BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bingöl´de Birinci Dönem Ortası Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi´nde düzenlenen "2014- 2015 Eğitim-Öğretim Yılı Birinci Dönem ortası Değerlendirme Toplantısına, Vali İbrahim Taşyapan, Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı,
Bingöl´de Birinci Dönem Ortası Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

 

Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, "Öğrencisini tanımayan ve sevmeyen soğuk demiri döven demirci gibi olur" dedi.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi´nde düzenlenen "2014- 2015 Eğitim-Öğretim Yılı Birinci Dönem ortası Değerlendirme Toplantısına, Vali İbrahim Taşyapan, Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Maarif Müfettişleri Başkanı, Şube Müdürleri,  İl geneli tüm Okul Müdürleri ve Müdür Yetkili Öğretmenler katıldı.

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi´nde düzenlenen "2014- 2015 Eğitim-Öğretim Yılı Birinci Dönem ortası Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Vali Taşyapan; Kesin bir bilgim olmamakla beraber öyle tahmin ediyorum ki hepiniz veya çoğunuz mesleğinizin başındasınız. Yeni atanan öğretmenlerimizdensiniz, dolayısıyla uzun bir süre atanmayı beklediniz. Ben öncelikle mesleğinizin başında hepinize başarılar diliyorum. Milli Eğitim Müdürümüz Müdür yetkili öğretmenlerimizle toplayacağını söydeği zaman bana sizde gelirmisiniz dediği zaman bende seve seve gelirim dedim. Çünkü hepinizi bir arada görme şansımız olmuyor. Bazen biz köy ziyaretlerinde bulunuyoruz ama ya okullarımız kapalı yada eğitim öğretimin olmadığı saatlere denk geliyor, dolayısıyla sizleri görevinizin başında görme imkanımız azalıyor, onun için burada hepinizi toplu bir vaziyette görmek ve sizlere hitap etmek benim için ayrıca bir değerdir.

Vali Taşyapan; Öğretmenlik tabiî ki insana has bir şey, insan öğrenebilen bir varlık, eğitilebilen bir varlık her türlü şartlara uyum sağlayabilen ve eğitildiği zamanda meleklerin üzerine çıkabilen bir varlıktır. Dolayısıyla sizler çocuklara ilk adımlarını öğreten kişilersiniz, dolayısıyla yaptığınız görev hakikaten kutsal bir görev. Çocuklarımızı hayata en iyi şekilde hazırlamak sizlerin görevinizdir. Yaptığınız iş çok kutsal ve çok zor bir görev. Çok şükür ülkemiz gün geçtikçe gelişmekte köylerimiz şehirlerimize benzemekte, yolları, diğer inkanları televizyon yayınları internet yayınları, artık her köyümüzde var. Ama bunlar tek başına eğitim için yeterli değil eğitim mutlaka okullarda yüz yüze öğretmenler tarafından verilmesi gereken bir şey çünkü bilgiyi bilen kişiler tarafından aktarılması gerekir. Dolayısıyla şartları zor olan yerlerde çalışıyorsunuz ama ülkemizin her köşesine de eğitim götürmek devletimizin milletimizin hükümetimizin görevlerinin arasındadır. O çocuklarımızda eğitilecektir, son yıllar taşımalı eğitim ile bir çok öğrencimizi taşıyoruz, 9 öğrencinin 10 öğrencinin altına inen köylerimizdeki öğrencilerimizi taşıyoruz. Bu eğitim için bir külfet ama çocuklarımız içinde bir kalite getiriyor. Ama bu külfet tabiî ki çocuklarımızın eğitimine değer.

Şunu hayatta kendimize prensip edinmeliyiz nerede olduğumuz, ne iş yaptığımız çok önemli değil ama önemli olan o bulunduğumuz yerin ve yaptığımız işin hakkını verebilmektir. Hayatın bizleri nereye götüreceğini bilemiyoruz, ama şu andaki görevde bulunduğumuz yerdeki görevimizi tam yapabilirsek bir sonraki görevlerimize hazırlık olur. Şunu unutmayalım hiçbir gayret boşa gitmez, bir yerlerde mutlaka karşımıza çıkacaktır. Çocuklarımıza yarının ülkemizi yönetecek ülkemize yön verecek kişiler olarak görelim ve ona göre yaklaşalım.

