BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarı; Biz Hazırız

Sarı Velilerimize yük olmadan Ortaöğretim Kurumlarımızda öğretim gören veya mezun olmuş tüm öğrencilerimize Merkez ve İlçelerimizdeki Halk Eğitim Merkezlerinde açılacak olan destekleyici ve hazırlayıcı kurslar verilecektir.
Sarı; Biz Hazırız

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı 6528 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle özel Dershanelerin dönüşümü nedeniyle Bakanlığımıza bağlı Orta okul ve Orta öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin bilgi eksikliklerini gidermek, yeteneklerini geliştirmek, derslerdeki başarılarını arttırmak ve sınavları hazırlanmalarına destek olmak amacıyla 2014-2015 eğitim öğretim yılında okullarda düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarının verimli olduğunu, 2015- 2016 eğitim öğretim yılında düzenlenecek olan kursların daha verimli olması için gereken çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Sarı Velilerimize yük olmadan Ortaöğretim Kurumlarımızda öğretim gören veya mezun olmuş tüm öğrencilerimize Merkez ve İlçelerimizdeki Halk Eğitim Merkezlerinde açılacak olan destekleyici ve hazırlayıcı kurslar verilecektir. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına mezun öğrenci kayıtlarının 17 Ağustos- 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacağını, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıcı ile Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının başlayacağına işaret eden Sarı, ortaokul, imam hatip ortaokulu 5,6,7 ve 8. sınıfa devam eden öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarına devam eden ve mezun olan öğrencilerimizin kurslardan faydalanacağını belirtti.

Özellikle öğrencilerimizin müracaatları doğrultusunda devam eden tüm öğrencilerimize okullarımızı kurs merkezi olarak yapılanmasının planlandığını ve kurs merkezi olarak fiziki altyapısı, ulaşım imkânları, yerleşim birimindeki konumu, ısınma, güvenlik gibi durumları uygun olan ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerinin millî eğitim müdürlüklerince belirleneceğini belirten Sarı nüfus yoğunluğu az olan ilçelerde merkezi bir okulun kurs merkezi olarak açılabileceğini çalışmaların bu doğrultuda yürütüleceğini söyledi.

Sarı, öğrencilerimizin kurslardan ücretsiz istifade edeceklerini, bu nedenle, veli ve öğrencilerden herhangi bir ad altında ücret alınmayacağını, belirten Sarı, kurslarda görev almak için müracaat eden öğretmenlerin bilgi ve tecrübesi ile branşında temayüz etmiş, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilen, öğrenme ve öğretme yöntem ve tekniklerine hâkim, teknolojik araç-gereçleri eğitim ortamında kullanabilen, “Öğretmen Başarı Grafiği” yüksek, okuttuğu sınıflardaki öğrencilerin TEOG, YGS/LYS başarı durumları yüksek olan, alanında yüksek lisans yapmış, öğretim programı, öğretim yöntem teknikleri, sınıf yönetimi vb alanlarda hizmet içi programları tamamlamış öğretmenlerin öncelikli olacağına belirtti.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili yer, zaman ve seçilebilecek dersler konusunda bilgilendirmelerin yapılmasının önemine işaret eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sarı kursların hem il merkezinde hem de ilçe merkezinde yönetici arkadaşlar tarafından sık sık ziyaret edilerek bilgi alınacağını, olabilecek aksaklıklara anında çözüm getirileceğini belirtti.

Ortaöğretim ve yükseköğretime hazırlık kapsamında düzenlenecek destekleme ve yetiştirme kursları ile ilgili olarak kurslarda öğretmenlerin haftada okulda girdiği dersler dâhil toplam 40 saate kadar ders verebileceklerini, kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin devamlarının zorunlu olduğunu ve her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/10 una devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydının silineceğini, bu nedenle devamsız öğrencilerin durumunun SMS yoluyla anında velilere duyurulacağını ifade etti.

Ortaöğretim ve yükseköğretime hazırlık kapsamında düzenlenecek destekleme ve yetiştirme kurslarında bir dersten 10 öğrencinin müracaatıyla kurs açılacağını, sınıf mevcutlarının 10-20 öğrenci arasında olacağını, olağanüstü durumlarda talebin çok fazla olması söz konusu olduğunda sınıf mevcudunun maksimum 25 olacağını bildirdi.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında dönem başlangıcında öğrencilerin o dersle ilgili seviye ve hazır bulunuşlukları dikkate alınarak seviye grupları oluşturulacağını belirten Sarı Ölçme ve değerlendirme ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak açıklamalar çerçevesinde sınavların ve değerlendirmelerin yapılacağını vurgulayan Sarı, Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili olarak Biz Hazırız dedi.

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.