BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engin; İlimizdeki Usta Öğreticiler İle Biraraya Geldi.

İl Müdürümüz Kadri Engin Mahallenin Mimarlarına Dokun Toplumu İmar Et Projesi kapsamında Resulullah ve Dua konulu motivasyon seminerinde ilimizdeki usta öğreticiler ile bir araya geldi.
Engin; İlimizdeki Usta Öğreticiler İle Biraraya Geldi.

Engin; İlimizdeki Usta Öğreticiler İle Biraraya Geldi.

 

İl Müdürümüz Kadri Engin Mahallenin Mimarlarına Dokun Toplumu İmar Et Projesi kapsamında Resulullah ve Dua konulu motivasyon seminerinde ilimizdeki usta öğreticiler ile bir araya geldi.

 

 

Engin seminerde yaptığı konuşmasında, Kıymetli Usta Ögreticilerimiz, Geçtiğimiz sene özellikle dezavantajlı köylerde ve mahallelerde kurs açan usta öğreticilerimizin kurslarına yaptığımız ziyaretlerde alım gücü olmayan kursiyerlerinizin diğer arkadaşları gibi üretim yapabilmeleri ve kazanç elde edebilmeleri için İl Müdürlüğü olarak Halk Eğitim Merkezi kapsamında bir kampanya başlattık. Ankara´daki bazı hayırsever vatandaşlarla ve bazı kurum ve kuruluşlarla iletişime geçtik. Dezavantajlı kursiyerlerimizin kullanımına sunmak üzere Halk Eğitim Merkezi bünyesinde bir Kumaş Bankası açtık. Bu kumaş bankası´na Ankara´dan gelen tüm malzemeleri bir defaya mahsus olmak üzere ihtiyac sahibi 250 kursiyere dağıttık. (Bu çalışmayı iyi örnekler bağlamında bakanlığımıza sunduk: Bu çalışmamız tüm iller arasında Türkiye´de örnek bir çalışma olarak birinci seçildi.) Biliyorsunuz her gün balık vererek karın doyurmak doğru değildir! Balık tutmayı öğretmek daha sağlıklı bir yoldur değil mi? Siz de takdir edersiniz ki yapılan çalışmaların sürekliliği ve devamlılığını sağlamak çok önemlidir! Bakanlığımız da Kumaş Bankası´nın devamlılığını "yerel kaynaklarımızı harekete geçerek" sağlayacağımızı öğrenince zaten çalışmamızı ödüllendirdi! Yani başlatmış olduğumuz Kumaş Bankası´nın devamlılığını "sizin üretkenliğinize ve desteğinize" sunduk. 

 

Şöyle ki: Aralık ayı içinde Halk Eğitim Merkezimiz bir kampanyayla Kumaş Bankası´na hayırsever esnafın kumaş ve benzeri malzeme desteğinde bulunmasını sağlayacak. Usta öğreticiler arasında Songül Hanım başkanlığında bir komisyon oluşturulacak. Bu komisyonca tespit edilen ihtiyaç sahibi kursiyerlerinizin kumaş ve benzeri malzemeleri bu bankadan temin etmeleri sağlanacaktır. Yalnız ihtiyacı olan kursiyerlere malzemeler piyasa fiyatının belli bir oran altında verilecektir. Bu oran komisyon tarafından belirlenecektir. (Bu durum sadece komisyonca tespit edilmiş olan ihtiyaç sahibi kursiyerleriniz için geçerli olacaktır!) Bu yolla kursiyer potansiyelinizi de arttırabileceksiniz. Yani Kumaş Bankası´nı ihtiyaç sahibi öğrencilerinize anlattığınız takdirde öğrenci bulma sıkıntınız neredeyse kalmayacak. Çünkü malzemelerin pahalı oluşundan dolayı birçok genç kızımız bu kurslara katılamamaktır. Bundan dolayı belli periyotlarla tanıdığınız esnafın Kumaş Bankası´na kumaş ve benzeri malzemeler bağışlamasını teşvik edebilirsiniz! Kumaş Bankası´nın devamlılığını da bu yolla sağlamış olursunuz.

