BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engin; “İlimiz İlklere İmza Atmaya Devam Ediyor” dedi.

İl Müdürümüz Engin; “Bu yıl 50.si düzenlenen TÜBİTAK Lise öğrencileri araştırma projelerine (Tarımda Fe.Yz- Fenotipleme ve Yapay Zeka) adlı projesiyle katılıp Malatya’da Bölge birincisi olarak seçilerek 
Engin; “İlimiz İlklere İmza Atmaya Devam Ediyor” dedi.

Engin; “İlimiz İlklere İmza Atmaya Devam Ediyor” dedi.

İl Müdürümüz Engin; “Bu yıl 50.si düzenlenen TÜBİTAK Lise öğrencileri araştırma projelerine (Tarımda Fe.Yz- Fenotipleme ve Yapay Zeka) adlı projesiyle katılıp Malatya’da Bölge birincisi olarak seçilerek Türkiye Finallerine katılan ve 08-12 Nisan 2019 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen final yarışmasında Türkiye ikincisi olarak bizleri gururlandıran Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizi, okul müdürümüz Abdulselam Begiç’i okul idarecilerini, Bilişim teknolojisi öğretmeni Ahmet Bağbars’ı Bilişim teknolojileri öğrencileri Berat Koç ve Doğan Çağatay’ı elde ettikleri bu başarıdan dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Engin, İlimizdeki ilklerden birtanesi ise geçen yıl kurulan ölçme değerlendirme merkezimizin “Nitelikli Ölçme Değerlendirme” çalışmaları kapsamında Türkiye’de çok az ilde uygulanan “Ortak Yazılı” uygulamalarıdır” dedi. 1. dönem 7. Sınıf Türkçe ve 9. Sınıf Edebiyat dersi ile başladığımız, sorularının ilimizdeki öğretmenler tarafından hazırlanarak uygulandığı “Ortak Yazılı” uygulamamızı bu dönemde de ders sayısını arttırarak 7. Sınıflarda Türkçe ve Matematik 9. Sınıflarda Edebiyat ve Matematik dersleri ile devam ediyoruz dedi.

Engin; Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’un dediği gibi “Çocuklarımızı çift kanatlı yetiştireceğiz, bunlardan biri Bilim, öbürü erdem, ahlak” dedi. Çocuklarımızı bilimle buluşturup bilimsel çalışmalara yönlendirmek için TÜBİTAK projelerinin yanında İlimizde yine ilk olan STEM merkezimizi yakında öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunacağız. Bu merkezimizle Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu lisemizin modernizasyonunu sağlayarak, öğrencilerimizin mesleki gelişimine katkıda bulunmak, günümüz sanayisinin ihtiyaçlarını karşılayacak öğrenci yetişmesini hedeflemek, ayrıca Fen, Matematik, Bilişim Teknolojileri ile uygulamalı eğitim yaparak, Robotik kodlama, yazılım geliştirme gibi çağın gerektirdiği şekilde eğitim yapmaktır. Çift kanadın biri Bilim iken diğeri Erdem ve Ahlak dedik; bu minvalde yine İlimize özgün “ Değerler Eğitimi Öğretmen Klavuz Kitabı” hazırlanarak öğretmenlerimizin desteği ile Değerler Eğitimi konusunda ortak İl uygulaması başlattık. Aylık Değerler Eğitimi konuları ile öğrencilerimizi değerlerimizi özümseyen, değerleri ile yaşayan bir nesil hedefimize adım adım yaklaşmaktayız. Bu yıl yine İlk ve Orta okullarımızda “ Öykülerle Değerler Eğitimi” çalışmaları başlattık.

Yine veriye dayalı yönetim anlayışını uygulamak için “Başarı Ellerimizde” projesiyle öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize anketler yaparak paydaşlarımızla odak grup çalışmaları yapıldı. Bunun sonucunda  İlimizdeki eğitim ihtiyaçlarını   önceleyen yol haritası çıkararak 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık eylem planları hazırladık. Çocuklarımızın anketlere verdiği cevaplardan ve raporlardan yola çıkarak “12 Adımda 12 Dev Öğrenci” projesini geliştirdik. Akademik, Sportif, Sanatsal alanlarda yarışmalar düzenledik ve öğrencilerimizi ilgi ve kabiliyetlerine göre tanımaya çalıştık.  Bu bağlamda öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri için okullarımızda ( Müzik sınıfları, Görsel Sanatlar ve Teknoloji ve Tasarım ) sınıfları açtık.

Akademik anlamda da İlimize ilkleri yaşatan ( TEOG Türkiye birincileri, YGS Türkiye birincisi) vb. başarılardan sonra, gerek SODES, gerek diğer Ajanslardan geçen projelerimizle okullarımızın sosyal ve sportif anlamda altyapısını güçlendirerek sportif faaliyetlerde de meyvelerini görmeye başladık. Bu anlamda Atletizmde Türkiye 1.si ve Türkiye 3.sü ilimizden çıkmıştır. Voleybolda ve farklı branşlarda bölge ve Türkiye dereceleri elde ederek sportif anlamda deyim yerindeyse “Süper Lige” terfi ettik. Öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimize, kıymetli idarecilerimize ve ailelerimize teşekkür ederiz. Engin son olarak 2023 Vizyon Belgesi çerçevesinde eğitim sisteminin önemli bir parçası olacak “Tasarım ve Beceri” atölyelerinin bazı okullarımızda kurulduğunu ve bazı okullarımızda ise hazırlık çalışmalarının devam ettiğini, Tasarım ve Beceri atölyelerini oluşturma sürecinde hayırseverlerin desteklerini bekliyoruz dedi.

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda gelişimlerini desteklemek ve en az bir hobi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla sayın Valimiz Kadir Ekinci’nin öncülüğünde “Benim de Bir Hobim var” proje çalışmamızı 2019-2020 eğitim öğretim yılında başlatmış olacağız.

Bize katkılarından dolayı Bingöl Valiliğine, Fırat Kalkınma Ajansına ve diğer kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

16-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-2019

 

 

 

 

 

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.