BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 13 Okulumuz ‘Beyaz Bayrak’la Ödüllendirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan ‘Temiz Okul, Sağlıklı Okul’ projesi kapsamında Bingöl’de yapılan denetimler sonucunda başarılı görülen 13 okul, ‘Beyaz Bayrak’la ödüllendirildi.
İlimizde 13 Okulumuz ‘Beyaz Bayrak’la Ödüllendirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan ‘Temiz Okul, Sağlıklı Okul’ projesi kapsamında Bingöl’de yapılan denetimler sonucunda başarılı görülen 13 okul, ‘Beyaz Bayrak’la ödüllendirildi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğiyle oluşturulan komisyonca yapılan denetimler sonucunda ‘Beyaz Bayrak’ ödülünü almaya hak kazanan okullar için Rekabet Kurumu Anadolu Lisesinde Vali İbrahim Taşyapan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk, Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile okul müdürlerinin katılımıyla tören düzenlendi.

Burada bir konuşma yapan Taşyapan, okulları ‘Beyaz Bayrak’la yarıştırdıklarını belirterek, okulların her türlü eğitimin verildiği yerler olması gerektiğini söyledi.

“okullarımız fiziki görünümleriyle, bahçeleriyle çok güzel pozisyonlar kazanıyorlar bunlarla çok gurur duyuyoruz” diyen Taşyapan, şöyle devam etti:“Daha önce turizm sektöründe mavi bayrak vardı. Mavi bayrak demek, gönül rahatlığı içerisinde temizliğinden, hizmet kalitesinden emin olduğumuz turizm tesisleri anlamına geliyordu. Şimdi beyaz bayrak uygulamasına geçtik. Beyaz bayraklarla okullarımızı yarıştırıyoruz. Okullarımız her türlü eğitimin verildiği yerler olmalıdır. Temizlik eğitimi, çocuklarımıza küçüklükten kazandırabileceğimiz bir eğitimdir ve bunu okul yuvasında kazandıramazsak, daha sonraki yıllarda bunları kazandırmakta zorlanırız. Dolayısıyla okullarımız hem eğitim öğretimdeki kalitesi hem de çevresiyle, temizliğiyle, okulun tertip düzeniyle her şeyiyle uyum içerisinde bir mekân oluşturma gayretiyle de öne çıkma zorundalar.  Çocuklarımız ne kadar güzel ortamlarda eğitim alırlarsa, bu yuvaları o kadar çok seveceklerdir. Okulların içlerini güzelleştirmek, hepimizin ortak çabalarıyla olacaktır”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sarı ise2010 yılında Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği, her yıl oluşturulan komisyonca yapılan denetimler sonucunda başarılı oldukları okullara ‘Beyaz Bayrak’ verdiklerini söyledi.

Okulların sadece öğretimden ibaret yerler olmadığını anlatan Sarı,“Okullarımız, topluma rol model olacak, topluma kişilik kazandıracak, toplumun geleceğini şekillendirecek yerlerdir. Bu bayrak ilelebet durmuyor sonraki denetimlerde eksiklikler tespit edildiğinde bayrak geri alınıyor. Amacımız, anayasanın verdiği yetkiler çerçevesinde milli ve manevi değerlere sahip yaşanabilir çevreye sahip elinden ve dilinden zarar vermeyen bir eğitim anlayışı içerisinde bir nesil yetiştirmek için bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Geçen yıl 6 okul’a, bu yıl ise 13 okula ‘Beyaz Bayrak’ verildiğini açıklayan Halk Sağlığı Müdürü Söyiler, hedeflerinin bütün okulların ‘Beyaz Bayrak’ almaları olduğunu kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından ‘Beyaz Bayrak’ almaya hak kazanan 13 okula plaket, başarı belgesi ve ‘Beyaz Bayrak’ verildi.

Vali Taşyapan ve Milli Eğitim Müdürümüz Sarı, Rekabet Kurumu Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen törenin ardından Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine geçerek okul pansiyonunda incelemelerde bulunduktan sonra öğrenciler ile birlikte öğlen yemeği yiyerek öğrencilerle sohbet etti.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.