BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetin 91. Yılı Törenle Kutlandı.

Cumhuriyetin ilanının 91. yıl dönümü Bingöl’de törenle kutlandı. Şehir stadyumunda gerçekleşen törene Vali İbrahim Taşyapan, 49. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Murat Aygün, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı ve kurum amirlerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
Cumhuriyetin 91. Yılı Törenle Kutlandı.

Cumhuriyetin ilanının 91. yıl dönümü kutlama programında konuşan Vali Taşyapan: “Demokrasimiz güçlendikçe, kardeşliğimiz, huzur ve güven ortamımız devam ettikçe ekmeğimiz aşımız da büyüyecek, çok çalıştıkça yarınlarımız bugünkünden çok daha güzel olacak” dedi.

 Cumhuriyetin ilanının 91. yıl dönümü Bingöl’de törenle kutlandı. Şehir stadyumunda gerçekleşen törene Vali İbrahim Taşyapan, 49. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Murat Aygün, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı ve kurum amirlerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan törende Vali Taşyapan yaptığı konuşmada, bölgesinde barış ve istikrarın vazgeçilmez aktörü olan Türkiye Cumhuriyeti`nin, bölgesel ve küresel hesaplarda etkili bir faktör olduğunu söyledi.

Vali Taşyapan, Cumhuriyetin 100 yaşına yaklaşmakta olduğunu ifade ederek: “Milletimiz bunun 70 yıla yakınını demokrasi mücadelesi ile süslemiş bulunmaktadır. Etrafımızda yaşanan olayları, komşu ülke ve yakın coğrafyalarımızda cereyan eden hadiseleri ve demokrasiye geçme sancıları yaşayan halkların çektiği sıkıntıları göz önünde bulundurursak, Türkiye Cumhuriyetinin demokratik idaresi ile büyük zorlukları aşarak bugün fert başına düşen milli geliri bin 1000 dolar seviyelerine ulaşmış, kalkınmasını tamamlamaya çalışan, yetişmiş insan gücü ve son yıllarda yakaladığı istikrarlı büyümesi ile kat ettiği mesafe ve elde etmiş olduğu kazanımlar hiç küçümsenecek şeyler değildir. Bu cumhuriyeti kuran ve geliştiren kadroların ileri görüşlülüğü açısından da önemli bir hadisedir” şeklinde konuştu.

21. yüzyılın ilk çeyreğinin yaşadığı günümüzde, dünyanın yeni bir dönemin eşiğine geldiğini ifade eden Taşyapan: “Bilgi teknolojilerinin baş döndürücü hızla geliştiği, iletişimin zaman ve mekân tanımadığı çağımızda, ekonomik, sosyal, kültürel açık ve örtülü psikolojik hareketler, kitle iletişim araçlarının desteğiyle büyük güçler tarafından dünyada ve bölgemizde pervasızca planlanıp icra edilmeye çalışılmaktadır. Sınırlarımızın hemen yanı başında ve yakın ve kardeş coğrafyalarda yaşananları göz önüne aldığımızda devletimizin ve cumhuriyetimizin ne kadar büyük bir kazanım olduğunu açık bir şekilde görmekteyiz. Bütün bu olup bitenlerin arasında dimdik ayakta duran evsiz yurtsuz kalanlara kucak açan, onlara kol kanat geren, diplomatik girişimleri ile sorunların çözümünde farklı bakış açıları sunan, dünyanın büyük güçlerinin seyretmesine rağmen olağanüstü bir performansla bunu başaran bir Türkiye iyi ki var. Bugün Ortadoğu coğrafyası en sıkıntılı günlerini yakmaktadır. Bu sıkıntıları aşabilmek için hem ekonomik, hem siyasi, hem sosyal ve hem de askeri açıdan güçlü olmak gerekmektedir” dedi.

Vali Taşyapan, demokrasinin güçlenmesi ve huzur ortamının devam etmesiyle birlikte aş payının daha da büyüyeceğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Demokrasimiz güçlendikçe, kardeşliğimiz, huzur ve güven ortamımız devam ettikçe ekmeğimiz aşımız da büyüyecek, çok çalıştıkça yarınlarımız bugünkünden çok daha güzel olacak, ekonomik ve siyasi istikrarımız sürdükçe bölgemizde ve dünya da sözü daha çok dinlenir, dostluğuna daha çok ihtiyaç hissedilir bir ülke olacağımız kesindir. Gelecekte Cumhuriyetimizi tam demokrasinin egemen olduğu, Anayasamızda ifadesini bulan insan haklarının sağlandığı, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti ilkelerini tam anlamıyla hayata geçirildiği bir ülke haline getirmek hepimizin üzerine düşen en önemli görevdir. Bunu başarırsak insanımız mutlu, ülkemiz müreffeh ve geleceğe ilişkin hesaplarımız daha sağlam ve gerçekçi olacaktır.”

Konuşmaların ardından kros yarışmaları, Bingöl halk oyunları gösterisi, öğrenci şiirlerinin okunması, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından Tören, asker ve öğrencilerden oluşan kortejin geçişiyle sona erdi.

2928272625242322212120201918181716151413121110987654321

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.