BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Çırak Öğrenci Kayıtları

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Çırak Öğrenci Kayıtları
Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Çırak Öğrenci Kayıtları

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde  çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınan  31 Meslek alanı ve  153 meslek dalında çırak öğrenci kayıtları devam etmekte olup 19 Eylülde sona erecektir.

Çırak öğrenci kayıt şartları

  1. En az ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak
  2. Bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak
  3. Mesleği ile ilgili bir işletmede usta öğretici gözetiminde çalışıyor olmak

 

MESLEKİ EĞİTİMİN SAĞLADIĞI FAYDALAR

Çırak Öğrencilere Sağladığı Bazı Faydalar: Çırak öğrenciler sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmakta; iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

* Askerlik işlemleri eğitim sonuna kadar tecil edilmektedir.

* Mesleki yeterlilikleri belgeye bağlanmıştır. Çıraklık eğitimlerini tamamlayanlar kalfalık, kalfalık eğitimlerini tamamlayanlar da ustalık belgesi almaktadır.

İşverene Sağladığı Bazı Faydalar: İş yerinde çalışan ve eğitime alınan çırakların sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi işverenlerin maddi yükünü azaltmıştır. * Teorik meslek eğitimi gören çıraklar iş yerine daha faydalı olmakta, yapılan üretimin kalitesinin yükseltilmesine ve iş veriminin artmasına katkı sağlamaktadır. * Eğitime bir sözleşme ile başlamak suretiyle, aday çırak ve çırakların gelişi güzel iş yeri değiştirmeleri önlenmiş, iş hayatına çalışma disiplini getirilmiştir. * İş yeri açmanın belli kurallara bağlanması sağlanmış ve gelişi güzel iş yeri açması önlenmiştir.

Kalfalık ve Ustalık belgesi sahipleri tüm yıl boyunca merkezimize şahsen başvurup  ustalık ve usta öğreticilik kayıtlarını yaptırabilirler.

Ayrıca geçmiş yıllarda mesleğinde çalışan veya Mesleki ve Teknik Öğretim veren okullardan mezun olanların belgeleri ; Mesleki ve Teknik Eğitim yönetmeliğine göre denklik işlemleri yapılarak değerlendirilir

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.