BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engin; Hedefimiz “Bingöl’ün Geleceğini İnşa Etmek”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, Bingöl’de görev yapan gazetecilerle öğretmenevinde bir araya geldi.
Engin; Hedefimiz “Bingöl’ün Geleceğini İnşa Etmek”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, “Hedefimiz Bingöl’ün geleceğini inşa etmektir. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, Bingöl’de görev yapan gazetecilerle öğretmenevinde bir araya geldi.

Burada ilin eğitim durumu ve yapılacak çalışmalar konusunda açıklamada bulunan Engin, son dönemlerde yapılan yatırımlarla Bingöl’deki okulların fiziki altyapılarında bir sorun kalmadığını belirterek, derslik başına düşen öğrenci sayısının ise Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi.

İl genelinde 402 okulda 59 bin 643 öğrencinin eğitim gördüğünü ve 3 bin 906 öğretenin görev yaptığını hatırlatan Engin, şunları söyledi:

“Genel olarak baktığımızda 402 okulumuzda 2 bin 767 dersliğimiz mevcut ve derslik başına düşen öğrenci sayımız İlkokullarda 20.09, ortaöğretimde 22.95’tir. Bingöl olarak, eğitim, öğretim olarak baktığımızda fiziki altyapı ihtiyacımız hemen hemen bitmiş bir durumdadır. Fiziki altyapı olarak birkaç okul haricinde genelde fiziki alt yapımız bitti. Bundan sonra yapacağımız, derslik başına düşen öğrenci sayımıza da baktığımızda Bingöl’de Türkiye otalamasının çok üzerinde bir durumdayız. Artık okullarımız eski tabirle ‘kolej’ seviyesindedir. Bundan dolayıdır ki artık yapacağımız şeyler Bingöl’de eğitimin kalitesini yükseltmek, istenen hedeflere ulaşmak ve akademik başarının sağlanmasının yanında da değer yargılarımıza saygılı, değer yargılarımızı benimseyen, manevi duygularını besleyen, içinde Allah ve Peygamber sevgisi olan nesiller yetiştirmektir. Bu unsurlar bizim için çok önemlidir. Çünkü Bingöl’ün kültüründe var olan şeylerdir. Biz bunlara bakarken hem öğrencilerin kişiliklerini geliştirmek, yeteneklerini özelikle ortaya çıkarmak bizim için çok önemli. Sadece akademik başarı yetmiyor. Akademik açıdan çok başarılı olabilirsiniz ama bunun yanında her kişide Allah vergisi yetenekler vardır. Bu yetenekleri de mutlaka ortaya çıkarmak gerekir. Bu açıdan biz rehberlik yapacağız.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hedeflerinin Bingöl’ün geleceğini inşa etmek olduğunu vurgulayan Engin, şunları kaydetti: Bu hedeflerimize varmak için de sizlerden, ailelerden, eğitime faydası olan kim varsa hepsiyle bir ortak çalışma yaparak bu hedeflerimize varmaya çalışacağız. İlk geldiğim günler tabi neler yapabileceğimiz aklımızda mevcuttu. Bu konularda yol alırken bilinçli bir şekilde yol alıyoruz. İlk olarak Bingöl’ün genel durumunu, özellikle aksayan yönlerini ortaya çıkarmak amacıyla, hangi yönde eksik olduğumuzu bulmak, neler yapabileceğimizi görmek, kısa, orta ve uzun vadede hedeflerimizi ortaya çıkarmak amacıyla ‘Başarı Ellerimizde’ isimli bir proje yapmayı düşünmüştük. Bunu da yaptık. Bu proje bizim için çok önemli. Bizim bundan sonraki yol haritamızı ortaya çıkarmamız açısından çok önemli. Somut problemler ortaya çıkacak ve biz de somut bir şekilde çalışacağız. Nerede bir problem varsa, o problemlerin ortadan kalkması için uğraş vereceğiz. Hedefimiz burada Bingöl’ün geleceğini inşa etmektir. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Bu açıdan çocuklarımızı çok önemsiyoruz. Eskiden de hep böyle bakmışımdır. Eğitim olayını kendime dert edinmişimdir, Bingöl’ü kendime dert edinmişimdir. Bu dert edindiğimizden dolayı da, çok zor dönemde çalıştık tabi. O zamanki şartlara bakıyoruz, şimdiki okullarımıza bakıyoruz, gerçekten arada kıyaslanmayacak derecede bir uçurum var. Çok iyi seviyedeyiz”

