BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Okul Müdürlerine ‘Eğitimde Yeni Paradigmalar’ Semineri Verildi.

29-30 Aralık 2015 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Planlama ve Yönetim Dairesi Başkanı Mehmet Baki Öztürk, İlimizde Okul Müdürlerine ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlere “Eğitimde Yeni Paradigmalar” konulu seminer verdi.
İlimizde Okul Müdürlerine ‘Eğitimde Yeni Paradigmalar’ Semineri Verildi.

29-30 Aralık 2015 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Planlama ve Yönetim Dairesi Başkanı Mehmet Baki Öztürk, İlimizde Okul Müdürlerine ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlere “Eğitimde Yeni Paradigmalar” konulu seminer verdi.

29-30 Aralık 2015 tarihlerinde Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen Seminerlere İlimiz Valisi Yavuz Selim Köşger, Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, Şube Müdürleri ile okul, kurum idarecileri katıldı. 

 Seminerin açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, Artık eğitimden beklenen, sürekli değişen çevrede sürekli değişmekte olan bireye odaklanmadır. Günümüzde eğitimin, bireylerde girişimci ve yenilikçi olma özelliklerini desteklemesi beklenmektedir. 21. yüzyıldaki değişimlere paralel olarak, ülkemizde eğitim hizmetlerinin geleceğini etkileyebilecek değişimlerin neler olduğunu analiz ederek, bu değişimlerin eğitimden beklenen işlevleri nasıl etkilediğini değerlendirebilmek, eğitimle uğraşanlar için kaçınılmazdır diyen Sarı, Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk’ten bu semineri vermesini rica ettik oda bizi kırmadı ve kabul etti kendisine teşekkür ediyorum dedi.

Programda konuşma yapan Vali KÖŞGER: “Bugün Bingöl’e kar yağdı. Umarım sizlerin sayesinde geleceğimiz de hep böyle aydınlık olur. Burada mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize onlarla toplantı halinde icra edeceğimiz bir program olduğunu öğrendiğimde, heyecanla sizin aranıza katılmak istedim. Çünkü ülkemizin istikbali, geleceğimizin daha iyi olması açısından en önemli kitle ile muhatap oluyorum. Sizler eğitimimizin önümüzdeki yıllarını belirleyecek olan kadrolarsınız. Eğitim camiamızın eğittiğiniz kitleler itibari ile yarım yüzyıla hitap edecek insanı etkileyecek suyun başındaki kitle ile muhatap oluyorum. Bingöl’de eğitimin ihtiyaç duyduğu fiziki imkânları en iyi şekilde hazırlamaya çalıştık. Bugün geldiğimiz noktada Bingöl’de eğitimde fiziki mekân anlamında okulların bir çoğu yenilenmiş veya güçlendirilmiştir. Bingöl’deki fiziki mekan itibari ile eriştiğimiz nokta Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Ancak, fiziki mekân ne ifade eder? Eğitimin esas kritik elemanı öğretmenlerdir. Öğretmen kadronuz iyi ise hiçbir fiziki mekân olmasa bile, çocukları yanına alıp bir dere kenarında yürüyerek de onları çok iyi donatıp yetiştirebilirsiniz. Dolayısıyla, öğretmenler iyi olmadığı sürece, kendini bu işe adamadığı sürece, idealist olmadığı sürece mekânların, maddi imkânların iyi olması hiçbir şey ifade etmiyor. Sizler eğitimimiz için, geleceğimiz için çok önemlisiniz.

Toprağa ne ekerseniz onu biçersiniz. Toprağa buğday ekerseniz, buğday biçersiniz. Bu konuda yaptığınız işin herhangi bir sürprizi yoktur. Ancak insan eğitiminde sürpriz var. İnsanları yetiştirirken, yetiştirdiğiniz insanların içinden cumhurbaşkanı çıkma ihtimali var, bilim insanı çıkma ihtimali var, ülkenin, milletin insanlığın kaderini belirleyecek insanların çıkması ihtimali var. Siz elinizdeki insanı öyle şekillendireceksiniz ki yetiştirdiğiniz çocukların içinden cumhurbaşkanı çıkarabilesiniz. Elbette ki cumhurbaşkanı, idareci çıkarmak yeterli değildir. Çıkan idareci insanlığı felaketlere sürükleyen bir diktatör de olabilir, insanlığa huzur ve adalet getirecek, insanlığa mutluluk getirecek, öncelikle ülkemize ve milletimize huzur getirecek insan da olabilir. Bu sizlerin elinde. Yaptığınız iş çok önemli. Dolayısıyla yetiştirdiğiniz her çocuğu, ileride bir cumhurbaşkanı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak yetiştirmelisiniz. Yaptığı işi en iyi şekilde yapacak donanımla, motivasyonla yetiştirmeniz lazım. Elinizde imkanlar varken, bu noktada sizlere çok büyük vazife düşüyor.

30 yıla yakın memuriyet hayatı olan biri olarak şunu da ifade edeyim, siz işinize odaklanın, siz işinizi yapın, para, pul, imkân, tatil kendiliğinden tamamlanıyor.

Yeni yılınız kutlu olsun. Meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Çocuklarımızı sizlere emanet ediyorum.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk; "Eğitimin temelini oluşturan paradigmaları anlamak, sadece kuramcıları değil, aynı zamanda uygulamacıları da ilgilendirmektedir. Bu anlamda, paradigma çözümlemesi, eğitimcilerin kullanacağı yaklaşım ve teknikleri belirleme sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda, paradigma çözümlemesi eğitimin bireyi ve toplumu dönüştürmedeki rolünü tanımlayacak bakış açısına yardımcı olur. Bilgiyi kullanmada düşünebilme becerisi önemlidir. Bilgi çok kolay ulaşılan bir nesne ya da bir birikimdir ama önemli olan o bilgiyi kullanmada fark yapma becerisidir. Eğitimde Kendimize sürekli yeni hedefler koymalıyız. Hayata karşı donanımlı olmalıyız. Sen ne isen başkası odur. Kazanan her zaman çözümün bir parçasıdır. Her sorunda bir çözüm görür. Her zaman bir programı vardır. Bu işi senin için yaparım der. Benim işim değil ki demez. Kaybeden her zaman problemin bir parçasıdır. Her zaman bir özrü vardır. Her çözüme bir sorun görür. Her şeye rağmen başarabiliriz. İletişimde empati yapmamız gerekir. İlişkiyi biri geriyorsa diğeri gevşetecektir. Toplumda iletişimi koparmamak gerekir. Çalışan insan hata yapar hiç hata yapmayan insan hiçbir şey yapmıyor demektir" diye konuştu. Öztürk, "Yeni paradigmaların doğruları olarak eğitimciler, eğitimdeki bu yeni yaklaşım ve modelleri artık uygulamak zorundadırlar. O nedenle eğitimde de çok moda olan bir söylemle ezber bozuldu diyebiliriz. Ezberci eğitim, ezbere dayalı modellerin artık geçerliliğinin kalmadığını, karşımızdaki öğrenciyi bir papağan gibi bizi tekrarlayan ya da bizi aynen modelleyen kişiler olmadığını kabul etmek durumundayız. Eğitimde beklentimiz, değişimlere duyarlı, bireyin gereksinimlerini karşılayabilecek esnek yaklaşımların benimsenmesidir" şeklinde konuştu.

31-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-201531-12-2015

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.