BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bingöl’ün Gururu Oldu

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım ve Onarım Modülünün Hazırlanması” projesi kapsamında yapılan solar enerji atölyesi törenle açıldı.
Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bingöl’ün Gururu Oldu

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım ve Onarım Modülünün Hazırlanması” projesi kapsamında yapılan solar enerji atölyesi törenle açıldı.

Açılışa Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, İl Defterdarı Özgür Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Burtaşkıray, Kurum ve Kuruluşların İl Müdürleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile okul Müdürleri katıldı.

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda düzenlenen “Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım ve Onarım Modülünün Hazırlanması” projesi kapanış toplantısında konuşan okul müdürü Abdulselam Beğiç, projenin 2012 yılında yazıldığını ve 2014 yılında kabul edildiğini söyledi.

Proje için yaklaşık 2 bin okulun başvuruda bulunduğunu anlatan Beğiç, projenin 15 milyon Euro’luk bir proje olduğunu, Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu lisesine ait proje tutarının ise 241 bin avro olduğunu kaydetti.

Beğiç, “Şuanda enerjide özellikle ülkemiz dışa bağımlı bir ülke. Cari açığın büyük bir kısmı enerjiden kaynaklanıyor. Bundan dolayı bizde ‘karınca kararınca’ ne yapabiliriz diyerek, yenilebilir enerji alanda çalışması yaptık. Bu alanda yaptığımız çalışmalarla bölgede bir farkındalık yarattık. Proje kapsamında atölyemizi hazırladık, atölyedeki iş ve işleyişler henüz bitmedi. 70 Bin TL değerinde malzeme alınacak atölyemize ve malzemelerde alındıktan sonra Eylül ayından sonra öğrencilerimiz atölyede eğitim öğretime başlayacaklar”

SARI: “GURUR DUYUYORUZ”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı ise, Türkiye’de sadece üç beş okulun başardığı bir solar enerji projesini Bingöl’de konuşmanın, kamuoyu oluşturmanın, Milli Eğitim Bakanlığı sayfasında yer almasının kendilerini gururlandırdığını söyledi.

“Meslek liselerimizin ana gayesi yetişmiş insan gücünü ekonomiye kazandırmaktır diyen Sarı, şunları kaydetti: “Meslek lisemiz fabrika gibi çalıştı. Şuanda ilköğretim okullarımızın sıra, masa ve idare odalarındaki donanımın tamamını endüstri meslek lisemizden karşılıyoruz. Buda demektir ki Bingöl birçok konuda kendini aştığını gösteriyor. Özellikle YGS ve TEOG sonuçları açıklandığında Doğu ve Güneydoğu’daki 38 fen lisesini inceledim. Bu okullar arasında Bingöl’ümüz 12. Sırada. Buda bizi ciddi anlamda onurlandırdı. Geçen yıl TEOG sonuçlarında 400 puan ve üzerinde 250-300 öğrenci varken, bu sene 750’e yakın öğrenci oldu. Anadolu yerleştirmelerine baktığımız zaman bütün okullarımızın puanları attı ve hiçbir Anadolu lisemizde boş kontenjan kalmadı. Bingöl’de fiziki yapıda hiçbir sıkıntı kalmadı artık Milli Eğitim olarak ana gayemiz ‘elinden ve dilinden zarar gelmeyen’ bir nesil yetiştirmektir. İkinci önceliğimiz, meslek liselerimizde beceri eğitimini arttırmak, genel liselerimizde de akademik başarıyı yükseltmektir. Bu anlamda ekibimizle birlikte çok güzel çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından solar enerji atölyesi törenle açıldı.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.