BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarı, İlimizde Görev Yapan Ulusal ve Yerel Basın Temsilcileriyle Bir Araya Geldi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, İlimizde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.Sarı, Bingöl Öğretmenevi´nde düzenlediği basın toplantısında, il genelindeki eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi.    
Sarı, İlimizde Görev Yapan Ulusal ve Yerel Basın Temsilcileriyle Bir Araya Geldi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, 2012-2014 yılları arasında inşaat işleri için 136 milyon 269 bin 995 TL harcama yapıldığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, İlimizde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.Sarı, Bingöl Öğretmenevi´nde düzenlediği basın toplantısında, il genelindeki eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Eğitim öğretimin, Hazreti Adem´den beri devam eden bir süreç olduğunu ve kıyamete kadar da devam edeceğini belirten Sarı, Bingöl nüfusunun yüzde 31´ninin öğrenci olduğuna dikkat çekerek, bir öğrencinin yetişmesinin 20 yıl sürdüğünü kaydetti.

Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, görev yaptığı 3 yıllık sürede eğitim alanında çok önemli hizmetler yaptıklarını anlatarak, "Bu süre zarfında mahcup edecek, utandıracak, yüz kızartacak bir şey yapmadık ve bize emanet edilen parasal anlamda ve öğrenciler için bir şeyler yapmaya gayret ettik" dedi.

Derslik konusunda bir sıkıntılarının olmadığını vurgulayan Sarı, il genelinde 420 okulda 2 bin 447 derslik bulunduğunu ve derslik başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 21.93, ortaöğretim de ise 28,6 olduğunu kaydetti.

Öğretmen sayılarında ciddi bir artış yaşandığını kaydeden Sarı, şunları söyledi: “2010 ile 2014 yılını kıyasladığımız zaman öğretmen doluluk oranında yüzde 25’lik bir artış söz konusu. Öğretmen sirkülasyonu ilimizde iki ila üç yıl arasında. Sirkülasyon başarıyla da doğru orantılıdır. Öğretmen ne kadar uzun kalırsa başarı o kadar artar.”

Öğretmen doluluk oranına ilişkin verileri aktaran Sarı, şunları kaydetti: “Merkezde doluluk oranı yüzde 90, Adaklı’da yüzde 74, Genç’te yüzde 88, Karlıova yüzde 74, Kiğı’da yüzde 80, Solhan’da yüzde 79, Yayladere’de yüzde 81, Yedisu’da ise yüzde 85. Türkiye’nin öğretmen doluluk oranı yüzde 88, Bingöl’ün ise yüzde 86’ya yakın.”

Sarı, il geneli öğrencilerin kitap okuma verilerini de açıkladı. Verilere göre, ilkokulda okunan kitap sayısı 231 bin 631, Ortaokulda 193 bin 881, Ortaöğretimde ise 66 bin 467. Okumadaki tablo, büyüdükçe kitap okuma alışkanlığımızı kaybettiğimizin göstergesi olurken, Sarı, okumanın başarıya olan etkisine vurgu yaptı; “az okuyan bir milletiz maalesef. Değerlerimiz çok düşük. Başarının tek yolu kitap okumayı yaygınlaştırmak. Bu anlamda geçen sene 20 okula kütüphane yapıldı. Valilik 500 bin TL bütçe verdi bize bununla merkezde 3 olmak üzere her ilçede bir kütüphane yapıyoruz. Bu milleti kitapla buluşturamadığımız halde başarıyı arttırmak mümkün değil.”

Sarı, son yıllarda taşımalı eğitime ağırlık verildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"İl genelindeki 499 yerleşim yeri ve köyden 87 taşıma merkezi okuluna 686 araçla 8 bin 183 öğrenci taşıması yapılmaktadır. Ayrıca il genelinde 2014 yılında 3 bin 371 kadrolu öğretmenimiz görev yapıyor ve doluluk oranımız yüzde 85,88´dir. 2012-2014 yılları arasında yapılan ve yapımı devam eden inşaat işleri için toplam 136 milyon 269 bin 995 TL harcandı. Bununla birlikte ilimizde fiziki olarak eksiğimiz bulunmamaktadır. Ayrıca, yapılan yeni yapılarla birlikte ilimizin yurt sorunu tamamen çözüldü. Yapımı devam eden okulların tamamlanmasıyla birlikte 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı´nda tüm İlköğretimler tekli eğitime geçecek. Bunun da ilimiz için güzel bir gelişme olacağını umut ediyorum. Yatılı Bölge Okulları bünyesinde bulunan 14 pansiyonda 2 bin 807 öğrenci barınırken, ortaöğretimde 21 pansiyonda 3 bin 517 öğrenci kalıyor."

Eğitim yatırımları kapsamında ilçelere yapılan yatırımları aktaran Sarı, büyük sıkıntıların yaşandığı Karlıova ilçesine büyük yatırım yapıldığını belirterek: “Karlıova ilçemize 23 milyon TL yatırım yapıldı. Bu kapsamda 14 okul planlamaya alındı ve bunlardan 11’i bitirildi. Planlayana alınan 101 derslikten 58’i tamamlandı. Yine planlamaya alınan üç pansiyondan biri tamamlanırken, üç lojmanda bitirildi. Bir okulumuz güçlendirilirken, dokuz okulumuz da onarıldı” dedi.

Adaklı’da 10 derslik İmam Hatip Ortaokulu, 16 derslik ve 200 öğrencili pansiyonlu Anadolu Lisesi, dört derslik Selahaddin Eyyubi İlkokulu ve Hasbağlar İlköğretim Okulu yapıldığını kaydeden Sarı, Genç’te ise, 16 derslik Anadolu Lisesi, 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, 14 derslik Mevlana Ortaokulu yapıldığını kaydetti.

Kiğı’da 200 öğrencili yurt binası yapıldığını kaydeden Sarı, bir okulun güçlendirildiğini, iki okulun da onarıldığını belirtti.

Solhan’a 26 milyon TL yatırım yapıldığını kaydeden Sarı: “Planlamaya alınan dokuz okuldan dörtü, 110 derslikten 30’u bitirildi. Yine iki pansiyondan biri ve iki spor salonundan biri tamamlandı. Yatırımlar kapsamında iki lojman ve üç atölye yapıldı. İki okulumuz güçlendirildi, yedi okulumuz ise onarıldı” dedi.

Sarı, Yayladere ilçesinde ise iki okulun güçlendirildiğini, bir okulun ise onarıldığını kaydetti.

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.