BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KALFALIK USTALIK BELGESİ ALMAK İSTEYENLERE GEÇİCİ MADDE UYGULAMASI DUYURUSU

    KALFALIK USTALIK BELGESİ ALMAK İSTEYENLERE GEÇİCİ MADDE UYGULAMASI DUYURUSU
 KALFALIK USTALIK BELGESİ ALMAK İSTEYENLERE GEÇİCİ MADDE UYGULAMASI DUYURUSU

 

KALFALIK USTALIK BELGESİ ALMAK İSTEYENLERE GEÇİCİ MADDE UYGULAMASI DUYURUSU

 

Mesleki Eğitim Merkezi programları kapsamına yeni alınan; Değirmen Makineleri İmalatı ile Metal Yüzey Boyama meslek dallarında çalışanlar için 3308 sayılı kanunun geçici 1 inci maddesine göre 20.06.2017 / 20.09.2017 tarihleri arasında 3 aylık müracaat hakkı verilmiştir. Bu meslek dallarındaki işyeri sahipleri ve bu işyerlerinde çalışan kişilerden; kalfalık ustalık belgesi almak isteyenler için 29. Türkiye Mesleki Eğitim Kurulu tarafından geçici madde uygulaması başlatılmıştır.

 Başvurular açıklamada belirtilen hususlar gözetilerek süresi içerisinde Bingöl  Mesleki Eğitim Merkezine yapılacaktır.

 

1)  3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununun Geçici 1. ve 2. Maddesine göre;

Mesleki Eğitim Merkezi programları kapsamına yeni alınan; Değirmen Makineleri İmalatı ile Metal Yüzey Boyama meslek dallarında Kanunun Geçici 1. maddesindeki şartları taşıyıp sınavla kalfalık ve ustalık belgesi alma hakkına sahip olanların başvuruları 20.06.2017 tarihinden itibaren 3 ay süreyle Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından kabul edilecektir.

 

Buna göre Değirmen Makineleri İmalatı ile Metal Yüzey Boyama meslek dallarının Mesleki Eğitim Merkezi programları  kapsamına alındığı 20.06.2017 tarihinde;

 

A.                18 yaşını doldurmuş olan mesleği ile ilgili bir işte çalıştığını Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden aldığı belgeler ile belgelendirip müracaat edenler doğrudan kalfalık sınavına alınırlar.

B.                 16 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olanlar intibak ( uyum ) eğitimine tabi tutulduktan sonra kalfalık sınavına alınırlar.

C.                 Mesleğinin, Kanun kapsamına alındığı tarihte, 22 yaşını doldurup doğrudan kalfalık sınavına girmeye hak kazananlardan mesleğinde 5 yıllık çalışmışlığını belgelendirmeleri halinde kalfalık belgesini almaya hak kazandıkları dönemden sonra açılacak ilk ustalık sınavlarına alınırlar.

 

1. Başvurular Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne yapılacak; başvuru formları bu okuldan temin edilecektir.

 

2. Başvurular 20.06.2017 / 20.09.2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

3. Başvuru işlemlerinde; yaş, çalışma gibi durumların incelenmesinde 20.06.2017 tarihi esas alınacaktır.

 

4. Daha geniş bilgi Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünden alınabilecektir.

       

 

 İlgililere duyurulur.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.