BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Bingöl'de Törenlerle Kutlandı

Öğretmenler günü Bingöl'e ve tüm yurtta törenlerle kutlandı. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri Bingöl'de Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü Bingöl'de Törenlerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Bingöl'de Törenlerle Kutlandı

            Öğretmenler günü Bingöl'e ve tüm yurtta törenlerle kutlandı. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri Bingöl'de Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.

            Etkinlikler, çelenk sunumunun ardından İl Müftülüğü konferans salonunda  İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Borsa İstanbul Anadolu Lisesi Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti.

            İl Müftülüğü konferans salonunda  gerçekleştirilen programa Vali Yardımcımız Engin Tok, İl Müdürümüz Halil Yücel ve İl Protokolü'nün yanı sıra idareci, öğretmen ve öğrenci ile çok sayıda davetli katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başladı.

            Programda günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Borsa İstanbul Mustafa Kemal Paşa İlkokulu öğretmeni Merve Sayın valim, Değerli Protokol Üyeleri, Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler ve Velilerimiz. Bu onurlu mesleği icra etmeye yeni başlamış genç bir kardeşiniz olarak hepinizi saygıyla selamlıyorum.

            Bildiğiniz üzere Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal'in Başöğretmen olduğu bugün, 1981'den beridir öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım, yurdun dört bir yanında fedakârca çalışan öğretmenlerimizin, hizmetlerine karşılık unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

            Başöğretmen Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir" diyerek modern Türkiye'nin oluşturulmasında, öğretmenlere ne denli büyük görevler düştüğüne işaret etmiştir. Öyle ki öğretmen, bir toplumun harcını döken kişidir. Öğretmenler toplumu inşa eden yürek işçileridir.

            Yeni adımladığım bu yolda ben bir öğretmenim. Mevsimler kucaklaşmalı ellerimde. Verimsiz topraklara yağmurlar yağdırmalıyım. Üzgün coğrafyalarda Güneş'i gülümsetmeliyim. Yeni umutlar yeşertmeliyim ilk okuma baharlarında. Sözcüklerim öpmeli kalpleri. Her doğan günde hatıralar oluşturmalıyım zihinlerde. Kıkır kıkır, renk renk. Güneşin sadece iyiliği aydınlattığını anlatmalıyım. Ekvator çizgisinin ikiye bölüşünü öğretirken, biz görünmez çizgilere inat bir olalım, birlik olalım diye bağırmalıyım bütün beraberlik naralarımla. Ben bir öğretmenim. Çocukların cebinde unutma beni çiçekleri büyüten bahçıvan. Bir çocuk gülümsediğinde yeniden bulmalıyım yüreğimin yerini. Soludukça, göğsümde sevgilerin derinlere kök saldığını, hiç gitmediğim yerlerde kırların çiçeklendiğini ve her yeni doğan güneş ile bir çocuğun gülümsediğini hissetmeliyim.

            Ben bir öğretmenim. Çıktığım bu yolda Aybükeleri, Necmettinleri unutmadan en çok da onlar için dik ve gururla yürümeliyim. Onların, hep hatırlanacağı günler için büyütüyorum unutma beni çiçeklerimi. Unutmayın onları!

Ve siz kıymetli meslektaşlarım, yol arkadaşlarım; Dilerim ki dünyada güneşin aydınlattığı iyilikler hiç bitmesin. Bu aydınlığa ise biz değerli öğretmenler sebep olalım.

                   Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlarken başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hepinize teşekkür ediyorum.

            Programın açılış konuşmaları sonrasında Borsa İstanbul Bingöl Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryonun ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen resim, şiir, mektup yazma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi.

24-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-2022

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.