BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarı; Direksiyon Sınav Başarımız %59.05

MTSK Direksiyon Sınav Sorumluları ile 08.01.2015 tarihinde TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi Konferans Salonunda Bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Sarı; Direksiyon Sınav Başarımız %59.05

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi hakkında  MTSK Direksiyon Sınav Sorumluları İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup SARI’ nın başkanlığında, Özel Öğretim Şubesinden Sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Abdulaziz DÖGER’ in katılımı ile 08 Ocak 2015 Perşembe günü  TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi Konferans Salonunda Bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yeni Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ile birlikte sınav sisteminde köklü değişimler olduğunu belirten Sarı; Milli Eğitim Bakanlığımızın bu yönetmelikle daha eğitimli, bilinçli ve pratiği iyi olan sürücülerin trafikte yer almasını ve her yıl Yaklaşık 10 bin kişiyi kaybettiğimiz trafik kazalarının en aza indirgenmesini hedeflediklerini yeni yönetmelikle birlikte sürücü kurslarına otokontrol sistemi getirildiğini söyledi.

Sarı, Millî Eğitim Bakanlığımız, trafik kazalarını azaltmak, bilinçli sürücülerin eğitilmesi için Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği´ni 2013 yılında yenileyerek, ehliyet almayı zorlaştıran bir düzenleme getirildi. Yönetmelikten önce neredeyse kursa kayıt yaptırıp sınavlara giren herkes ehliyet sahibi olurken Yeni Yönetmelikle sınavlarda 10 kişiden 4’ü ehliyet alamadı. Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yeni Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ile birlikte Teorik sınav başarı yüzdesini İlimizde aldığımız tedbirlerle % 59 lara indirdik. Yönergeler yönetmelikler kanunlar ne kadar güzel olursa olsun biz onları uygulamazsak hiçbir anlamı yok dedi.

Ehliyet sınavlarında görev alan öğretmelere uyarılarda bulunan Sarı, Yönetmelikte yer alan kriterlere uygun olarak Emniyet kemerini takmadan aracı süren, geri geri gidemeyen, iki araç arasına park edemeyen, yokuşta arabayı kaldıramayan, değerlendirme kriterlerine uymayan hiç kimseye ehliyet vermemeleri konusunda uyararak, ehliyeti alan en yakın kardeşiniz dahi olsa vermeyin bu işin vebali çoktur. Kazalarda ölümlerin tek sebebi sürücü hatasıdır. Hiçbir arkadaşım vebal almamalı İlimizin başarı oranı % 59’ a inmesinde siz değerli arkadaşların çok büyük katkısı var. Bundan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. “şeklinde konuştu.

 

Düzenlenen toplantıda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Abdulaziz DÖGER Milli Eğitim Bakanlığı Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yeni Yönetmeliği hakkında sunum yaptı. Toplantı görüş ve önerilerle son buldu.

 

 

 

 

 

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.