BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Okuryazarlık Seferberliği’ Toplantısı Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Yapıldı.

Vali Ali Mantı başkanlığında yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Cevat Gün, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, kurum müdürleri, STK temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları, okul idarecileri ve öğretmenler katıldı.
‘Okuryazarlık Seferberliği’ Toplantısı Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Yapıldı.

‘Okuryazarlık Seferberliği’ Toplantısı Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Yapıldı.

Bingöl’de okuryazarlık oranı erkeklerde yüzde 97, kadınlarda yüzde 87 seviyesinde. Vali Ali Mantı, okuryazarlık seferberliği ile amaçlarının okuryazarlık oranını yüzde 100’e çıkarmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan

Vali Ali Mantı başkanlığında yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Cevat Gün, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, kurum müdürleri, STK temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları, okul idarecileri ve öğretmenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, “TÜİK verilerine göre ilimizde okuryazarlık oranı erkeklerde 97, bayanlarda ise 87’dir. Okuryazarlık Seferberliği ile inşallah bu oranı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Toplantıda konuşan Vali Ali Mantı, amaçlarının ‘Okuryazarlık Seferberliği’ ile okuryazarlık oranını yüzde 100’e çıkarmak olduğunu söyledi.

Vali Mantı, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Muhterem eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliği ülkemiz ve insanımız için hayırlı olsun. Ülke sathında okuryazarlık oranlarının daha ileriye götürülmesi adına zaman zaman bu türden seferberlikler düzenleniyor. Şimdiye kadar konuyla ilgili ülkemizin ciddi mesafeler kat ettiğini söyleyebiliriz.

Amacımız bu seferberlik hamlesi ile okuryazarlık oranında yüzde yüzlere ulaşmaktır. Güzel şehrimiz Bingöl’de okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmaması adına muhtarlarımıza, kurum müdürlerimize, STK’larımıza, aile reislerine, toplumun geniş kesimlerine kısacası hepimize görevler düşüyor” dedi.

Özellikle batı illerinde okuma yazma oranının Doğu ve Güneydoğu’ya nispeten biraz daha yüksek olduğunu ifade eden Mantı, şunları söyledi: “Bölgemizdeki okuryazarlık oranını bu seferberlik vesile ile daha ileriye taşımalıyız. Son yıllarda ülkemizde ve ilimizde son derece modern okullar inşa ediliyor. İmkanlarımız, öğretmen, fiziki mekan ve teknolojik destek açısından her geçen gün daha da iyileşiyor. Bu seferberlik sürecinde en iyi sonuçları almak ve diğer bölge ve iller ile aramızdaki farkı da bir an önce kapatmak adına özellikle muhtarlarımıza çok iş düşüyor. Muhtarlarımız mahallesinde yaşayan insanların büyük çoğunluğunu birebir tanıdığı için daha kolay tespit ederek bunların eğitim ve öğretime katılmasını sağlayabilir. Öncelikle çok iyi alan taraması yaparak sahadaki resmimizi doğru şekilde ortaya koymalıyız. Etrafımızdaki okuma yazma bilmeyenlerin sisteme dahil edilmesi için iyi bir tespitin gerekli olduğuna hepimiz inanıyoruz. Muhtarlarımızın konuyla ilgili diğer paydaşları da sürece dahil ederek en güzel şekilde saha taraması yapacaklarına, projenin tanıtılmasına ve sürdürülebilir olmasına katkı vereceklerine inanıyoruz.  Muhtarlarımız bu tespitleri yaparken kamu kurum ve kuruluşlarımız her türlü desteği verecek. Çünkü desteğin olmadığı, birliğin, beraberliğin olmadığı yerde ve işte başarı olmaz. Öncelikle karşılıklı işbirliği ve koordinasyonu sağlamamız lazım. Bu toplantının amacı da kampanya üzerinden geniş kesimlere sesimizi duyurabilmektir. Önce duyurularımızı sağlıklı bir şekilde yapmamız lazım. Sağlıklı duyurulardan ve alan taramasından sonra eğitim öğretim faaliyetleri başlayacak. Yaygın eğitimi ne kadar çoğaltırsak ülkemizdeki bilinç düzeyi ve geleceğe bakış daha pozitif olacak.

Bu vesileyle şimdiden çalışma yapacak tüm muhtarlarımıza ve kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum. Diğer illere göre iyi bir okuma yazma oranına sahip olan ilimizin bu vesileyle daha da iyi bir noktaya gelmesini umuyorum. Okuryazarlık Seferberliği ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun.”

KURSLAR 5 MART´TA BAŞLIYOR

 

Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacak. Başlatılan çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı yapılacak. Kurslar, 5 Mart´ta başlatılacak ve en geç 11 Mayıs´ta tamamlanacak. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecek. Birinci kademe okuma yazma kurslarını başarıyla bitirenlere törenle "Okur Yazarlık Belgesi" verilecek. Seferberlik kapsamında açılacak kursların tanıtımı için radyo ve televizyon programları, pankart, afiş ve ilanlar hazırlanacak.

 

 12-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-2018

 

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.