BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Engin Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS ) Tercihleri İle İlgili Açıklamada Bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, yayımlanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Tercihleri ve Kılavuzu ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS ) sınavıile ilgili açıklama yaptı.
İl Müdürümüz Engin Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS ) Tercihleri İle İlgili Açıklamada Bulundu.

İl Müdürümüz Engin Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS ) Tercihleri İle İlgili Açıklamada Bulundu.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, yayımlanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Tercihleri ve Kılavuzu ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS ) sınavı ile ilgili açıklama yaptı.

Engin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran'da gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran'da açıklanmıştı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, LGS kapsamında lise tercihleri başladı ve tercihler 12 Temmuz saat 17.00'ye kadar devam edecek. 01 Haziran'da yapılan ve İlimizde 4 bin 309 öğrencimizin katıldığı sınavın ardından öğrencilerimiz tercihlerini yapmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığımız, bu yıl ilk defa öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu hazırladı. Öğrencilerimiz, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor. Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabiliyor.

Ortaokullarımız, öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp velilerimize imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp diğer nüshasını veliye verecektir.

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Bakanlığımızın takvimine göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları 12 Temmuz'da tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabileceklerdir.

Yerleştirme sonuçları; 22 Temmuz'da "http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr" adreslerinden ilan edilecek.

Engin; Bakanlığımızın sınav takvimi doğrultusunda İlimizde Üniversite ve Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme başvurusu yapacak öğrenciler için tercih komisyonları kuruldu.

Öğrencilerimizin sağlıklı karar verebilmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve doğru sonuca ulaşabilmeleri için Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde 5, halkımızın yoğun olarak uğradığı AVM'de 1, İl genelinde 75 tercih komisyonu ve bu komisyonlarda 214 idareci ve öğretmen görev yapacaktır.

Bütün tercih komisyonlarının bu sürece hazır olduklarını belirten ENGİN, ayrıca Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde oluşturulan mobil ekiple de her yere ulaşmayı hedeflemekteyiz. Dedi.

 

 

Kılavuz için Tıklayın: /meb_iys_dosyalar/2019_07/02141413_25104443_evrak8071216911865128306.pdf

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.