BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarı 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ygs ve Lys Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ygs ve Lys Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Sarı 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ygs ve Lys Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Değerli öğrencilerim ve saygıdeğer veliler. Bilindiği üzere bu yıl YGS sınavına yaklaşık iki milyondan fazla kişi girdi. Eğer dikkatli ve uzman rehberler eşliğinde tercihler yapılırsa bu yıl neredeyse her iki kişiden biri dört yıllık fakülteleri kazanmakta zorlanmayacak.

“LYS sonuçlarına göre öğrencilerimizin sağlıklı ve doğru tercih yapabilmeleri için Bingöl’de tüm Liselerimizde ve Rehberlik Araştırma Merkezimizde tercih komisyonları kurularak Uzman Rehber Öğretmenlerimiz görevlendirilmiştir. Velilerimizin konuya hassasiyet göstermelerini, çocuklarımızın bu hayati süreçte destek almalarının gerekli olduğunu ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimizin doğru meslek tercihlerini yapmaları ve hayallerini gerçekleştirmeleri bizim en büyük dilek ve kazancımız olacaktır.”

Tercih dönemleri malumunuz üzere 6-15 Temmuz tarihleri arasında olacak yerleştirmelerde bayramdan sonra gerçekleşecek. Üniversiteye yerleşmenin altın kuralı, mutlu bir ömür geçirmenin değişilmez tarifesi bu dönemden geçer.

Bu dönemde öğrenci tercihini yaparkentercihleri sırasında herhangi bir hata yapmamaları için mezun oldukları okulda kurulan tercih komisyonlarından ve İlimiz  Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde kurulan tercih masasına başvurabilir tercih konusunda  yetkililerden bilgi alabilirler.

LYS sonrası tercih aşamasında öğrencilere yardımcı olmanın önemine değinen Sarı "Rehberlik ve tercih masalarının Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve tüm Liselerde kurulduğunu belirtti. Tercih masasında görevli öğretmenlerimiz öğrencilere tercihleri konusunda yardım edecek dedi. Sarı sınava giren ve tercihte bulunacak tüm örgencilere başarılar dilerim dedi.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Ygs Ve Lys Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.

1.      6 Temmuz itibariyle yayınlanan yeni kılavuza göre tercihlerin yapılması

2.      Tercihlerin mutlaka tercih komisyonu gözetiminde yapılması

3.      Tercihlerde en çok dikkat etmeniz gereken şey ÖSYS puanınız değil puana göre aldığınız başarı sıralamanızdır.  Çünkü üniversiteler puanla değil sıralamaya göre öğrenci alıyor. Mutlaka ÖSYM´nin yayınladığı üniversite tercih kılavuzuna göz atmalısınız. Tercihlerinize başlamadan önce sıralamanızın altında kalan üniversiteleri yazmalısınız. 30 tercih hakkınız var.

4.      Tercihinizde mutlaka sıralamanızdan daha yüksek en az beş tane üniversite yazın. Bunlar da çıkması muhtemel üniversite ve bölümlerdir.

5.      İlk tercihlerinizi puanınızdan yüksek sıralamanızdan düşük üniversitelerden yana kullanın. Örneğin dereceniz 95 binlerdeyse ilk tercihlerinizi 70-75 bin sıralamasından alan bölümlerden yana kullanın. İlk dört veya beş tercihinizi buna göre kullanabilirsiniz. Daha sonra yapacağınız tercihlerde ise puanınıza çok yakın veya eşdeğer bölümleri tercih edin.

6.      Bundan sonra yapacağınız tercihleri de derecenizin üstünde olan bölümler için kullanın. Yani 90 bin derecesindeyseniz ilk 95, 100, 120 bin ve üzeri bölümleri tercih edebilir. Buradaki amaç da sıralamaların yükseleceğini hesaba katmaktır. Sıralamalar yükselirse sizin almış olduğunuz 90 bin derecesi bu üst derecelere eşit olacağından açıkta kalma riskiniz böylece daha az olur.

7.      Yerleştirme, merkezi olarak yapıldığından ve yerleşme oranı çok düşük olduğundan, tercihlerinizi, minimum puan açısından, kendi Y-YGS/LYS puanlarınızın +/- 15; başarı sırasının yarısı kadar alt; 2 katı kadar üst aralıktan olmasına dikkat edin.

8.      İstenmeyen bir yükseköğretim programına tercihler arasında ne olursa olsun yer vermeyin. Daha çok istenen bir yükseköğretim programı, salt yüzdelik dilim, minimum puan ya da başka bir nedenden ötürü daha az istenen bir programın altına alınmamalıdır. Özel üniversiteleri tercih edecek öğrencilerin, bölümün şartlarına uygun tercih yapmaları. örneğin; ücretli, %25 burslu, %50 burslu, %75 burslu ve tam burslu durumlarını mutlaka ilgili üniversiteyi arayarak bilgi edinmeleri.(Not: öğrenci alımı üniversiteden üniversiteye değişebilir)

9.      Özel üniversiteyi kazanan öğrencilerin ücret muafiyeti için 2. sınıftan itibaren devlet üniversitelerine yatay geçişlerin (sınavsız) nasıl yapılacağını öğrenmeleri.

10.  Üniversitelerin çift anadal, yan dal, yurt dışı eğitimleri göz önünde bulundurularak tercih yapmaları. Örneğin ilgili üniversitenin sosyal hizmet bölümünde okuyan bir öğrenci 2. 3. sınıflarda çift anadal olarak psikolojiyi okuma şansları vardır. öğrenci mezun olduğunda 2 diploma birden alır.

11.  İlgili üniversitenin bölümler arası geçiş imkanlarına dikkat edilmesi.

TERCİH TAKVİMİ:

Ø  YGS/LYS-2015 tercihlerinin internet ortamlarına giriş işlemleri 6-15 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Ø  Adaylar 2015-ÖSYS Kontenjanlar Kılavuzunu inceleyerek tercihlerini ya bireysel olarak ya da okullarda internet ortamında bildirecekler.

Ø   Yerleştirme sonuçlarının tercihlerin bitmesinden itibaren en geç bir hafta içerisinde açıklanması öngörülüyor.

Ø  Üniversite kayıtları 3-7 Ağustos 2015´te yapılacak.

Klavuz İçin Tıklayın: /meb_iys_dosyalar/2015_07/02042005_2015osyskontkilavuzu01072015.pdf

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.