BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 0-18 Yaş Aile Kursu Düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü, özel eğitim ve rehberlik hizmetleri Şube Müdürlüğü işbirliği ile Bingöl’de 0-18 yaş aile eğitimi düzenlendi.
İlimizde 0-18 Yaş Aile Kursu Düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü, özel eğitim ve rehberlik hizmetleri Şube Müdürlüğü işbirliği ile Bingöl’de 0-18 yaş aile eğitimi düzenlendi.

Rehberlik ve araştırma merkezi koordinasyonunda gerçekleşen eğitim, Mevlana Anadolu lisesinde iki hafta boyunca devam edecek olan kursta; rehber öğretmenler, çocuk gelişimi bölümü öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve okulöncesi öğretmenleri olmak üzere 45 öğretmenimiz eğitim görmektedirler.

Düzenlenen kursun açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf TOKUŞ; öncelikle ilimizde ilk defa bakanlık düzeyinde bir hizmet içi eğitim faaliyetinin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TOKUŞ konuşmasına şöyle devam etti; Gerek bireysel gerekse toplumsal hayatımızın gelişiminde, sürekli yeni bilgi ve becerileri kazanmak kaçınılmaz bir zorunluluktur. Anne-babalık da bireyin hayatının en anlamlı ve önemli yaşam dönemi ve sorumlulukları arasındadır. Öyle ki bir aile kurup anne ve baba olunduğunda birey, artık sadece kendi yaşamından sorumlu olmayıp çocuğundan/çocuklarından da sorumlu olur. Bir başka ifadeyle hem eşin hem de çocuğun gelişiminden sorumlu olunan bir süreç başlar. Bireylerin mutlulukları ve yaşam kaliteleri birbirini etkiler. Bu nedenlerle düzenlenen 0-18 yaş Aile Eğitimi kursunun öneminden bahsetti. TOKUŞ; konuşmasının sonunda bu kursun ilimizde düzenlenmesinde emeği geçen RAM Müdürlüğüne ve Rehber Öğretmen Mahsum AVCI’ya teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Metin SUNA konuşmasında ; Genel Müdürlüğümüzce 0-18 yaş arası çocuk sahibi anne- babalar, bebek bekleyen anneler, çocuk sahibi olmayı düşünen ve çocukların bakımı ile sorumlu yetişkinler için hazırlanmış olan "0-18 yaş aile eğitimi kurs Programı" bu temel düşünceden hareketle oluşturulmuştur dedi.  Suna, 0-18 Yaş Aile Eğitimi Kurs Programı; 0-3, 3-6 (Erken çocukluk), 7-11 (Okul çağı), 12-18 (Ergenlik) dönemlerini kapsayan bölümler hâlindedir ve her bir yaş aralığı 14 hafta olarak düzenlenmiştir. 0-3, 3-6 yaş aile eğitimi kurs programında anne-babaların yüz yüze eğitimi 4 ders saati, anne-babaların çocuk etkinliği uygulama eğitimi süresi 11 ders saatidir. 7-11,12-18 yaş aile eğitimi kurs Programlarında ise anne-baba eğitimi 5 ders saatidir. Dört yaş aralığındaki programların temaları çocukların bu dönemlerdeki gelişimsel özellikleri ve ailelerin ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmiştir. Aileler çocuklarının yaş gruplarına göre eğitime alınarak ihtiyacı olan bilgileri edinebilecek ve aile ortamında uygulayabilecektir. Program sürecinde temalar, belirlenen sırayla haftalık olarak grup içerisinde aktif katılımla işlenecektir. Ailelerin öğrendikleri konu ile ilgili grup içerisinde uygulamalar yapmaları, bir sonraki konuya kadar da öğrendiklerini ev ortamında uygulamaları öngörülmüştür dedi.

SUNA; Bilimsel yaklaşımla ve program geliştirme ilkelerine dayalı olarak hazırlanmış olan program, tüm ülke düzeyinde, özellikle sosyo-ekonomik ve kültürel açıdan olumsuz koşullarda yaşayan bölgelerdeki anne-babaların "anne-babalık becerileri"ni geliştirerek aile içi ilişki kalitesini artırmak ve bu yolla çocuk ve ergenlerin kişisel gelişimlerine uygun ortamları sağlamak amacına hizmet edecektir.

dedi.

"0-18 Yaş Aile Eğitimi Kurs Programı" kapsamında yapılacak eğitim çalışmalarıyla ülke genelinde anne- babaların "anne-babalık becerileri"nin geliştirilmesi ve böylece aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocuğun ve ergenin var olan potansiyelini kullanmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Bu amaç çerçevesinde;

 Aile içi ilişki ve iletişim kalitesini geliştirerek toplumun temel yapı taşı olan aile bağlarının, millî, manevî, ahlaki ve kültürel değerlerle güçlendirilmesinin sağlanması,

 Tüm yaş aralıklarındaki gelişim özelliklerini ve gelişim alanlarını (bedensel, zihinsel, dil, sosyal ve duygusal) desteklemek için yapılması gereken etkinliklerin tanıtılması,

 Aile içi ilişkileri nitelik yönünden geliştirerek çocukların kişisel, sosyal, duygusal ve akademikyönden desteklenmesinin sağlanması,

 Etkili iletişim becerilerini kazandırarak anne ve babaların kendi bireysel yaşam kalitelerinin geliştirilmesi,

 Anne-babaların, kendileri ve çocuklarıyla olan ilişkilerinde, aile içindeki roller ve karar alma süreçlerinde, toplumsal cinsiyet ayırımı yapmayan, eşitlikçi ve katılımcı bir yaklaşım içinde olmalarını sağlayarak "aile içi demokrasi" bilincinin geliştirilmesi,

 Anne-babaların risk etkenlerinin kendileri ve çocukları üzerindeki duygusal ve davranışsal etkilerini fark etmelerini sağlayarak riskli durumlarla başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi,

 Anne-babalara, aile içinde yaşanacak olası çatışmalı ilişkileri yönetebilme becerilerinin kazandırılması,

 Kadının güçlendirilmesi, güvenli anneliğin sağlanması ve aile eğitiminde babanın desteğinin arttırılması,

 Anne-babalara, aile içinde yaşanacak olası çatışmalı ilişkileri yönetebilme becerilerinin kazandırılması,

 Kadının güçlendirilmesi, güvenli anneliğin sağlanması ve aile eğitiminde babanın desteğinin arttırılması hedeflenmektedir dedi.

SUNA; kursun başarılı ve verimli geçmesi konusunda temennilerde bulunarak konuşmasına son verdi.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.