BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi Tanıtım Toplantısında projenin amacı, hedef kitlesi ve nihai yararlanıcıları tanıtıldı.
Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

 

Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi Tanıtım Toplantısında projenin amacı, hedef kitlesi ve nihai yararlanıcıları tanıtıldı.

Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ramazan Solmaz, Sağlık İl Müdürü M.Emin Gündoğdu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kasım Barman, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü M.Emin Çakan, KYK Müdürü Yunus Budak, Gıda ve Tarım İl Müdürü Burhan Bahadır, STK temsilcileri ve okul müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan İl Müdürümüz Engin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Hazırladığımız ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, “Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz” isimli projenin Açılış Toplantısına Hoş Geldiniz.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “değer odaklı eğitimin teminatı olarak, ilimizde bilgi toplumunun inşasında öncü bir kurum olmak” vizyonu doğrultusunda çalışmalarına yön verme çabası içerisindedir. Bu doğrultuda yenilikler üretme ve bu yenilikleri başta öğrenciler olmak üzere, öğretmenlere, ailelere ve toplumun tüm kesimlerine ulaştırma gayreti içerisindedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu gelişme trendi ve Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde sanayiye dayalı kalkınma ve gelişme hedeflerinin gerçekleşebilmesi için, eğitimin modernizasyonu, kendini çağın gereklerine uydurabilmesi ve yenilenmesi bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda, müdürlüğümüz çeşitli çalışmalar yürütmekte olup, “Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz” projesi de teknolojik yenilenmeye katkıda bulunacak bir içerik taşımaktadır.

Gençlerimizi teknolojiyle tanıştırırken, bilinçli bir şekilde hareket etmeye özen göstererek, fayda odaklı bir yöntem izlemeyi önemsiyoruz. Çocuklarımızın; ne eksik ne fazla, gerektiği kadar ve yaşlarına uygun bir şekilde teknolojik aygıt ve içeriklerle zaman geçirmeleri pedagojik eğitim yaklaşımı açısından son derece önemlidir. Teknolojinin bağımlısı haline gelmemeleri ve teknolojiyi işlerine yaradığı kadar kullanmaları gerekmektedir.

Değerli misafirler, bu doğrultuda öğretmen ve idarecilerimizin, kendilerini çağın gerekleri doğrultusunda ve bilimin ışığında yenilemeleri önem arz etmektedir. Okul; öğrenci, öğretmen, yönetici ve veli ile birlikte bir bütündür. Bundan dolayı, ancak tüm bu kesimlerin beraber çalışması durumunda eğitimde başarıyı yakalayabileceğimiz kanaatindeyiz.

Bu düşüncelerle, desteklerinden dolayı Fırat Kalkınma Ajansına, projede emeği geçen Ar-Ge ekibine, Strateji Geliştirme Şubesine ve ev sahibi okulumuza teşekkür ediyorum.

 

İl Müdürümüz Engin’in açılış konuşmalarının akabinde Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE ekibinden ve proje sorumlusu Mahmut Buyankara proje hakkında sunum yaptı.

Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü, “değer odaklı eğitimin teminatı olarak, ilimizde bilgi toplumunun inşasında öncü bir kurum olmak” vizyonu doğrultusunda çalışmalarına yön verme uğraşı içerisindedir. Bu doğrultuda yenilikler üretmeye ve başta öğrenciler olmak üzere, öğretmelere, ailelere ve toplumun tüm kesimlerine ulaştırma gayreti içerisindedir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi hazırlanmıştır.

Hazırlanan projenin amacı, Fen, Matematik, Bilişim ve Teknoloji (STEM) alanlarında ortaklaşa çalışmaların yapıldığı bir merkez oluşturmak, sanayinin çeşitli kollarına personel yetiştiren meslek alanlarının modernizasyonunu sağlamak ve oluşturulan modernize edilen yapılar üzerenden öğrencilerin gelişmesine katkıda bulunarak ilin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Bu proje ile Bir bilim merkezi oluşturularak fen ve teknoloji alanlarında uygulamalı eğitim imkanlarının oluşturulması, Robotik kitlerin hazırlanması ve kullanımı ile kodlama konularında ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesi ve Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin modernizasyonunu sağlayarak, öğrencilerin günümüz sanayisinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yetiştirilmeleri desteklenecektir.

Projenin hedef gurupları, STEM alanında eğitim gören yetenekli ilköğretim öğrencileri, MTAL öğrencileri, STEM alanında eğitim gören öğretmen ve merkez ilçeye bağlı 50 okul.

Projenin nihai yararlanıcıları, öğrencilerin aileleri, Kobi’ler, Kurum-kuruluşlar (Eğitim kurumları ve diğer kurumlar), öğretmenler ve vatandaşlarımız.

28-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-2018

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.