BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlerimize, 0-18 Yaş Aile Eğitimi Kursu Verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce de ilimizde uygulanan 0–18 Yaş Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi kursları sertifika töreni ile sona erdi.
Öğretmenlerimize, 0-18 Yaş Aile Eğitimi Kursu Verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce de ilimizde uygulanan 0–18 Yaş Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi kursları sertifika töreni ile sona erdi.

Mevlana Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen; Sınıf öğretmeni, Rehber Öğretmen, Özel Eğitim Öğretmeni, Anasınıfı ve Okul Öncesi Öğretmenlerinden oluşan eğitmenlere 0-18 yaş aile eğitimi, eğitici eğitimi kursu verildi. İki hafta süren kurs sonunda eğitimleri başarı ile tamamlayan 45 öğretmenimize sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Sertifika törenine Sayın Valimiz İbrahim Taşyapan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı,  Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünde uzman psikolog Meryem Gündoğdu, Merkez RAM Müdürü Adem Alp ve kursiyerler katıldı. Eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını alan öğretmenlerimiz 0-18 grubunda öğrencisi olan ailelere aile eğitimi kursları vererek bilgilendirecekler.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan, "0-18 Yaş Aile eğitimi Programları" kapsamında Uzman Psikolojik Danışman Meryem Gündoğdu tarafından verilen eğitimler başarı ile tamamlandı.

Uzman Psikolojik Danışman Meryem Gündoğdu tarafından yapılan açıklamada, “Aile Eğitimi Kurs Programıyla, anne-babaların ‘anne-babalık becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Böylece aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocuğun ve ergenin var olan potansiyelini kullanması sağlanmaktadır. Programla anne-babalara; çocuk gelişimi ve eğitimi, olumlu anne babalık becerileri, sağlık, beslenme, olumlu davranış kazandırma, temel alışkanlıklar kazandırma, toplumsal cinsiyet eşitliği, aile içi iletişim, aile içi şiddet, aile içi çatışma ve çatışma çözme teknikleri, temel insan hakları ve çocuk hakları, ergenlik dönemi gelişim özellikleri, ergenlik döneminde riskler ve sorunlar, meslek seçimi-geleceği planlama, okula hazır başlama, okul aile işbirliği, özel gereksinimli bireylere duyarlılık geliştirme gibi konularda eğitim verilerek daha sağlıklı ve başarılı nesiller yetiştirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Sarı, kısa bir konuşma yaparak; “Önemli olan burada aldığımız belgeleri arşivlemek değil, burada aldığımız eğitimleri çok değerli velilerimize aktarmaktır. Şuanda 0-18 yaş grubu Türkiye nüfusunun yüzde 33’ünü oluşturuyor. Bingöl’de bu rakam yüzde 40. Aile olmadan, aileden belli bir eğitim almayan çocuğa okulda çok fazla bir şey veremiyoruz. Bu belgenin hayırlı olmasını diliyorum, inşallah tüm öğretmenlerimiz okullarda kurslar açar ve bize emanet edilen çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesine katkı sağlar” dedi.

Vali Taşyapan sertifika töreninde yaptığı konuşmada; Eğitim her yaşta, her grupta, her meslekte ve her dönemde lazım olan bir şey. Burada eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerimizin öğrendiklerini uygulamaya geçirmelerini istiyoruz. Çocuklarımızın aileleri ne kadar onlarla ilgilenirse, daha çok verim alınır. Anneler çocuklarına biraz daha fazla ilgi gösteriyor ama babalar biraz daha ilgisiz. Özellikle babalara yoğunlaşmanızı istiyorum. Annelerin de ilgilerini daha bilinçli bir hale yükseltebilirseniz oda büyük bir kazanç olur. Babalar yapılarından dolayı sıcaklıklarını ailelerine pek yansıtmazlar siz bu sıcaklığın aileye yansımasına vesile olursanız, inşallah çocuklarımız hem psikolojik olarak, hem de davranışlarında daha iyi seviyelere gelecekler. Ailede huzurun olduğu bir ortamda yetişen çocuklar, mutlaka başarılıdır. Problemli çocuklara bakıldığı zaman mutlaka ailelerinde problem olduğunu göreceksiniz. Ailelerimizi ne kadar bilinçli hale getirebilirsek, toplumumuz ve eğitimimizin seviyesi yükselecektir.

Konuşmanın ardından 0-18 Yaş Aile Eğitim Programı ile ilgili slayt gösterisi izlendi

Program;  Sayın Valimiz İbrahim Taşyapan ve Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı’nın düzenlenen kursu başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikalarını vermesiyle son buldu.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.