 

Bu konuya ilişkin tüm detayları Kumaş Bankası´ndan sorumlu arkadaşlardan alabilirsiniz. Şimdi ikinci bir hususa geçmek istiyorum:

 

Kurslarınıza yaptığımız ziyaretlerde siz usta öğreticilerimizi ve kursiyerlerinizi eğitim boyutuyla da desteklememiz gerektiğine karar verdik. Bunun üzerine Müdürlüğümüz bünyesinde projelerden sorumlu AR-GE birimimiz koordinasyonunda, sizin kişisel ve mesleki yetkinliklerinizi arttırmaya yönelik bir proje oluşturduk. "Mahallenin Mimarlarına Dokun Toplumu İmar Et" projesi işte bu hassasiyetin ürünü bir projedir. Ve tamamen sizin kişisel ve mesleki özelliklerinizi güçlendirmeyi hedefleyen bir projedir! Geçen dönem Nisan ayında başlatmış olduğumuz bu projenin etkinlikleri önümüzdeki sene Nisan ayının sonuna kadar devam edecektir. Tüm Türkiye´de ilk defa Bingöl´deki usta öğreticilere uygulanan bu proje bir çeşit pilot uygulamadır. Çünkü bu 1 senenin sonunda Bakanlığımızın Yenilikçilik Ödülleri yarışmasına bu projemizi sunacağız. Bakanlığımız takdir ederse muhtemelen bu proje kapsamındaki çalışmalar tüm Türkiye´ye örnek gösterilip yaygınlaştırılacaktır. 

 

Nisan ayında sunumu size yapılan bu projenin içeriğini aşağı yukarı bildiğinizi hesaplıyorum ancak özellikle yeni gelen usta öğreticiler için kısaca şunu ifade etmek istiyorum ki; bu proje ayrıca bir bütçesi olan bir proje değildir! Tamamen sizi geliştirmeye ve üretiminizi desteklemeye odaklı yerel kaynaklarımızı harekete geçirdiğimiz bir projedir. Bu proje kapsamında:

 

1.Usta öğreticilere yönelik kişisel gelişim bağlamında kurslar verilmektedir.

2.Mesleki yetkinliklerinizi arttırmaya yönelik Bingöl´de olmayan sanatların Bingöl´de eğitimi verilecektir.

3. Kursiyerlerinizle birlikte düzenleyeceğiniz kurslar arası yarışmalar yapılacaktır.

4. Yine kursiyerlerinizle birlikte gerçekleştirebileceğiniz dönemlik 2´şer tane doğa gezisi ve sinema tiyatro etkinlikleri olacaktır.

5. Proje ekibimiz bu haftadan başlamak üzere haftalık kurslarınızı ziyarete gelecektir.

6. Kişisel Gelişim kurslarında öğrendiklerinizi kursiyerlerinize aktaracaksınız ve dönemde bir olmak üzere; kursiyerlerinizle birlikte kendi kursunuzda bu öğrendiklerinizi sergileyeceğiniz bir program yapacaksınız. 

7. Arıca bu proje kapsamında aylık manevi motivasyon seminerleri verilecektir.

 

Bu projenin detaylarını da şu an aramızdaki proje ekibi, gerekirse size tekrar kurslarınızda izah edecektir. Ayrıca projenin tüm görselleri ve haberleri ve akademik takvimi Halk Eğitim merkezimizin resmi web sayfasından yayınlanacaktır. 

 

Vurgulamak istediğim diğer bir husus şu: Kumaş Bankası tamamen bu proje fikrinin bir ürünüdür! Dezavantajlı kesimleri de aktif olarak üretim hayatına dahil etmeyi hedeflemektedir. Bu bankanın devamlılığı Bingöl halkı olarak bizim elimizdedir! Bu bağlamda halkımız ve esnafımızla birlikte siz usta öğreticilerimizin de bankamıza katkısını beklemekteyiz diyen Engin bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Halk Eğitim Merkezi müdürlüğümüze ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. 

 

Konuşmaların ardından haftanın anlam ve önemine binaen düzenlenen ve bu dönemin ilk semineri olan "Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ve Dua" isimli manevi motivasyon sunumu yapıldı.

27-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-2018

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.