BİNGÖL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Kasım Ayı Ortaöğretim Kurumu Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Bingöl Valisi Yavuz Selim KÖŞGER başkanlığında, valilik konferans salonunda 2015-2016 eğitim-öğretim yılı kasım ayı ortaöğretim okul müdürleri toplantısı gerçekleştirildi.
2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Kasım Ayı Ortaöğretim Kurumu Müdürleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Bingöl Valisi Yavuz Selim KÖŞGER başkanlığında, valilik konferans salonunda 2015-2016 eğitim-öğretim yılı kasım ayı ortaöğretim okul müdürleri toplantısı gerçekleştirildi.

 Toplantıya Vali KÖŞGER’in yanı sıra Vali Yardımcısı Numan Tahir ŞİMŞEK, Bingöl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup SARI, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Suna, Maarif Müfettişleri Başkanı Hayrettin Çakırcı, ile il merkezinde ve ilçelerde görev yapan ortaöğretim okul müdürleri katıldı.

             Toplantıda konuşma yapan Vali KÖŞGER: “İdareci arkadaşların bulundukları okullarda başarıya odaklandıkları, bu konuda motive oldukları, daha iyisini yakalamak noktasında gayret içinde oldukları intibasındayım. Bundan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ülkenin eğitim ile ilgili sorununa baktığımız zaman, belli bir noktaya kadar geldiğimiz anlaşılıyor fakat geldiğimiz nokta kafi değil. Çünkü bizimle birlikte diğer dünya devletleri de gelişiyor ve daha iyisine doğru gidiyor. Son 10-15 yılda eğitim genel verileri ile ilgili değerlendirmelere baktığımızda akademik çalışmalarında birçok ülkenin bizi geçtiğini görüyoruz. Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PİSA) verilerine göre karşılaştırmalarda ülkemizin durumunun daha kötüye gittiği ortaya çıkıyor. Biz iyileşiyoruz ama dünyadaki diğer milletler de kendisini daha iyiye daha gelişmişliğe doğru taşıyor.

            Ülke ölçeğinde de Bingöl’e baktığımızda, Bingöl belli bir seviyeye geliyor ancak ülke genelinde de ilerleme var. Bingöl’de fiziki alt yapıda sıkıntı neredeyse kalmadı. Artık başarıya odaklanmamız lazım. Ancak “başarı, sadece sınavlardaki akademik başarılardır” algısını ortadan kaldırmamız lazım. Eğitim ile ilgili güzel bir karikatür örneği var: “100 metre sürat yarışında başlangıç çizgisinde fil, kaplumbağa, tavşan vb. hayvan var”. Herkes farklı yaratılmıştır. 100 metre yarışında herkesin hızlı koşması gerek diye bir kaide yok. Herkes fen lisesini bitirip, tıp fakültesine gidecek diye bir kural yok. Böyle bir ülke zaten dünyada mümkün değil. Dolayısıyla, toplumların hem kabiliyetlerine göre iş bölümü yapılması lazım, hem de kabiliyetlere göre yapılan iş bölümünde kişilerin içselleştirip bundan mutmain olarak mutlu olmaları, yaptıkları işi en iyi şekilde yapabilmeleri gerekmektedir.

            Bütün liseler, meslek liseleri, imam-hatip liseleri vb. hepsi en az fen lisesi kadar önemlidir. Çünkü toplumda her bir birey, diğer bireylerin yaptığı kadar kıymetli ve değerli işler yapıyor. Bütün öğrencilerimizin bu duyguyu yaşaması lazım. Okula gelen öğrencilere burada edinilecekleri meslek sayesinde toplumda çok önemli bir fonksiyonu ifa edeceklerini ve bu sayede toplam mutluluğu toplam kaliteyi elde edebileceklerini anlatabilmemiz lazım. Fen lisesinde de yine “fen lisesine giden her öğrencinin tıp fakültesine gitmesi lazım” algısını da değiştirmemiz lazım. Çocukların kabiliyetlerini tespit ederek aileleri ile işbirliği içinde, öğrencileri iyiye, doğruya, güzele yönlendirmemiz lazım. Bunu başarabildiğimizde de topyekün mutluluğu da sağlayabiliriz. Bingöl’ün de en büyük sıkıntısı budur. İnsanların bulundukları pozisyonlarda bir mutsuzluk, yetersizlik duygusu, sürekli bir eleştiri sıkıntısı var. Bu da insanımızı mutsuzluğa sevk ediyor. Bunu aşabilmemiz lazım. İyi insanlar, mutlu insanlar, başarılı insanlar, yaptığı işi en iyi şekilde yapan insanlar yetiştirmemiz lazım. Bu noktada hepinize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Arkadaşlarımızın belirli bir duyarlılık seviyesini yakalamış olduklarını görüyorum. Bunun daha ileriye gitmesi için de hep beraber çalışacağız.” dedi.

Toplantıda lise müdürlerine hitap eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, 2015-2016 eğitim öğretim yılına, geçen yıla göre daha fazla sayıda okul, derslik ve öğretmenle başladıklarını belirterek, bu avantajlı durumun okullarımızdaki eğitim başarısının artması yönünde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Sarı; “Okulun ve okul faaliyetlerinin daha ön plana çıktığı eğitim sistemimizdeki yeni düzenlemelerle birlikte öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere  ve Değerler Eğitimine daha fazla yönlendirilmesini istiyoruz. Çocuklarımızın derslerdeki başarısının, sosyal faaliyetler kapsamında tiyatro, müzik, resim, proje üretme ve spor faaliyetlerinde de pekiştirilmesi için çaba göstermeliyiz. Bu yıl okullarımızda sosyal ve kültürel faaliyetlere daha çok öğrencimizin katılmasını bekliyorum.”diyen Sarı, amacımız elinden ve dilinden zarar gelmeyen, elinden ve dilinden fayda göreceğimiz bir nesil yetiştirmektir.

Toplantı eğitimde iyi örneklerin sunumu ve akademik başarıyı arttırma çalışmalarının tartışılması ile sona erdi.

Yenişehir Mah. Hükümet Konağı. Kat3 12090 BİNGÖL - 04262132585

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.