BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarı; Bu ay ele alacağımız değerimiz adalettir.

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Değerler Eğitimini öğrencilerimize aşılamak amacıyla ilimizin çeşitli yerlerinde Mart Ayının değeri olan Adalet değerini anlatan afişler
Sarı; Bu ay ele alacağımız değerimiz adalettir.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü ve İlimizde uygulamaya konulan “Başarıda Hedef 12 İçin 12 Adım Projesi” “Hedef 11 Değerler Eğitimi” uygulama faaliyetleri kapsamında Mart ayında Okul/Kurumlarımızda Adalet değeri işlenmiştir.

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Değerler Eğitimini öğrencilerimize aşılamak amacıyla ilimizin çeşitli yerlerinde Mart Ayının değeri olan Adalet değerini anlatan afişler Bingöl Belediyesi ile Değerler Eğitimi Protokolü çerçevesinde Bilbortlara asıldığını belirten Sarı; Değerler Eğitim projesi çerçevesinde Olumlu Söylem etkinliğinde her ay bir değer ortaya koyuluyor. Bu değerler okullarımızda işlenerek, öğrencilerin benimsemesi planlanıyor. Toplumda insanlar arasındaki iletişimi güçlendiren bu değerler ne kadar güçlü olursa kalkınma o kadar hızlı olur. Öğrenciler, belirlenen değer konularını kaleme alarak öyküler yazıyor ve böylelikle bu değerleri benimseyerek öğreniyorlar diyen Sarı; Proje çerçevesinde okullarımızda Mart ayında işlenmek üzere Adalet değeri işlenmiştir diyen Sarı; Bu ay ele alacağımız değerimiz Adalettir.

Sarı; Bireyde bulunan adalet duygusunun, toplumda bir arada yaşamamız konusunda gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir. Adalet duygusu, bireyde çocuk yaşlardan itibaren kendiliğinden bulunur. Bu duygu insanın benmerkezci başlangıcını dengeye sokarak insan ilişkilerinin düzenlemesinde yardımcı olur. Adaletin yalnızca eşit dağılım olarak algılanması ve aktarılması eksik bir tanımdır. Adalet duygusuna paylaşım, cömertlik, doğruluk, hoşgörü, hak, dürüstlük, eşitlik gibi diğer kavramlar da eşlik etmektedir. Gerçek adalet anlayışının, bu kavramları da bünyesinde barındıran bir anlayış olduğu unutulmamalıdır. Çocuklara öğretilen bilgiler taşa kazınan yazılar gibidir. Fakat çocukların genel olarak anlatılanları değil, gördüklerini ve yaşadıklarını daha fazla hayatlarına aktardıkları bilinmektedir. Bu noktada, adalet değerinin kazandırılması ebeveyn, eğitimci ve sürece katılan diğer öğelerin sunacağı tüm girdilerin, çocuk tarafından özümsenmesiyle oluşacaktır.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.