BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engin; İnsansı Robot İle Yarışa Hazırlanan Öğrencileri Ziyaret Etti.

Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin: Temel amacımız çocuklarımızı akademik alanda yetiştirmenin yanı sıra onları ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda üretken hale getirmektir.
Engin; İnsansı Robot İle Yarışa Hazırlanan Öğrencileri Ziyaret Etti.

Engin; İnsansı Robot İle Yarışa Hazırlanan Öğrencileri Ziyaret Etti.

 

Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin: Temel amacımız çocuklarımızı akademik alanda yetiştirmenin yanı sıra onları ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda üretken hale getirmektir.

Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin; Üstün zekalı ve yetenekli çocukların eğitim gördüğü Bingöl BİLSEM’i ziyaret ederek BİLSEM öğrencilerinden Yavuz Berk Dinler, Hamza Aksin ve Yağmur Koçakelçi’nin Uluslararası MEB Robot Yarışması´na hazırlandıkları "insansı robot’u inceledi.

Üstün zekalı ve yetenekli çocukların eğitim gördüğü Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerimiz Yavuz Berk Dinler, Hamza Aksin ve Yağmur Koçakelçi, eğitim amaçlı tasarladıkları "insansı robot" ile Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Robot Yarışması´na katılacak diyen Engin, Öğrencilerimiz, merkezde alanlarında uzman öğretmenlerden eğitim alıyor.

Eğitimler sırasında "insansı robot" yapan üç öğrenci, MEB tarafından lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacıyla 10-12 Nisan 2019´da düzenlenecek 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması´na hazırlanıyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğiyle düzenlenen yarışmada dereceye girmeyi hedefleyen öğrencilerimizden Dinler, tasarladıkları robot hakkında İl Müdürümüz Engin’e bilgi vererek hareketli robot kullanıcı arayüzü ile çalışan ve eklem yerlerinde 16 motor kullandıkları robotlarının insanın birçok özelliğini taklit etme yeteneğine sahip olduğunu söyledi. Kollara ve bacaklara takılan motorlar sayesinde robot hareketlerini yazılımla kontrol ettiklerini anlatan Dinler, "Robotumuzu yarışmaya hazırlıyoruz. Her hafta yazılım üzerinde hassas değişiklikler yapıyoruz. Deneme yanılma yoluyla robotumuzu daha güçlü, donanımlı ve hızlı bir hale getirmeye çalışıyoruz." dedi.

İl Müdürümüz Engin’e İnsansı Robot İle ilgili bilgi veren BİLSEM Bilgisayar Öğretmeni Rıfat Aslan da merkezde robotik atölyesinde öğrencilerine robot ve kodlama eğitimi verdiklerini belirterek, ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrencilerin seviyelerine göre aldıkları kodlama eğitiminin ardından robot yaparak, bu bilimi nerelerde uygulayabileceklerini gördüklerini söyledi. Robotik dersine katılan öğrencilerin birçok farklı robotu kendilerinin tasarlayıp ürettiklerini anlatan Aslan, şu bilgileri verdi: "Lise grubundaki öğrenci arkadaşlarımız insansı robot yaptı. Yarışmaya hazırlanıyorlar. Çocuklar kodlama eğitimi ile bu robotun montajını yaptı. Çocuklar el becerilerini işin içine katarak robot montajlarını gerçekleştiriyor. Bu şekilde geleceğin mucitlerini ve mühendislerini yetiştiriyoruz. Yetenekli olan öğrenciler de kendi bilgi ve birikimlerinin farkına vararak mesleki alanda da kendilerini geliştiriyorlar."

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, yarışmaya hazırlanan öğrencileri tebrik ederek, merkezin önemine değindi. Merkez sayesinde yetenekli öğrencilerin kendilerini geliştirme fırsatı bulunduğunu anlatan Engin, "Temel amacımız çocuklarımızı akademik alanda yetiştirmelerinin yanı sıra onları ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda üretken hale getirmektir, çocuklarımızın burada yaptıkları çalışmalarla düşünen, üreten, yorumlayan, analiz yapabilen, sentezleyen birey olmalarını sağlamaktır." diye konuştu.

07-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-2019

 

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.