BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engin; “Bir Harf Yükü Bir Dağ Yükü Gibidir”

Hükumet Konağı önünde Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin tarafından anıta çelenk’in sunulmasının ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde program düzenledi.
Engin; “Bir Harf Yükü Bir Dağ Yükü Gibidir”

Hükumet Konağı önünde Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin tarafından anıta çelenk’in sunulmasının ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde program düzenledi.

Programa, İlimiz Valisi Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, Resmi Kurum Müdürleri , Sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolasıyla düzenlenen programda öğretmenlere seslenen Vali Köşger, “Size sağlanan fiziki imkânları en iyi şekilde kullanarak, size emanet edilen kuşakları, gelecek döneme en iyi şekilde hazırlayacaksınız.” dedi.

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, burada yaptığı konuşmada, öğretmenlerin ülkenin geleceğini aydınlatmak için kendilerini feda edip güzel neticeler ortaya çıkardığını söyledi.

Vali Köşger, “Öğretmenler ile ilgili söylenecek çok güzel şeyler var. Hepsini söylemek mümkün değil. Öğretmen Marşı’nda da var, ‘Alnımızda bilgilerden bilgilerle bir çelenk ile cehaletin karanlığına karşı mücadele eden bir yiğit erdir Öğretmen.’ Biz öyle biliriz. Cehaletin karanlığını aydınlatmak üzere, kendisi yanarak başkasını aydınlatan mum metaforu verildi. Öğretmenlerimiz hakikaten de öyle. Başkalarını aydınlatmak için, ülkenin geleceğini aydınlatmak için kendilerini feda edip güzel neticeler ortaya çıkarıyorlar.  Hepimiz ölümlüyüz ki bu kaçınılmaz. Önemli olan ne için hayatımızı feda ettiğimizdir. Öğretmenlik mesleği o kadar güzel bir meslek ki, Mevlana’dan örnek verecek olursak, bir mum başka bir mumu yakmakla kendi aydınlığından bir şey kaybetmez. Bilgilerini gelecek nesillere aktarırlar. Kendilerinden hiçbir şey eksilmez, ölüm ise hepimizin başına gelecek. Hoş gelmiş, sefa gelmiş. Öğretmenlik gibi kutsal bir meslekle ömrümüzü harcamış olmak bir bahtiyarlık meselesidir.” dedi.

ENGİN: “ASLA TAVİZ VERMEMELİYİZ”

Programda konuşan Bingöl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin ise, Değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler;  öncelikle bütün meslektaşlarımın Öğretmenler Günü’nü kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum.

Ülkemizde öğretmenler günü olarak 24 Kasım’ın seçilmesi elbette ki tesadüf değildir. Atatürk’ün Millet Mektepleri’ni açtığı ve başöğretmenliği kabul ettiği tarih 24 Kasım 1928’dir. Bu önemi sebebiyle 1981 yılından bu yana 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Başöğretmen Atatürk’ün aydınlattığı yolda, bugün on binlerce öğretmen yürümekte ve bu meşaleyi elden ele gönülden gönüle yeni nesillere taşımaktadırlar.

Değerli öğretmen arkadaşlarım; Her mesleğin araç gereci, kaynağı ve uygulama sahası vardır. Her meslek erbabı elindeki kaynak ve araç gereçlerle ortaya çeşitli ürünler koyar. Bizim mesleğin kaynağı da araç gereci de ilmimiz; bu ilimin ortaya çıkardığı ürünlerse her anlamda iyi yetişmiş öğrencilerimizdir.

Bir usta çırağını iyi yetiştiremezse, o çırak ileride iyi bir usta olamayacaktır. Bu ise bir sürü emeğinin ve mesainin, zamanın zayi olması demektir. İsteseniz mesleğimizin kıldan ince kılıçtan keskin tarafını biraz daha somutlaştıralım:

Bir marangoz düşünelim. Bu marangozun kendi alanında iyi yetişmediğini yahut işini iyi yapmadığını varsayalım. Bu marangozun işini iyi yapmamasından en fazla kendisi etkilenecektir. Zira, hiçbir müşteri parasının karşılığında kötü bir hizmet almak istemez. Ayrıca marangozun hatasını birkaç tahta parçasıyla ya da değişik malzemelerle gidermesi mümkündür. Yani ortaya çıkardığı bir kötü ürünün yerine bir başka gün daha iyisini koyabilir. Peki ya bizler, iyi yetiştiremediğimiz öğrenciyi tekrar baştan alabilecek, onu yeni baştan eğitebilecek miyiz? Bunun mümkün olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. O yüzden öğretmenlik gerçekten zor bir meslek derken, aslında kasdedilen zorluğun “insan yetiştirmenin zor ve hassas” olduğu gerçeğinden kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Unutmayalım ki bir öğrencinin her anlamda iyi yetişmesi yıllar alan bir çabanın ve emeğin sonucudur. Güzel ahlakı, sevgiyi, saygıyı, doğruluğu, iyiliği, barışı ve bütün güzel şeyleri bir öğrencinin davranışlarına yansıtması yıllar süren bir çabanın sonucu iken; bu güzel davranışların, kazanılan bütün iyi huyların hepsinin bazen bir anda kaybolduğuna ve bütün emeklerin yerle bir olduğuna da şahit oluruz. Karşılaştığımız bu olumsuzluklar şüphesiz ki meslekî şevkimizi de kırmaktadır. Ancak sabır ve azim biz öğretmenlerin zorluklar karşısındaki en önemli gücüdür. Hiçbir başarı kolay elde edilmez. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmenin, onları en güzel şekilde geleceğe hazırlamanın mücadelesinden asla taviz vermemeliyiz. Onlar bize milletimizin emanetleridirler. Her bir öğrencinin gelecekte değişik görev ve yetkilerde olacağını, değişik iş alanlarında çalışarak milletine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışacağını düşünürsek, gelecekteki izlerimizin bugünden atıldığını anlarız.

Değerli meslektaşlarım, bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü bir dağa eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü bir harfin omuzlarındaysa yine medeniyet bu harfi taşıyanların sırtındadır. O yüzden, sırtınızdaki yük sandığınızdan daha ağırdır sevgili öğretmen arkadaşlarım. Hepinizi bu anlamlı günümüzde saygıyla selamlıyor ve öğretmenler gününüzü en içten diklerimle kutluyorum.

Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin and içme törenlerinin de gerçekleştiği törende, İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencileri arasında “Öğretmen” konulu gerçekleştirilen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında 3. olan öğrencilere Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK tarafından, 2. olan öğrencilere Bingöl Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ tarafından, 1. olan öğrencilere de Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet BEKTAŞ tarafından hediyeleri verildi.

 

“Öğretmen” konulu klip gösterileri ile devam eden program Mevlana Anadolu Lisesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği oratoryonun ardından sona erdi.

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.