BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Merkez İmam Hatip Ortaokulunda Öğrencilere Bisiklet Dağıtıldı.

Merkez İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen bisiklet dağıtım törenine İlimiz  Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vedat Söyiler, Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, , öğretmen, veli ve öğrenciler katıldı.
Merkez İmam Hatip Ortaokulunda Öğrencilere Bisiklet Dağıtıldı.

Bingöl İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Türkiye sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında sağlıklı yaşam ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen protokol çerçevesinde okullarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan veya “Bisiklet Modülü” dersini uygulayan okullara bisiklet dağıttı.

Merkez İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen bisiklet dağıtım törenine İlimiz  Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vedat Söyiler, Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, , öğretmen, veli ve öğrenciler katıldı.

İlimiz Valisi Köşger ve Milli Eğitim Müdürümüz Sarı öğrencilere örnek olması açısından, bisiklet dağıtımından sonra öğrenciler ile birlikte bisiklet kullandılar.

Köşger; Bu proje, Sağlık Bakanlığı’nın 2014-2017 yılları arasında uygulamaya koyduğu obeziteyi engellemeye yönelik bir proje. Bingöl’de de 3000-3500 adet bisiklet dağıtımı gerçekleştireceğiz. İlk 50 bisikleti bugün Merkez İmam Hatip Ortaokulu’ndaki öğrencilerimize dağıttık. Onların hem bedenen, hem de zihnen daha sağlıklı nesiller olarak yetişmesi için böyle bir çalışma yürütüyoruz.

Bisiklet, sağlıkla ilgili çok önemli bir katkısı olduğu gibi, hayat dersi de veren bir spor aletidir. Pedala bastıkça ilerleyen, sürekli ileri doğru ilerleyen bir spor aleti. Pedala basmayı bıraktığınız zaman, ilerlemeyi durdurduğunuz zaman düşüyorsunuz. Hayat da böyle, duran kaybeder, her zaman ilerlemek gerekir.

Bisiklet sayesinde gençlerimizin hem bedenen, hem zihnen her gün gelişerek sağlıklı bir nesil olarak yetişeceklerini temenni ediyoruz. Duran kaybeder, her zaman ilerlemek lazım. Daha güzel bir kuşak, daha güzel bir Türkiye için hep beraber çalışıyoruz. Hayırlı olsun.”

Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı ise öğrencilerin boş zamanlarında bisiklet sürmelerini isteyerek böylelikle fazla yorulmadan spor yapabilme imkanı bulacaklarını dile getirdi. Biz daha çok otomobile binen bir toplumuz. İnşallah bu proje ile çocuklarımız aileleri ile bisiklet sürme alışkanlığı kazandırdılar. Çünkü hem ekonomik hem sağlıklı bir proje Halk Sağlığı Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Beden eğitimi derslerinde çocuklarımız bundan sonra bisiklete binme alışkanlığı kazanacaklar ve derse ve bisiklet binmeye de daha fazla ilgi göstereceklerdir” şeklinde konuştu.

 

İl Halk Sağlığı Müdür Dr. Vedat Söyiler, insanları hareket etmeye, spora teşvik ederek obezitenin önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğine gittiğini belirtti. Söyiler, “Hareketsiz yaşamın neden olduğu özellikle bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların önlenmesi ve sonuçta da insanın sağlıklı yaşaması, yaşam süresinin uzatılması gayesi ile bu programı organize ediyoruz. Özellikle ilkokul seviyesindeki çocuklarımıza hareket etmeyi, hareketli yaşamayı ve hareketli yaşama bilincini kazandırmaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığımız olarak Türkiye genelinde hem üniversitelere hem de sınıflarında bisiklet modülü ve seçmeli spor dersi olan okullara bisiklet hibesi programı projesi var. Bizde ilk etapta ilimize 50 tane bisiklet ve kask aldık. Bunları merkezde bulunan Merkez İmam Hatip Ortaokulunda dağıtacağız” diye konuştu.

 

Öğrenciler de beden eğitimi derslerinde bisiklet kullanacakları için çok sevinçli olduklarını ifade ederek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.