğiz. İnsanlık kumaşını öğrenciler üzerinde iyi dokuyamamış isek sonradan kazandıracağımız meslekler de sıkıntı verir. Çocuklarımızın her birini bu ülkenin kaderini, hatta tüm dünyayı değiştirecekmiş gibi yetiştirmemiz lazım.

Bu projenin Bingöl’ümüze, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Sizlere de başarılar diliyorum.” dedi.

23-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-2016

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.