BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı!

Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü 2014-2015 öğretim yılı İl Danışma Komisyonu 1 nolu toplantısı 04.11.2014 tarihinde Bingöl Valiliği toplantı salonunda yapıldı.
İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı!

 

Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü 2014-2015 öğretim yılı İl Danışma Komisyonu 1 nolu toplantısı 04.11.2014 tarihinde Bingöl Valiliği toplantı salonunda yapıldı. Sayın Valimiz İbrahim TAŞYAPAN’ın başkanlığında gerçekleştirilen Danışma Komisyonu toplantısı toplumun farklı kesimlerinden oluşan kurul üyelerinin yoğun katılımıyla başladı.

 

Gündem maddelerinin 2013-2014 eğitim öğretim yılı TEOG sınav sonuçlarının değerlendirilmesi, 2013-2014 eğitim öğretim yılı YGS ve LYS sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. Dönem başı çalışmalarının değerlendirilmesinin ele alındığı Toplantıya; Vali İbrahim Taşyapan, Vali Yardımcısı Muharrem Eligül, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı,İl Defterdarı Özgür Yılmaz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Işık, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdal Arıkan, Maarif Müfettişleri Başkanı Hayrettin Çakırcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Suna, Şube Müdürü Ömer Abdulaziz Döger, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akçan, Sendika temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

 “BU TOPLANTI MİLLİ EĞİTİM İÇİN YOL GÖSTERİCİ OLACAKTIR”

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı,  Milli Eğitim Müdürlüğünün akademik, sosyal ve kültürel çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek Temel Eğitim, Ortaöğretim, Din Öğretimi ve Mesleki eğitimde yaşanan gelişmeleri kurul üyelerine anlattı.

Sarı ; 2014-2015 eğitim öğretim yılı danışma komisyonu 1’nci toplantısını gerçekleştiriyoruz. Bu toplantının amacı, ilimizdeki eğitim öğretimi, milli eğitim ile milli eğitimin koordinesinde yürüyen diğer kurumlarla koordinasyonu sağlamak, önlemleri almak, özelikle eğitimin kalitesini arttırmak amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İlimizde 430’a yakın okul, 62 bin öğrenci, 3 bin 600 öğretmenle eğitim öğretimi yürütüyoruz. 2013-2014 eğitim öğretim yılını sorunsuz bir şekilde bitirip, 2014-2015 eğitim öğretim yılına da ciddi bir sıkıntı ve aksaklıkla karşılaşmadan başladık. Bizden kaynaklı olmayan bazı nedenlerden dolayı gecikmeli olarak başladık. Şuan itibariyle hiçbir okulumuzda öğretmen açığı olmadan, bacası tütmeyen hiçbir okulumuz kalmadan eğitim öğretime başladık ve hamd olsun iyi bir şekilde de götürüyoruz. Bizim özelikle üzerinde yoğunlaştığımız konular birincisi eğitim, ikincisi ise öğretimdir.

Milli Eğitim Müdürümüz Sarı; Fiziki yapı olarak Bingöl’ün en ücra noktasına kadar bir hayli fazla.  Özelikle Karlıova ilçesine bağlı Aşağı Yağmurlu, Kızılağaç, Yiğitler, Çatak okullarını ziyaret ettik. Şunu gördüm Aşağı Yağmurlu köyü en uzak köyümüz. Hakikaten dört dörtlük otel gibi okul yapılmış. Öğretmenlerimiz görevlerinin başında, öğrencilerimiz eğitimlerini sürdürüyorlar.  Amacımız gidilmedik yer kalmadan, okullarımızı ziyaret edip, velilerimizin hal hatırını sormak, öğretmenlerimize destek olmak, moral vermek ve eğitimin kalitesini artırmaktır. Malumunuz eğitimin  2 anahtarı vardır, birincisi öğretmen, ikincisi ise öğrencidir ve iki unsurda morali yerinde olursa, fiziki şartlar iyi olursa ve iyi bir ortam hazırlanırsa ilimiz hakkettiği noktaya mutlaka gelecektir diyen Sarı, eğitim-öğretim ve yatırımların yanı sıra projeler, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması (TEOG), taşımalı eğitim, hayat boyu öğrenme etkinlikleri ve okullar hayat olsun çalışmalarıyla ilgili bilgileri kurul üyelerinin bilgisine sundu. Sarı, bütün bu gelişmelerde Bingöl ilinde bulunan bütün kurumların katkısı olduğunu ifade ederek emeği geçenlere ve kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

VALİ TAŞYAPAN:

Bingöl’de bulunan kurumların ve farklı kesimlerin katılımıyla yapmış oldukları bu toplantının Bingöl ilinin eğitim seviyesine önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyleyen Vali Taşyapan, “Burada oluşacak fikir, öneri ve yaklaşımlar Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü için yol gösterici olacaktır” dedi.

Eğitim hepimizi ilgilendiren bir konudur.  Eğitim, sadece Milli Eğitim Müdürlüklerinin, öğretmenlerin, okul idarecilerinin tek başına yürütebilecekleri bir konu değildir. Hepimiz burada katkı sunmak durumundayız. Hem kanunlarla bize sunduğu imkanlarla katkı sunmak durumundayız, hem de bu eğitim hizmetinin muhatapları olarak katkı sunmak durumundayız.  Okullar olmadan eğitimin yapılması mümkün değildir. Bu nedenle bize mutlaka fiziki yapılar gerekecek. Fiziki yapılar bunun için önemli. Bina olmadan eğitim, öğretim yapamayız. Bu binaları ne kadar güzel yaparsak, ne kadar albeni yaparsak, çocuklarımızın da oraya gitmeleri, iştah duymaları o kadar güzel olur. Bingöllümüz hakikaten son yıllarda güzel okullara kavuştu. Bu da son derece sevindirici bir hadise. 2013-2014 eğitim öğretim yılında Bingöl’de devletimiz okullar için 120 milyon TL ayırdı. Bu parayla okullarımızı güzelleştirdik. 2014 yılında da okullarımızın donanımlarıyla ilgilendik.  Geriye kalan birkaç okullumuzun da fiziki yapılarında tamamlandığında Bingöl’de eğitim öğretimin alt yapısı açısından bir sıkıntımız kalmayacaktır şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Abdulaziz Döger’in sunumunun ardından katılımcılar söz alarak görüş, öneri, beklenti, sorun ve çözüm önerilerini paylaştılar.

Toplantı Vali İbrahim Taşyapan’ın kapanış ve teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

1918171615141413121110987654321

 

20

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.