BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Fırat Kalkınma Ajansı "Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" SOGEP projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün  Fırat Kalkınma Ajansı "Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" SOGEP projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün  Fırat Kalkınma Ajansı

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün  Fırat Kalkınma Ajansı "Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" SOGEP projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Rahmi GÜNEY, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa TELİMEN, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri ve okul müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Rahmi GÜNEY açılış konuşmasında projenin ortaya çıkış gayesine, kazanımlarına ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konuda geldiği noktaya değindi.

Yaptığı konuşmada GÜNEY şunları kaydetti:  "Projemizde yer alan Tasarım Beceri Atölyeleri oluşturma hedefi Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ile eylem planlarımızdaki yerini almıştır. 2023 Eğitim Vizyonu'nun temel amacı, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı çocuklar yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda MEB 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde, "Çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına yönelik gelişimleri için tüm okullarda Tasarım- Beceri Atölyeleri kurulması" hedefi yer almaktadır. Buna göre; İlkokuldan başlayarak tüm öğretim kademelerinde okullara çocukların sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin uygulama düzeyinde kazandırılabilmesi için "Tasarım-Beceri Atölyeleri" kurulması planlanmıştır."

GÜNEY konuşmasını şöyle sürdürdü; " Fırat Kalkınma Ajansı SOGEP kapsamında desteklenen ve toplam bütçesi 1.734.300,00 TL olan "Bingöl Tasarım Beceri Atölyeleri" projesiyle 29 okulumuzda tasarım beceri atölyesi oluşturulmuştur. Bunların arasında 5 Görsel Sanatlar Atölyesi, 5 Müzik Atölyesi, 4 Salon Sporları Atölyesi, 2 Ahşap Metal Atölyesi, 6 Yazılım Tasarım Atölyesi, 2 Drama, Dil ve Eleştirel Düşünce Atölyesi, 3 FETEMM Atölyesi ve 2 Yaşam Becerileri Atölyesi bulunmaktadır. "

GÜNEY,"İlimizde ayrıca Bakanlığımız tarafından 12, DAP tarafından 4  ve  Borsa İstanbul tarafından 5 tasarım beceri atölyesi kurulmuştur. Okullarımızın kendi imkanlarıyla oluşturdukları 20 tasarım beceri atölyesiyle de beraber ilimizde toplam 70 tasarım beceri atölyesi bulunmaktadır." diye ekledi.

Kapanış toplantısına Malatya'dan gelerek katılan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU söz alarak şöyle konuştu:  " Bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Ajansımız tarafından desteklenen "Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" projesinin kapanış toplantısını gerçekleştiriyoruz. Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü projenin toplam bütçesi 1.734.300,00 TL olup Ajansımız 1.400.000,00 TL destek sağladı. Proje kapsamında 17'si Bingöl merkezde 12'si ilçelerde olmak üzere Yazılım ve Tasarım Atölyesi, Ahşap ve Metal Atölyesi, Görsel Sanatlar Atölyesi, FETEM Atölyesi gibi 7 farklı alanda toplam 29 tane tasarım ve beceri atölyesi oluşturup bu atölyelerin tefrişini tamamladık. Projeyle öğrencilerimizin günümüz teknolojilerini takip etmesi, el becerileri kazanması, vakitlerini faydalı şekilde geçirerek yeni hobi ve sanatlar öğrenmesi açısından büyük öneme sahip altyapılar kurulduğunu değerlendiriyoruz. Bu atölyeler bundan sonraki süreçte her zaman aktif olarak kullanılacaktır inşallah."

FKA Genel Sekreteri  Abdulvahap YOĞUNLU. " Bildiğiniz üzere Ajansımızca desteklenen ve Milli Eğitim İl Müdürlüğümüzce uygulanmış olan "Geleceğin Mühendis ve Teknisyenlerini Yetiştiriyoruz" projesi de tamamlandı ve bu proje ilimizin eğitimdeki teknoloji ve AR-GE altyapısına büyük katkılar sağlamış ve şimdiden ulusal düzeyde düzenlenen yarışmalarda Bingöl'ün çok önemli dereceler elde etmesine vesile olmuştur. Ayrıca Üniversitemiz ve paydaş kurumlarla birlikte yürütülen Bingöl Teknokent projesi ile Bingöl'ün AR-GE altyapısını daha da güçlendirmiş olacağız." diye ekledi.

FKA Genel sekreteri YOĞUNLU bu tarz projelerin ilimiz ve bölgemizin eğitim düzeyinin gelişimine önemli katkılar sağladığını ve bundan sonra da Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile güzel çalışmalar yapmayı temenni ettiklerini ifade etti. Konuşmasının sonunda YOĞUNLU,  projeyi başarılı bir şekilde uygulayan Bingöl  İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Fırat Kalkınma Ajansı adına teşekkür etti.

"Bingöl Tasarım Beceri Atölyeleri" projesinin yöneticisi İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf TOKUŞ proje hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi.  TOKUŞ, proje kapsamında 29 okulda oluşturulan tasarım  beceri atölyelerinde pandemi dönemine rağmen yüz yüze veya uzaktan 580 öğrenciye eğitim sağladıkları bilgisini verdi.  Bazı atölyelerin uzaktan eğitime uygun olmadığını ifade eden TOKUŞ yüz yüze eğitimin başlayacağı yeni dönemde 5000 öğrencinin atölyelerden doğrudan faydalanmasını hedeflediklerini belirtti.  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı TOKUŞ;  Ahşap-Metal Atölyesi, Kısa Film Atölyesi, Drama,Dil ve Eleştirel Düşünce Atölyesi ile Yazılım-Tasarım Atölyesi olmak üzere en çok ihtiyaç duyulan dört alanda eğitici eğitimlerinin yapıldığını ve toplam 104 saat süren eğitimlere 121 öğretmenin katıldığını ifade etti.

"Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" projesinin kapanış toplantısı atölyelerde yapılan ürünlerin yer aldığı sergi etkinliğiyle sona erdi.  Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa TELİMEN ve İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi GÜNEY sergi stantlarını gezerek öğrenci ve öğretmenlerden bilgi aldı. Büyük beğeni toplayan etkinlikte Yazılım-Tasarım, Ahşap-Metal ve Görsel sanatlar Atölyesinde yapılan ürünler  sergilendi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün "Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri" projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında FKA'dan hibe desteği almış ve 18 ay devam ederek 18 Ağustos 2021 tarihi itibariyle sona ermişti.

20-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-202120-08-2021

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.