Ben çocukları en iyi şekilde eğiteceğinize ve görevinizi en iyi şekilde yapacağınıza ben canı gönülden inanıyorum görevlerinizde hepinize başarılar diliyorum. Göreve yeni atanan arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyorum şeklinde konuştu.

Toplantısı"nda konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Sarı, birinci önceliklerinin öğretim olduğunu söyledi.

Bingöl´ün eğitiminden sorumlu olduklarını hatırlatan Sarı, "Biz eğitim yöneticilerinin birinci önceliği eğitim olmalıdır. Öğrencisini tanımayan ve sevmeyen soğuk demiri döven demirci gibi olur. Varlık sebebimiz bize emanet edilen öğrencilerin iyi eğitim alması için var gücümüzle çalışmaktır" dedi.

Öğretmenlerin moral ve motivasyonlarının yüksek tutulmasının eğitimin kalitesinin artmasına  azami derecede fayda sağlayacağına inanıyorum diyen Sarı, şöyle dedi: "Eğitim sırrı, sevgi ve saygıyla başlar. Biz de öğretmene saygıyla başlar diyoruz. Bingöllümüzün eğitiminden sorumlu kişiler olarak önceliğimiz ortaokul müdürlerimiz için 5´inci, lise müdürlerimiz ise 9´uncu sınıflarda aldığımız öğrenciyi daha üst seviyelere çıkarmanın hesabını yapmalıyız. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin önlerindeki engeli kaldırmalıyız. Ağlayana omuz verip inleyene çare olmalıyız."

Eğitim faaliyetlerimizin en önemli yapı taşları öğretmenlerimiz. Onların moral ve motivasyonlarının her daim en üst düzeyde tutulması öncelikli konularımız arasında. Ayrıca öğretmenlerimizin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi açısında hizmetiçi kurslarımız devam etmektedir. 2014-2015 eğitim öğretim yılının birinci döneminde yapmış olduğunuz başarılı çalışmalardan dolayı hepinize teşekkür ederim” dedi.

Sarı; Üstlendiğimiz görev bıçak sırtında bir iştir. Ana gayemiz öğretmenin derse hazırlıklı girmesini sağlamak.

“Öğretmenlerimizin dersindeki öğrencilerin öğretmeni olması.

 “Çünkü önce insan sonra öğretmen”

 Bizim yaptığımız çalışmalarla ülkemizin geleceğinde yer alacak insanlar yetişecek. Bingöl’ümüzde başarının sürekli ve daim olabilmesi kaliteli eğitimden geçmektedir. Eğitimde başarı ve süreklilik siz okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimizin  yapacağı çalışmalara bağlıdır.

Eğitimde fiziki şartların iyileştirilmesi açısından bu yıl çok önemli kararlar aldık. Yeni okul yaparak eski okulları yıkarak gençlerimizin modern binalarda eğitim görmesini sağlamaya çalışıyoruz. Temiz ve pırıl pırıl bir okulun öğrencinin üzerinde büyük motivasyon sağladığını siz eğitim yöneticileri her gün bizde ziyaretlerimizde görüyoruz. Okul müdürlerimize temiz ve pırıl pırıl ortamlar konusunda çok iş düşüyor.

Yapılan konuşmaların ardından Milli Eğitim Şube Müdürümüz Orhan Seven, YGS ve LYS sınavı ve Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı´nın analiziyle ilgili bir sunum yaparken, Milli Eğitim Müdürümüz Sarı ise Genel değerlendirmeler ve  ildeki eğitim yatırımları ve son dönemde yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Toplantı Dilek  ve temenniler ile son buldu.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.