BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İmam Hatip Liseleri Arası 6. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Yapıldı.

Bingöl Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde “İmam Hatip Liseleri Arası 6. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” yapıldı.
İmam Hatip Liseleri Arası 6. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Yapıldı.

 

Bingöl Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde “İmam Hatip Liseleri Arası 6. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” yapıldı.

Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapılan yarışmaya İl Milli eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, İl Müftülüğü Şube Müdürü Şemsettin Aydoğdu, Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Abdullah Bedava, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Suna, Şube müdürleri, okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Yarışma önce bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, 7. yüzyıldan başlayarak İslamiyet’in hızlı bir yayılış göstermesiyle Arap yarımadasında kullanılan bir dil olan Arapçanın dünyanın dört bir yanına yayılarak en çok konuşulan diller arasına girdiğini belirtti. Sarı, “Ayrıca dünyadaki milyarlarca Müslüman’ın kutsal dinlerinin ve okudukları duaların dili de Arapçadır. Bu yönüyle Arapça bir kat daha önemli bir dil haline gelmektedir. Zira günümüzde Arapça dünya üzerinde 25 Arap ülkesinde, yaklaşık 425 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulmaktadır. Türkiye’de Arapça öğretimini geliştirmek, modern metotlarla sevdirerek öğretmek ve önemini kavratmak maksadıyla bir dizi projeye imza atılmış. Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri olarak isimlendirilen bu projeler, dünyanın sayılı ve en önemli dillerinden birisi olan Arapçanın, öğrenilebilir bir dil olduğu gerçeğine vurgu yapılmıştır. Bu bağlamda, bünyesinde 60 yıldır Arapça öğretiminin yapıldığı imam hatip liseleri arasında ilki 2009 yılında gerçekleştirilen Arapça Yarışmaları’nın 2014-2015 eğitim öğretim yılında 6.’sını gerçekleştirecek olmanın heyecanını ve haklı gururunu yaşıyoruz. Yarışmalar sürecinde emek veren ve yarışmalara öğrencilerimizi hazırlayan bütün öğretmenlerimizi tebrik ediyor, yarışmalara katılarak cesaretlerini kanıtlayan bütün öğrencilerimize ve 2 Mayıs’ta Rize’de yapılacak olan bölge finallerinde İlimizi temsil edecek öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyor, 6. Arapça Yarışmaları’nın hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlâ’mızdan niyaz ediyorum” dedi.

Bilgi, şiir okuma ve metin canlandırma olmak üzere 3 dalda yapılan yarışmalar sonunda Arapça şiir okumada Karlıova Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci olurken, Arapça bilgi yarışmasında Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Arapça metin canlandırmada ise Bingöl Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci oldu.

Dereceye girenlere İl Milli Eğitim Müdürümüz Sarı, Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Abdullah Bedava, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Suna ve İl Müftülüğü Şube Müdürü Şemsettin Aydoğdu tarafından çeşitli ödül ve hediyeler verildi.

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.