Eğitim konusunda devletin Bingöl’e gerekli yatırımları yaptığını ve bundan sonraki süreçte ise sorumluların işini yapması gerektiğini anlatan Engin, “Bu seviyeye gelmesinde tabi Kalkınma Bakanımızın da çok büyük bir payı var. Malumunuz daha önce de bakan beyle beraber çalışıyorduk. Eğitime duyarlı bir bakanımız var. Bu açıdan diğer konulara destek verdiği gibi eğitime de ayrı bir destek verdi. Artık devlet kendine düşen görevi yapmıştır. Biz bize düşen görevleri yapacağız. Veliler, anne babalar, basınımız kendi üzerine düşeni yapacak. Eğer bir iş dert ediniyorsa, mutlaka onun sonucu alınır. Güzel bir söz vardır, ‘dertsizseniz, dert sizsiniz’ diye. Bu çok önemlidir. Daha önce burada okul müdürlüğü de yaptım. Sonra Milli Eğitim Bakanlığına da geçtim. MEB’de eğitim teknolojileri genel müdürlüğünde çalıştım. Daha sonra Avrupa Birliği ve dış ilişkiler genel müdürlüğünde çalıştım. Orada da özellikle uzmanlık alanım Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar ve Kıbrıs’ın eğitim ve öğretim ile ilgili kısımlarıydı. Dolayısıyla eğitim ve öğretimden uzaklaşmadık. Sonra Bakan beyle birlikte çalıştığımızda, Bingöl’ün eğitimiyle de yakından ilgilendik. Bu anlamda Bingöl’ün çok da uzağında değilim. Bingöl’ün eğitimi ile ilgili bilgimiz var. Hem bakanlıkta çalışmak, hem bakan bey ile çalışmak çok şey verdi. Milli Eğitim’de çalıştığımız zaman işleyişini öğrendik. Bakan Bey ile de çalışırken bütün bakanlıkları tanıdık. Gerçekleştirdiğim ziyaretlerde ‘Bingöl’e neler yapabiliriz’ fikri sürekli aklımda olduğundan dolayı, bu diğer şehirlere baktığımızda hep bu gözle bakıyordum. Güzel bir şey varsa, ‘Bingöl’e de yapalım’ diyordum. Bu konuda sürekli arkadaşlar ile istişare içerisindeydik. Orada Bingöl için gereken desteği yaptık. Geçen yıl Milli Eğitim’e ayrılan ödenekler bile 90 milyon lira civarında. Bu da Bingöl’ün fiziki altyapı açısından nereye geldiğinin apaçık göstergesidir. Bu yatırımlarımız da bittiği zaman Bingöl çok daha iyi bir yere gelecektir” dedi.

Bingöllülerin yardımıyla eğitim konusunda daha iyi yerlere gelineceğini savunan Engin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bingöllülerin de yardımıyla çok daha iyi bir yere geleceğiz. Bingöl’e geldiğimde çok iyi bir teveccühle karşılandım. Bingöl halkı, sizler gerçekten beni bağrınıza bastınız. Sizin aracılığınız ile de herkese çok teşekkür ediyorum. Ziyaretime gelen herkes de eğitime olan duyarlılığını dile getirdi. Kendisine düşen görev neyse yanımızda olacaklarını söylediler. Bu sorumluluğumuzu bir kat daha arttırdı. Bunun bilincindeyiz. İnşallah bana güvenenleri, güvenip de buraya gönderenleri mahcup etmeyiz. Bingöl halkına layık bir evlat olmaya çalışacağım. En temel amacım budur. Yoksa bir makamı işgal etmek için işin açıkçası buraya gelmedim. Makamı sadece işgal edenlere de hep mesafeli durdum. Çünkü biri bir makama gelmişse, o koltuğun hakkını vermesi lazım. Eskiden beridir söylüyordum. İki tip idareci vardır. Birisi, oturduğu makamdan güç alır. Birisi de oturduğu makama güç verir. Allah beni, oturduğu makama güç verenlerden eylesin. Hep benim idealimde de o vardı. Empati kurmayı da çok yapıyorum. Okuyan çocuklarımızı kendi çocuklarım gibi görüyorum, empati kuruyorum. Kızmam gerekiyorsa, bir baba gibi kızarım. Sevmem gerekiyorsa bir baba gibi severim. Zarar görmemesi için bir baba yerine kendimi koyarım, karşımdakini de kendi evladım gibi görürüm. Öyle davranırım. Bu da benim hayatıma çok önemli şeyler kazandırdı. Çocuklarımıza baktığımda kendi çocuklarımı görüyorum. Kendi çocuklarımın kötülüğünü istemediğim gibi Bingöl’de eğitim gören çocuklarımızın da kötülüğünü istemiyorum. Hep hayatta başarılı olmalarını isterim. Bunu öğretmen arkadaşlarımızdan da isteyeceğiz”

İl Milli Eğitim Müdürü olarak Bingöl’e ve Bingöl halkına başarısızlık durumunda sunacak bir mazeretinin olmayacağını ve öğretmenlerin de kendisinin karşısına mazeretli gelemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Benim Bingöl halkına sunacak bir mazeretim yok. Ben size mazeret sunmayacağım. Mazeret sunmadığıma göre kendi çalışanlarıma da bunu söylüyorum. Bir okul müdürü, bir öğretmen benim karşıma mazeretli gelmeyecek. Kabul etmeyeceğim çünkü benim sunacağım bir mazeretim yok. Bunun nedeni de Bingöl’de başarılı olmamak için bir neden yok. Aksaklıklar olabilir ama, mazeret duymayacaksınız. Eğitim uzun süren bir maratondur, biraz zaman alır belki. Çalışmalarımızı uzun zaman sonra da alabiliriz ama yıllar getikçe tam istediğimiz hedefe varmış olacağız. Çalışmaya geldik, inşallah vereceğiniz destekler ile bütün sorunlarımızı ortadan kaldıracağız ve Bingöl’ü istenilen yere getireceğiz” dedi.

04-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-201604-05-2016

 

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.