BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bingöl´de "Hep Birlikte Bingöl İçin El Ele" Projesi Tanıtıldı

Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan, Kalkınma Bakanlığınca desteklenen 2 milyon lira bütçeli Hep Birlikte Bingöl İçin El Ele Projesi tanıtıldı.
Bingöl´de "Hep Birlikte Bingöl İçin El Ele" Projesi Tanıtıldı

Bingöl´de "Hep Birlikte Bingöl İçin El Ele" Projesi Tanıtıldı

Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan, Kalkınma Bakanlığınca desteklenen 2 milyon lira bütçeli Hep Birlikte Bingöl İçin El Ele Projesi tanıtıldı.

                Özel bir işletmede yapılan toplantıya Vali Mantı’nın yanı sıra Vali Yardımcıları Taner Bolat ve Yusuf Gemici, Vali Yardımcısı V. Ali İhsan Başak, İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin, FKA Genel Sekreteri Abdulvahab Yoğunlu, FKA İl Koordinatörü İsa Telimen, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan ve yerel basın mensupları katıldı.

                Proje tanıtımı ile ilgili olarak bir sunum yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Kadri Engin şu hususlara dikkat çekti:

                ‘Hep Birlikte Bingöl İçin El Ele’ SODES Güdümlü Projesi, İl genelinde Milli Eğitime bağlı okullar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı alanlarda dezavantajlı öğrenciler ve yerleşim yerlerindeki gençlerimizin kültür-sanat etkinliklerine teşvik edilerek gençlerimizin bilgi ve becerilerini geliştirmek, sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlere yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

                Bu kapsamda; İlimiz genelinde belirlenecek 31 okul ve alanda; 2 açık spor alanı, 4 semt sahası, 5 konferans salonu, 8 kütüphane, 5 müzik atölyesi, 5 resim atölyesi ile kültür- sanat ve spor etkinlikleri ile alakalı alt yapı ihtiyaçları karşılanmış olacaktır.  Çocuklarımızın hayata hazırlanmalarında okullarımızın rolü tartışılmazdır.  Sosyal, kültürel, sportif ve akademik hayatlarında başarı için ihtiyaç duyacakları bilgi, beceri ve davranışların kazandırıldığı ortamların hazırlanması projenin temel amacıdır. Gençlerimizin kişilik ve benlik kazanımlarının daha büyük oranda gerçekleştiği bir zaman dilimine denk gelmektedir.

                Sosyal ve fiziksel çevrede tutarlı davranış ve tutumlar olarak ifade edebileceğimiz kişilik gelişiminde çevre ile olan ilişkisi önem kazanmaktadır. Bu bağlamda öğrenci ve gençlerimizin iletişim, fikir üretme, analiz- sorgulama becerilerini geliştirmeleri ile doğru ve dengeli kararlar verebilmeleri için sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımları büyük önem taşımaktadır’.

                Daha sonra Fırat Kalkınma Ajansı Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ‘Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz Projesi’nin tanıtım sunumu yapıldı. Sunumda projenin amacının;

                1-STEM (Science (Fen/Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Mathematics (Matematik) alanında ortaklaşa çalışmaların yapıldığı bir merkez oluşturarak yıllık 400 öğrencinin yararlanmasını sağlamak;

                2-Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) modernizasyonunu sağlamak olduğu belirtildi.

 

                Buna göre; bu proje ile bir bilim merkezi oluşturularak fen ve teknoloji alanlarında uygulamalı eğitim imkânlarının oluşturulması, Robotik kitlerin hazırlanması ve kullanımı ile kodlama konularında ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesi ve Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) modernizasyonunu sağlayarak, öğrencilerin günümüz sanayisinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yetiştirilmeleri desteklenecektir.

                Bu kapsamda;

                STEM alanında eğitim gören, yetenekli ilköğretim öğrencileri (150 kişi);

                MTAL’in 800 öğrencisi;

                STEM alanında eğitim gören 100 öğretmen ve

                Merkez ilçeye bağlı 50 okuldan hedef gruplar yararlanacaktır.

                SODES Güdümlü Proje Tanıtım Toplantısı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

31-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-2018

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.