BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Öğretmenlere Seslendi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi konferans salonunda Ortaöğretim Kurumlarımızda görevli öğretmenlerimizin katılımıyla Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un 2018-2019 eğitim öğretim yılı Eylül dönemi Mesleki Çalışma Programı açılış konuşmasını canlı izledi.
Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Öğretmenlere Seslendi.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Öğretmenlere Seslendi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi konferans salonunda Ortaöğretim Kurumlarımızda görevli öğretmenlerimizin katılımıyla Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un 2018-2019 eğitim öğretim yılı Eylül dönemi Mesleki Çalışma Programı açılış konuşmasını canlı izledi.

Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, “Öğretmenlerin daha iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız” dedi.

2018-2019 eğitim öğretim yılı eylül dönemi mesleki çalışma programı kapsamında öğretmenlere hitap eden Selçuk, "İyi eğitimi büyük binalar değil, iyi insanlar veriyor. Salonun ana girişinde, ´İnsan, insanın gölgesinde yetişir sözü karşılıyor´. Güçlü bir şahsiyet söz konusuysa, güçlü şahsiyeti olan talebeler yetişecektir" ifadesini kullandı.

"Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmek değil, öğretmenin kendi olgunlaşma yolculuğu ve yolcunun kendisi de çocuklar değil, esasen öğretmendir" diye konuşan Selçuk, şöyle devam etti:

"Deneyimli öğretmenler, sınıfa ilk gelince gözüne gözü değmeden derslerine başlamazlar. Çocuklarımızı çift kanatlı yetiştireceğiz. bunlardan biri bilim, öbürü erdem, ahlak. Bir işi yaparken nasıl yapacağımızı tekrar tekrar düşünmek zorundayız. Öğretmenlerin daha iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız. Bu sadece bilimsel çalışmalar anlamında değil, öğretmenliğin binlerce yıldır değişmeyen, sanat, ustalık yönü var. Çocuğa gülümsemenin, merhametin adı aslında sanattır. Çıraklık, kalfalık, ustalık dönemleri olan bir iştir. Hepimiz bunun sonunda öğrenmeye devam ediyoruz.

18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmenimiz yok. Bunlar mevzuattaki rakamlar. Biz hepimiz öğrenme yolculuğundayız. İsterim ki bir okul çıksın "Gözetimsiz sınav yapıyoruz" desin, isterim ki bir başka okul eleştirel düşüncenin örneği olsun. Bu hayalleri gerçekleştirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı´nın bir paradigma içinde olduğunu yavaş yavaş hissediyorsunuz. Ekim´de yapacağımız sunuşumuzda da bunu detaylarıyla izah edeceğiz.

1970´lerden beri eğitim sisteminin istikametinde bir değişiklik, kayıp var. Bugünlerde daha önemli bu. Bizim için günlük operasyonlarla, şu uygulamayı değiştirelim, iki-üç basamaklı olsun gibi bir dönüşüm değil bu. Çok daha büyük. Sistemin tümüyle dönüştürülmesi gereken bir durumdan söz ediyorum. Türkiye´nin imkanları giderek artıyor. Talim Terbiye Kurulu´ndaki (TTK) görevim sırasında öğretmen, öğrenci sayısı konusunda hayal ettiğim birçok şey aslında bugün var. Çok mesafe almışız. Bunu dönüştürmenin zihniyet kısmındayız. Eğer sizin katkınız, desteğiniz olursa zihniyetin dönüşmesi çok daha kısalacak. Bu çağ bize ilginç mesajlar da veriyor. İnsanı araçlarda zengin, amaçlarda yoksul kılan bir çağda yaşıyoruz. Doğayı yok etmek, uygarlık oldu bu çağda. Biz millet dediğimizde sadece insanlardan bahsetmemeliyiz, kurdu, kuşu, ormanı hepsini milletin içinde ele almalıyız. Bir soru sorma zaruretimiz var: Bizim dünyaya teklifimiz ne olacak? Bunun arayışı ve gayreti içindeyiz. Bilimi, toplumumuzun hayrı için kullanmak gerekliliği var. Mevcut uygarlığın bilimle, akılla yükselen değerleri var. Dünyadaki dördüncü büyük kırılmayı kavrayamazsak büyük sıkıntılarla karşılaşmamız mümkün.

Kararlı bir öğretmen kitlemiz var. Bunun için mutluyuz. Bir dil kurmak zorundayız. Bunu yapmazsak kavram oluşturamayız. Kendimizi özgürleştiremeyiz. Okullarımızın atölyelerle zenginleşmesi çok önemli. Bilgiden üretime dönen bir eğitime ihtiyacımız var. Bilgimiz gerçekten fazla, ancak bunun görgüye dönüşmesinde sıkıntılar yaşıyoruz. Devasa bir sistemde bu değişiklik, dönüşüm nasıl olacak? Elbette kolay olmayacak. O yüzden zamana ihtiyacımız var. Bizden acil, köklü değişiklikler beklemeyin derken, anlatmak istediğim bu aslında şeklinde konuştu.

İl Müdürümüz Engin Konuşmasında ;‘Değerli öğretmen arkadaşlarım sizler en önemli mesleklerden birini icra ediyorsunuz. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onları ne kadar iyi yetiştirebilirsek geleceğimiz o kadar iyi olacaktır. Ülkemizin ve insanımızın tek çıkış yolu eğitimdir. Bunun için bilinçli ve sistematik çabalarımız olmalı. Ülkemizin doğusunda ve batısında yetişecek iyi insanlardan hepimiz istifade edeceğiz. Güzellikleri arttırmaya dönük çabalar geliştirmeliyiz. Kırgınlık ve sıkıntıları gidermeliyiz. Garip ve mazlum bir coğrafya olan Anadolu’nun çocuklarıyız. Hepimiz el ele vererek Anadolu’yu ve ondaki zenginlikleri korumalıyız. Onun için kalbi, kafası, yüreği ve bileği sağlam insanlar yetiştirmeliyiz  diyen Engin, yeni eğitim öğretim yılının Ülkemize İlimize ve tüm eğitim camiasına hayırlar getirmesini temenni ediyorum şeklinde konuştu.

 

03-09-201803-09-201803-09-201803-09-201803-09-201803-09-201803-09-201803-09-2018

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.